سرگرمی

پروژه ساخت کاردستی ماشین کشی مسابقه‌ای کوچک با چوب بستنی

diy rubber band ice cream stick car
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

ساخت کاردستی در منزل روش‌های مختلفی دارد. ماشین مسابقه‌ای یا ماشین کشی کاردستی هم به روش‌های مختلفی قابل ساختن است. اما در این آموزش اقدام به ساخت یک ماشین کشی مسابقه ای با وسایل بازیافتی یعنی چوب بستنی و نی نوشابه می‌کنیم. ماشین های Race از پرطرفدار ترین ماشین ها هستند که به علت سرعت زیادشون محبوبیت دارند. ماشین مسابقه‌ای این آموزش بدون هیچ گونه نیروی الکتریکی و بدون نیاز به باتری با سرعت زیاد حرکت می کند. با عمل کشسانی یک کش پلاستیکی نیور به چرخ‌های ماشین مسابقه‌ای منتقل شده و با سرعت زیاد حرکت میکند. تمامی ابزار مورد استفاده در این آموزش بازیافتی هستند و به راحتی در هر منزلی یافت می شود. در ادامه ساخت این آموزش با مرجع کاردستی‌های خانگی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم ماشین مسابقه‌ای


قسمت بزرگ تشکیل دهنده‌ی این کاردستی وسایل بازیافتی مثل چوب بستنی، نی نوشابه و چسب حرارتی است. در منزل هر کسی پیدا می‌شود. لیست کامل آن به شرح زیر می باشد.

۱- دو عدد چوب بستنی

۲- چهار عدد درب نوشابه ی پلاستیکی

۳- تعدادی کش پول

۴- چوب کباب ماهیتابه ای

۵- نی نوشابه

۶- دو عدد باتری قلمی فرسوده

 


ساخت کاردستی ماشین مسابقه‌ای


قدم اول ساخت بدنه ی ماشین کشی است که مطابق تصویر با اتصال دو عدد چوب بستنی و قسمتی از چوب کباب ماهیتابه ای بوسیله چسب قطره ای ساخته می‌شود.و بعد برای اتصال دیگر اجزای ماشین به بدنه ، مطابق ویدیو سه تکه نی را جدا کرده و به قسمت های مشخص شده روی چوب بستنی میچسبانیم.از درب های نوشابه برای ساخت چرخ های ماشین مسابقه ای استفاده میکنیم و با ایجاد حفره در مرکز آن امکان اتصال آن به بدنه‌ی ماشین را فراهم میکنیم.

همانطور که مشاهد میکنید چوب کباب ماهیتابه ای را از نی ها عبور میدهیم و به این ترتیب به چوب بستنی ها متصل می شود. در واقع این چوب کباب ماهیتابه ای به عنوان محور تایر ها عمل می کند. و با قرار دادن درب های نوشابه در دوسمت چوب کباب تابه ای، چرخ ها به بدنه متصل می‌شوند‌.جهت مستحکم تر شدن اتصال نیز از چسب قطره ای استفاده میکنیم.

طبق ویدیو از دو باتری فرسوده استفاده کرده و آن دو را به بدنه ی ماشین متصل میکنیم تا تعادل ماشین برقرار شود. و در مرحله ی بعد کش پول هارا به دور درب نوشابه گره میدهیم تا ماشین راحت تر حرکت کند. و در مرحله ی اخر کش را به نقاط مشخص شده وصل کرده ، و با چرخاندن تایر های ماشین، شتاب لازم را برای ماشین ایجاد کرده و سپس ماشین را رها میکنیم.

 


ویدیو کاردستی ماشین مسابقه‌ای


 


نحوه اتصالات ماشین مسابقه کاردستی


همانطور که در تصویر مشاهده میکنید در ابتدا به این صورت بدنه ی ماشین کشی را بهم وصل می کنیم. مطابق تصویر محور چرخ هارا از وسط نی ها عبور میدهیم.

 

و به این ترتیب درب های نوشابه را به سیخ کباب تابه ای متصل کرده و چرخ های ماشین را آماده می کنیم.

 

همانطور که قبلا ذکر کردم برای محکم شدن اتصال چرخ ها از چسب قطره ای استفاده می کنیم.

 

برای برقراری تعادل در ماشین مطابق شکل باتری ها را در جای مشخص شده بوسیله چسب قطره ای متصل می کنیم.

 

در آخرین مرحله کش پول را همانطور که در تصویر مشاهده می کنید قرار میدهیم تا با چرخاندن چوب قرار گرفته در انتهای ماشین کش کشیده شده و انژری پتانسیل لازم برای حرکت ماشین ایجاد شود

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ماشین مسابقه‌ای داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه