سرگرمی

آموزش ساخت کارستی کانگورو با موتور گیربکس و چوب بستنی

diy-robot-canguro-with-dc-motor-and-battery-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

ربات کانگورو رباتی سرگرم کننده و متفاوت است که ابزار مورد نیاز از وسایل الکترونیکی و همچنین وسایل بازیافتی تشکیل شده است. ربات کانگورو روش ساختی آسان و پر چالش دارد. همچنین عملکرد آن بسیار سرگرم کننده است. در ادامه ساخت این کاردستی  الکترونیکی با موتورگیربکس و وسایل الکترونیکی ساده و چوب بستنی، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی کانگورو


مشابه اکثر آموزش‌ها وسایل مورد نیاز ساخت این کاردستی به دو دسته ی بازیافتی و وسایل الکترونیکی تقسیم می شود. ابزار بازیافتی آن شامل بطری، در نوشابه، نی نوشابه، چوب آبسلانگ یا همان چوب بستنی، چوب کباب تابه ای و کش است. لیست وسایل الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر آمده است. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی کالا منتقل شده و در صورت نیاز به راحتی قادر به تهیه ی ان هستید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی کانگورو


همانطور که در تصویر مشاهده میکنید، چوب کباب تابه ای را با اندازه های مساوی بوسیله ی انبردست به سه قسمت تقسیم می‌کنیم.بوسیله ی کاتر قسمت بالایی آن را برش میدهیم تا کمی نازک شود.در نظر داشته باشید که استفاده از کاتر نیازمند دقت و توجه بسیار بالاست و در صورت مبتدی بودن برای جلو گیری از آسیب احتمالی حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید.در مرحله ی بعد چوب آبسلانگ را به اندازه مناسب برش داده و توسط مته دو حفره روی آن ایجاد می‌کنیم.برای این مرحله حتما نکات ایمنی در جهت استفاده از مته را رعایت کنید.چوب های کباب تابه ای برش داده شده را در حفره های ایجاد شده روی چوب آبسلانگ قرار می‌دهیم و به وسیله‌ی چسب قطره ای این اتصال را محکم میکنیم.چوب آبسلانگ دیگری را به دو قسمت مساوی تقسیم میکنیم و سپس سازه ای که در مرحله ی قبلی حاصل شد را مطابق تصویر بر روی آن نصب میکنیم‌.حال نی را به اندازه ی مناسب جدا کرده و در چوب های کباب تابه ای فرو میکنیم.هم اکنون به دوتادور دو در پلاستیکی بطری کش لاستیکی را میچسبانیم و پشت هر در به وسیله ی مته حفره ای ایجاد میکنیم.درهای بطری را بر روی شفت های موتور گیربکس دار قرار می‌دهیم.حال موتور گیربکس را بین چوب های کباب تابه ای قرار میدهیم و برای محکم شدن اتصال و همچنین حرکت ربات، آن را به نی های برش داده شده میچسبانیم.کش سوم را نیز درست وسط موتور گیربکس همانند تصویر میچسبانیم.هم اکنون بوسیله ی سیم افشان موتور و کلید خاموش روشن را به یکدیگر متصل میکنیم و کلید را در قسمت مشخص شده متصل میکنیم.برای تامین نیروی لازم حرکت کانگورو از باتری لیتیوم استفاده میکنیم و پس از اتصال آن به موتور، آن را به بدنه ی موتور گیربکس دار میچسبانیم.
با روشن کردن کلید و قرار دادن کاردستی بر روی سطحی صاف، کانگوروی ما شروع به حرکت میکند.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی کانگورو


 


نحوه اتصالات کاردستی کانگورو


همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پس از برش چوب کباب تابه ای و هچنین ایجاد حفره بر روی چوب آبسلانگ، یا همان چوب بستنی چوب کباب تابه ای را در حفره ها قرار میدهیم و با چسب قطره ای این اتصال را محکم می کنیم. این سازه نقش پاهای پرش کننده‌ی کانگورو را دارند. بنابراین نسبت به درست کردن آن دقت کافی داشته باشید.

اتصالات ساخت ربات کاردستی کانگورو با چوب بستنی در منزل - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر زیر کش را به در بطری می‌چسبانیم و پس ایجاد حفره در مرکز آن به وسیله ی مته آن دو را روی شفت های موتور گیربکس قرار می‌دهیم.

استفاده از کش لاستیکی در ربات کاردستی کانگورو - دیجی اسپارک

 

به تصویر توجه کنید، موتور گیربکس را بین چوب های کباب تابه ای قرار می دهیم و سپس بدنه ی آن را به نی نوشابه به وسیله ی چسب قطره ای یا چسب حرارتی متصل می کنیم.

مراحل ساخت ربات کاردستی کانگورو با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

پس از اتصال موتور به کلید خاموش روشن و نصب آن بر روی موتور گیربکس، باتری لیتیوم را به قسمت مشخص شده می‌چسبانیم و موتور را به باتری متصل می کنیم تا نیروی لازم برای حرکت موتور فراهم شود.

اتصال باتری لیتیومی به موتور گیربکس دار - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی کانگورو با موتور گیربکس دار داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه