سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی ربات عنکبوتی با موتور آرمیچر DC

diy-simple-spider-robot-with-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

سعی ما در آموزش های مربوط به کاردستی ربات ها این است که شما با ارزان ترین و در دسترس ترین وسایل ممکن ربات های متحرک بسازید و علاوه بر اینکه کمک میکنید زمان گران بهای فرزندانتان را به بهترین نحو سپری کنید، با ساخت و اجرای صحیح ربات باعث افزایش انگیزه و اعتماد بنفس آن ها نیز میشوید. در ادامه کاردستی ربات عنکبوتی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ربات عنکبوتی


به کمک تعدادی وسایل بازیافتی از جمله مقوا یا کارتن، سیم فلزی، نی آبمیوه و وسایل الکترونیکی میتوانید ربات کاردستی عنکبوتی ساده و جذاب بسازید. در ادامه، آموزش همراه با ویدیو و تصویر اتصالات را مطرح میکنیم. همچنین میتوانید با کلیک بر روی هریک از وسایل الکترونیکی مستقیما به فروشگاه متصل شوید و از همان طریق کالا ها را تهیه کنید.
وسایل الکترونیکی

دستور العمل ساخت ربات عنکبوتی


سه عدد سیم به طول ۱۵ سانتی متر آماده کنید و مطابق ویدیو تصویر بدنه ی ربات عنکبوتی را روی کارتن طراحی کنید. برای اینکه طرحی شکلیل تری داشته باشید میتوانید مقوای رنگی با رنگ و طرح دلخواه تان طراحی کنید و برش بزنید و بر روی کارتن بچسبانید. به مراحل شکل دادن به سیم دقت کنید و همزمان با ویدیو پیش بروید. هر سه سیم را به قسمت زیرین بدنه ربات عنکبوتی با چسب حرارتی بچسبانید. اگر چسب حرارتی در دسترس ندارید از مدل های دیگر میتوانید استفاده کنید. سطح و طرفین سیم ها را به خوبی با چسب محکم کنید که در طول زمان ساختار ربات از هم نپاشد. باتری را بر روی بدنه ربات متصل کنید. در ادامه موتور آرمیچر را در قسمتی که سر عنکبوت قرار دارد متصل کنید و سیم های سر باتری را به دو پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید تا جریان برق رسانی به موتور انجام شود. برای حرکت دورانی ربات از نی آبمیوه استفاده میکنیم. به این صورت که سر عنکبوت قرار دارد متصل کنید. هنگامی که سرباتری را به باتری متصل کنید. حرکت ربات آغاز میشود.


ویدیو ساخت ربات عنکبوتینحوه ی اتصالات ربات عنکبوتی


در این مرحله برای درک بهتر، تمامی اتصالات را به صورت مختصر مطابق تصویر پیش میرویم. برای بدنه ربات عنکبوتی میتوانید بنا به سلیقه خودتان با رنگ و طرح مورد نظرتان آن را طراحی کنید. آن را با ظرافت برش بزنید.
برای حرکت ربات عنکبتوتی از سیم به عنوان پاهای ربات استفاده میکنبم. به طرحی که به سیم داده شده است دقت کنید.
هر سه سیم را به قسمت زیرین بدنه ربات عنکبوتی با چسب متصل کنید و آن ها را به خوبی با چسب بپوشانید.
در ادامه باتری را بر روی بدنه ربات متصل کنید.
موتور آرمیچر را روبروی باتری، به سمتی که شافت به سمت بیرون باشد متصل کنید.
در این مرحله سیم های سرباتری را به پایه های موتور آرمیچر لحیم کنید. با اینکار نیروی لازم به موتور آرمیچر منتقل میشود.
و در انتها نی آبمیوه را به اندازه دو سانتی متر برش دهید و تقریبا از نیمه آن را خم کنید. سپس به شافت موتور آن را متصل کنید. سرباتری را به باتری متصل کنید. با انتقال نیرو از موتور به نی، باعث حرکت دورانی ربات میشود.
در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی ربات عنکبوتی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه