سرگرمی

آموزش ساخت قایق موتوری کاردستی با یونولیت، آمیچر DC و چوب بستنی

diy-small-boat-with-dc-motor-and-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

در این پست از مجموعه‌ آموزش‌های ساخت کاردستی در منزل، با روش ساخت قایق موتوری پیش می‌رویم. کاردستی الکترونیکی بسیار ساده و کاربردی، قایق موتوری با حداقل وسایل لازم طراحی شده است.  در این پست راجع به ساخت قایق موتوری با چند وسیله ساده و کاربردی آموزش خواهیم داد. این آموزش نیز از وسایل الکترونیکی و بازیافتی تشکیل شده است. در ادامه ساخت این ربات آسان و جذاب با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل ساخت قایق موتوری


همانند گذشته این آموزش نیز از دوسته وسایل دور ریختنی و الکترونیکی تشکیل شده است.وسایل بازیافتی آن شامل یونولیت، چوب بستنی ، در نوشابه می باشد و لیست قطعات الکترونیکی آن به شرح زیر می باشد. با کلیک بر روی هر کدام از موارد زیر به صفحه ی محصول دسترسی پیدا کرده در صورت نیاز تهیه فرمایید.

۱- آرمیچر

۲- جاباتری

۳- باتری قلمی

۴- سیم افشان

 


دستور العمل ساخت قایق موتوری با آمیچر


در اولین قدم یونولیت را به ابعاد ۸ در ۲۰ سانتی متر برش می دهیم. همانطور که در فیلم مشاهده میکنید برای ساخت قسمت دماغه قایق باید مثلثی با اضلاع ۸ سانتی متر جدا کنیم و ان را برش دهیم.
این تکه یونولیت بدنه قایق موتوری را شکل خواهد داد و موتور و چرخ بر روی آن نصب خواهد شد. در مرحله بعد در بطری را مانند فیلم برش می دهیم. حال چوب بستنی هارا به قطعات مساوی تقسیم کرده و برای استحکام بیشتر و ضدآب شدن، دور آن را چسب نواری می‌زنیم.حال این قطعات را در برش های ایجاد شده روی در بطری قرار می‌دهیم. به این ترتیب پروانه مورد نیاز برای حرکت قایق آماده می شود. سپس بوسیله چسب حرارتی اتصالات را محکم میکنیم. هم اکنون یکی از اتصالات مهم در ساخت این قایق موتوری را پیش رو داریم. در این مرحله درست مانند تصویر شفت آرمیچر را از در بطری عبور داده و آرمیچر را به پروانه وصل میکنیم. حالا برای ایجاد محل مناسب روی بدنه ی قایق، مانند ویدیو قسمت مشخص شده را برش میدهیم تا پارو در جای مناسب قرار گیرد.پس از اتصال موتور و پارو به بدنه ی موتور و جاباتری را به سطح یونولیت میچسبانیم.در این مرحله برای خاموش روشن کردن قایق موتور از کلید راکر استفاده میکنیم و بوسیله ی سیم افشان درست مانند ویدیو بین باتری و موتور و کلید راکر ارتباط برقرار میکنیم. پس از روشن کردن کلید و عبور جریان برق، آرمیچر شروع به حرکت می‌کند و با چرخش شفت موتور، پروانه نیز شروع به حرکت میکند و به این ترتیب پس از قرار دادن آن روی سطح آب قایق شروع به حرکت می‌کند.

 


ویدیو آموزش قایق موتوری با آرمیچر


 


نحوه اتصالات قایق موتوری با آرمیچر


همانطور که در تصویر مشاهده میکنید شش شیار روی در نوشابه ایجاد کرده و چوب بستنی های جدا شده را در این شیار ها قرار میدهیم.توجه داشته باشید که فاصله های بین شیار ها یکسان و چوب بستنی ها نیز درست اندازه یکدیگر باشند.

 

درست مانند تصویر زیر با مته یک سوراخ روی سطح در نوشابه ایجاد کرده و سپس شفت آرمیچر را از آن عبور می دهیم.دقت داشته باشید که این حفره دقیقا در مرکز در نوشابه قرار گیرد.

 

قسمت مشخص شده در تصویر را برش می دهیم و پارو را در آن محل قرار می دهیم.برای اتصال آن به بدنه ی قایق موتوری از چسب حرارتی استفاده میکنیم و با اتصال ارمیچر به محل تعیین شده پارو در قسمت برش داده شده قرار میگیرد.

 

تمامی اجزای سازنده مطابق تصویر زیر بر روی سطح یونولیت قرار می گیرند.ارتباط بین باتری و آرمیچر با بوسیله ی سیم افشان امکان پذیر است که این محصول در فروشگاه دانشجو کیت در دسترس است و به می توانید به راحتی آن را تهیه کنید.

 

در تصویر زیر دیاگرام اتصال باتری و کلید راکر و آرمیچر با جزییات در اخیتار شما قرار گرفته است.با توجه به شکل و با دقت به آن می توانید ارتباط صحیح را برقرار کنید و جریان برق را از باتری به آرمیچر منتقل کنید.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این قایق موتوری کاردستی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه