سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ربات کرم ابریشم با چوب آبسلانگ

diy-robot-with-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

امروز با آموزشی متفاوت در خدمت شما هستیم.آموزش ربات کرم ابریشم در کنار سهولت در ساخت در قسمت هایی نیازمند دقت و مهارت می باشد.این کاردستی جذاب برای پر کردن اوقات فراغت و همچنین به عنوان کار عملی کلاسی مناسب است.ابزار ساخت این ربات به راحتی قابل دسترس است.در ادامه ساخت این ربات کرم ابریشم با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت ربات کرم ابریشم


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است.وسایل بازیافتی شامل چوب آبسلانگ،در نوشابه و…است.
و اما لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است.
با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.


دستور العمل ساخت ربات کرم ابریشم


در قدم اول ۴ عدد چوب ابسلانگ را به صورت دقیق روی هم قرار داده و برای جلوگیری از جا به جا شدن چوب ها، می‌توانیم با کش آن ها را محکم کنیم.سپس درست مانند تصویر، در دو سر انتهایی چوب ها بوسیله مته حفره ای ایجاد میکنیم.
این کار نیازمند دقت و مهارت بسیار زیادی است. پس اگر تجربه ی کار با مته را ندارید، حتما از شخصی حرفه ای کمک بگیرید.در نهایت ۴ چوب ابسلانگ داریم که در نقاط مشخص و دقیقا یکسال دارای حفره هستند. حالا دو چوب دیگر آبسلانگ را به طول ده سانتی متر جدا کرده و دو قسمت انتهایی و گردن آن را جدا میکنیم. در این مرحله به فاصله‌ی ۲cm از حفره های ایجاد شده روی چوب آبسلانگ را علامت زده، و با چسب دو قلو دو قطعه چوب ۱۰٫۵سانتی متری را به آن متصل می‌کنیم و به انتهای این چوب ها مجددا چوب آبسلانگ حفره دار را وصل میکنیم. همانطور که در ویدیو مشاهد میکنید با اتصال دیگر چوب ۱۰سانتی متری به ابسلانگ ها، در نهایت دو سازه ی نردبانی مجزا خواهیم داشت. حالا مطابق ویدیو برای اتصال این دو سازه، از چوب کباب تابه ای استفاده میکنیم.برای استحکام و حرکت نکردن چوب از چسب حرارتی استفاده می‌کنیم. در قدم بعدی دو خفره با اندازه های متفاوت(حفره ی بزرگتر در مرکز و حفره ی کوچکتر در در کنار) روی در نوشابه ایجاد می کنیم.و بوسیله‌ی حفره‌ی بزرگتر موتور گیربکس را به در نوشابه وصل می‌کنیم و با چسب حرارتی اتصال را محکم میکنیم. قسمت کوچکی چوب کباب تابه ای را جدا کرده و در حفره ی کوچکتر در نوشابه وارد میکنیم و با چسب متصل میکنیم.در نقطه ی میانی دیگر در های نوشابه نیز، حفره ایجاد میکنیم تا آماده ی اتصال به سازه شوند.


چرخ دنده را وارد چوب کباب تابه ای کرده و در قسمت مشخص شده‌ی سازه قرار میدهیم. در دو سر آن درهای نوشابه را قرار می‌دهیم.و در سمت دیگر نیز چوب کباب تابه ای را این دفعه بدون چرخ دنده قرار داده و در باقی مانده را وارد چوب میکنیم. برای اتصال موتور گیربکس دار روی بدنه ی ربات با مته حفره ای ایجاد کرده و با شفت موتور آن را متصل می‌کنیم.در مرحله بعدبرای انتقال حرکت موتور به بدنه سازه مطابق ویدیو حفره ای دیگر ایجاد کرده و با چوب کباب تابه این اتصال را میسر میکنیم.حال ارتباط بین باتری کتابی و سرباتری ۹ ولت و کلید را برقرار ‌کرده و کلید را به بدنه متصل میکنیم. همانطور که می‌بینید باتری را در قسمت مشخص شده ی ربات وصل میکنیم.حالا با روشن کردن کلید کرم ما شروع به حرکت میکنید. در قدم نهایی با استفاده از چوب ابسلانگ و برش آن به شیوه‌ی مناسب زانوی کرم را فراهم میکنیم.همچنین میتوانید ربات را رنگ آمیزی کرده و به سلیقه ی خود تزیین کنید. دقت داشته باشید که برای سهولت در حرکت ربات، حتما آن را روی سطحی صاف قرار دهید.

 


ویدیو ساخت ربات کرم ابریشم


 


نحوه اتصالات ربات کرم ابریشم


همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید برای اتصال دو سازه ی ایجاد شده از چوب کباب تابه ای استفاده می کنیم و به این ترتیب چوب از حفره ها عبور می دهیم تا با مفصل ایجاد شده قابلیت حرکت در ربات به وجود آید.

 

درست مانند تصویر موتور گیربکس را از قسمت شفت به در نوشابه وصل می کنیم.توجه داشته باشید که موتور گیربکس دار در فروشگاه دانشجو کیت در دسترس است و به راحتی میتوانید آن را تهیه کنید.قسمت کوچکی از چوب کباب تابه ای را نیز در حفره ی دوم وارد می کنیم.برای محکم کردن این اتصالات از چسب قطره ای یا حرارتی استفاده کنید.

 

چرخ دنده را وارد چوب کباب تابه ای کرده و در نهایت آن را  در قسمت مشخص شده قرار می دهیم و در های نوشابه را در دو سر آن قرار می دهیم.

 

در تصویر زیر یکی از ظریف ترین اتصالات ساخت ربات را مشاهده می کنید.پس از اتصال موتور گیربکس به بدنه ی ربات با استفاده از قطعه چوب دیگری و سیخ کباب تابه ای انتقال نیروی ناشی از حرکت موتور به بدنه میسر می شود.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی کرم ابریشم داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه