سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی هلیکوپتر با کش پول و وسایل بازیافتی

diy-small-helicopter-with-rubber-and-paper-cup-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

در این پست کاردستی ای به شما آموزش دهیم که علاوه بر جذابیت و ساخت ساده، نود درصد آن از وسایل بازیافتی تشکیل شده است. کاردستی هلیکوپتر مناسب برای سنین ۷ سال به بالا است. کاملا به صورت دستی عمل کرده و برای پرواز به باتری و یا نیروی دیگری نیاز ندارد. در واقع نیروی لازم برای پرواز هلیکوپتر از انرژی پتانسیل ذخیره شده در کش ها تامین می شود. برای آگاهی از چگونگی حرکت و ساخت این ربات آسان و جذاب با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی هلیکوپتر


همانطور که ذکر کردیم برای ساخت ربات هلیکوپتر به وسایل بازیافتی نیاز داریم. این وسایل عبارتند از دو عدد لیوان یک بار مصرف کاغذی، لوله خودکار، کش پول، میله ی فلزی و دانه ای از تسبیح را نیاز داریم. همچنین برای عملی شدن پرواز هلیکوپتر به پروانه نیاز داریم که لینک آن به شرح زیر است. با کلیک بر روی لینک به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

پروانه و ملخ رباتیک

 


دستور العمل ساخت کاردستی هلیکوپتر


همانطور که مشاهده میکنید در قدم اول برای ساخت ربات کاردستی هلیکوپتر به وسیله ی پنس یا ابزار نوک تیز دیگری، در قسمت پشتی لیوان های یک بار مصرف و درست در مرکز آن، حفره اینجا می کنیم. حال قسمتی از لوله ی خودکار را به اندازه‌ی مناسب به وسیله‌ی کاتر میبریم و آن را در یکی از حفره های پشت لیوان های یکبار مصرف فرو میکنیم.برای جلوگیری از حرکت لوله ی خودکار با چسب دوقلو این اتصال را محکم میکنیم. در این مرحله به وسیله ی دم باریک میله ی فلزی را خم کرده و آن را به شکل قلاب مانندی تبدیل میکنیم.
قلاب ساخته شده را از قسمت داخلی لیوان وارد حفره ی پشت لیوان میکنیم و آن را از لوله‌ی خودکار عبور می‌دهیم. اکنون همانند ویدیو دانه‌ی تسبیح یا مروارید را از میله ی فلزی عبور داده و در نهایت پروانه‌ی پلاستیکی را روی آن نصب می کنیم. برای جلو گیری از حرکت و خارج شدن پروانه از میله‌ی فلزی، انتهای دیگر میله را نیز به وسیله دم باریک به حالت خمیده تبدیل می‌کنیم. در این قسمت کش پول های را برداشته و مطابق تصویر به یکدیگر گره میزنیم.کش هارا از حفره ی لیوان کاغذی دوم عبور می‌دهیم و با قرار دادن قطعه‌ی کوچکی از میله ی فلزی در انتهای آن از خارج شدن کش جلو گیری می کنیم.حالا انتهای دیگر کش را به قلاب ساخته شده در مراحل قبل متصل می‌کنیم و در نهایت به وسیله‌ی چسب قطره‌ای دو لیوان را به یکدیگر میچسبانیم. برای اینکه هلیکوپتر زمان بیشتری را به حالت پرواز باقی بماند و همچنین تعادل بیشتری داشته باشد نیاز به باله داریم.برای ساخت باله مطابق شک کاغذ رنگی ای را برش می‌دهیم و باله ها را در دو سمت هلیکوپتر میچسبانیم.

 


ویدیو آموزشی کاردستی هلیکوپتر


 


نحوه اتصالات کاردستی هلیکوپتر


همانطور که مشاهده می کنید پس از اینکه میله فلزی را به حالت قلاب مانند خمیده کردیم، آن را از حفره ی ایجاد شده در لیوان یکبار مصرف عبور می دهیم. توجه داشته باشید که در مرحله ی پیش از این قسمتی از لوله خودکار را در داخل حفره ی لیوان متصل کردیم.

مانند تصویر زیر دانه ی تسبیح را از میله ی فلزی عبور داده و پروانه را روی آن نصب می کنیم. این کار جهت نگهداری ملخ دو پره در موقعیت مناسب لازم است.

 

بعد از اینکه کش های پول را گره زدیم و از لیوان اول عبور دادیم به قلاب لیوان دوم وصل می کنیم. و در مرحله ی  بعد لیوان ها را به هم می‌چسبانیم.

 

برای حفظ تعادل هلیکوپتر و طولانی شدن مدت زمان پرواز آن مانند تصویر کاغذ رنگی را برش میدهیم و در دو سمت هلیکوپتر وصل می کنیم. این دو به عنوان بال‌های پرنده کاربرد دارند.

 


نحوه عملکرد کاردستی هلیکوپتر


انرژی لازم برای پرواز هلیکوپتر در واقع از نیروی پتانسیل درون کش ها تامین می‌شود.با چندین بار چرخاند پروانه پلاستیکی و به طبع آن جمع شدن کش درون لیوان، این نیرو حاصل شد و پس از رها کردن پروانه و تخلیه ی نیروی کش، پروانه به چرخش در آمده و هلیکوپتر ما پرواز می‌کند.

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این هلیکوپتر کاردستی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه