سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی پهپاد با موتور آرمیچر DC و چوب کباب تابه ای

diy-small-quad-copter-with-dc-motor-and-li-battery-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

ساخت این ربات بسیار ساده و آسان است. در عین حال با توجه به حرکت کاردستی پهپاد، بسیار میتواند سرگرم کننده باشد. وسایل مورد نیاز این کاردستی بسیار ارزان و تهیه آن آسان است. در ادامه ساخت کاردستی پهپاد با موتور آرمیچر DC و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت  کاردستی پهپاد


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل چوب کباب تابه ای است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری پروازی

کلید راکر

سیم افشان

موتور آرمیچر DC

پروانه و ملخ

 


دستور العمل ساخت کاردستی پهپاد


۴ عدد چوب جوجه کباب تابه ای در اختیار داشته باشید. از هر دو سمت به فاصله ی یک و نیم سانتی متر چوب ها را شیار دار کنید. به حالت گودال سطحی. با این کار سازه به خوبی بهم متصل میشوند. اتصالات به گونه ای باشد که هر ۴ گوشه زاویه ی ۹۰ درجه داشته باشد. در ادامه موتور آرمیچر ها در همین زوایا قرار میگیرند. قسمت میانی را در نظر بگیرید یک چوب دیگر به اندازه حد فاصل آن متصل کنید. برش هر دو دو سمت چوب میانی بایستی بصورت مورب باشد. در ادامه ۴ موتور آرمیچر به گوشه های سازه بصورتی که شفت موتور رو به بالا باشد بچسبانید. باتری لیتیوم پلیمر پروازی را نیز در مرکز قرار دهید. بر روی تمامی شفت های موتور آرمچیر بایستی پروانه ها را قرار دهید. هر موتور آرمیچر دو پایه دارد به تمامی پایه ها سیم افشان لحیم کنید. سپس با استفاده از یک یک سیم افشان ۵ متری یا کوتاه تر  و در نهایت اتصال آن با پایه های کلید راکر میتوانید آن را تا حد مشخص کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی پهپاد


 


نحوه اتصالات کاردستی پهپاد


۴ عدد چوب جوجه چینی در اختیار داشته باشید. از هر دو سمت ۴ چوب را شیار ایجاد کنید. با این کار سازه  کاردستی پهپاد به خوبی بهم متصل میشوند. دقت داشته باشید که اتصالات به خوبی انجام شود و به گونه ای باشد که هر ۴ گوشه زاویه ی ۹۰ درجه داشته باشید.

ساخت شاسی چوبی پهپاد با موتور آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 

نقطه مرکزی آن را بایستی چوب دیگری بعنوان تکیه گاه باتری قرار دهید. برای اتصال بهتر، هر دو سمت چوب کباب تابه ای را به حالت مورب برش بزنید.

اتصالات شاسی ربات پهپاد - دیجی اسپارک

 

باتری پروازی را مطابق تصویر در نقطه مرکزی متصل کنید.

اتصال باتری لیتیومی به شاسی ربات پهپاد کاردستی - دیجی اسپارک

 

موتور آرمیچر ها را در ۴ گوشه گوشه با چسب متصل کنید. هر موتور دارای دو پایه است. پس سیم افشتن ها را به پایه های مونور لحیم کنید.

اتصال موتور آرمیچر DC به پهپاد کاردستی - دیجی اسپارک

 

پروانه ها با فشار عمودی باعث بلند شدن کاردستی پهچاد میشوند. پس ۴ پره به شفت های موتور آرمیچر DC  متصل کنید. در نهایت با اتصال سیم افشان به پایه های کلید راکر میتوانید حرکت کاردستی پهچاد را کنترل کنید.

نصب پروانه به شاسی ربات پهپاد کاردستی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت  کاردستی پهپاد داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه