سرگرمی

آموزش ساخت ربات اسکی باز با چوب بستنی و موتور آرمیچر

diy-small-ski-robot-dc-motor-and-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

ساخت کاردستی با استفاده از وسایل بازیافتی و وسایل ارزان قیمت، یکی از کارهایی است که باعث افزایش خلاقیت در کودکان و بزرگسالان میشود.  در اینجا شما با چند کالای بازیافتی و الکترونیکی یک کاردستی ساده طراحی میکنید که در نهایت به انجام رسیدن پروژه و حرکات ربات میتواند بسیار جذاب و سرگرم کننده باشد. ترجیح من این است که کودکان بخصوص در سنین پایین تر بجای ساعت ها سرگرم شدن با تکنولوژی به کمک والدین یا نزدیکان با ساخت کاردستی سرگرم شوند. در ادامه کاردستی ربات اسکی باز  با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ربات اسکی باز


ربات اسکی باز از دو بخش وسایل بازیافتی شامل چوب بستنی، نی نوشابه، گوش پاک کن، توپ کوچک و وسایل الکترونیکی تشکیل شده است. لیست ابزار های الکترونیکی به شرح زیر آمده است‌. با کلیک بر روی هر مورد، مستقیما به صفحه محصول کالا متصل میشوید. لیست قطعات الکترونیکی

موتور گیربکس دار

باتری لیتیوم یون

سیم افشان

کلید راکر


دستور العمل ساخت ربات اسکی باز


در ابتدا نی نوشابه را به اندازه های مساوی ۸ سانتی متری اندازه گیری کنید و برش بزنید. سپس با استفاده از حرارت فندک یا کبریت نقطه میانی نی های نوشابه برش خورده را خم کنید، چند لحظه صبر کنید نی ها به حالت مورد نظر شکل بگیرند. همانطور که در ویدیو مشاهده میکنید نی را به قسمت مشخص شده موتور با چسب متصل کنید. برای این کار میتوانید از چسب حرارتی یا دو قلو استفاده کنید. تا این مرحله تقریبا بدنه ی ربات ما آماده است. در این مرحله از چوب بستنی بعنوان برد اسکی استفاده میکنیم. پاهای ربات که همان نی های نوشابه خم شده هستند را به قسمت میانی چوب بستنی ها بچسبانید. در ادامه برای دست های ربات، چوب بستنی را به دو قسمت ۶ سانتی متری تقسیم کنید و دو بازو را با چسب به شفت ها متصل کنید. در مرحله برای شبیه سازی باتوم اسکی از گوش پاک کن استفاده کنید. به این صورت که یک سمت پنبه ای گوش پاک کن ها را از بدنه جدا کنید و به دستان ربات متصل کنید. سپس یک سمت سیم افشان ها را با چسب برق به باتری متصل کنید و سمت دیگر را به کلید راکر و موتور لحیم کنید. در آخرین مرحله توپ را به بالاترین قسمت موتور بچسبانید. شما میتوانید صورت ربات اسکی باز را با طرح و سلیقه دلخواه خودتان طراحی کنید.

 


ویدیو ساخت ربات اسکی بازنحوه ی اتصالات ربات اسکی باز


در این بخش جز به جز مراحل مهم را مطابق تصویر با هم پیش میبریم. به نحوه ی اتصالات دقت کنید تا در نهایت ربات اسکی باز کامل و صحیح کار کند. نی نوشابه را که حکم پاهای ربات دارند را به اندازه های ۸ سانتی متری برش دهید، پس از رساندن حرارت به نقطه میانی نی نوشابه و خم کردن نی ها همانند تصویر به انتهای موتور متصل کنید.

اتصال نی نوشابه به ربات اسکی باز با موتور DC - دیجی اسپارک

و به این ترتیب نی نوشابه را به چوب بستنی متصل میکنیم و تعادل ربات توسط برد اسکی برقرار میشود. در این بخش از چسب حرارتی استفاده میکنیم.

ساخت ربات اسکی باز با چوب بستنی - دیجی اسپارک

حالا نوبت به اتصال دستان ربات میرسد. مطابق تصویر چوب بستنی را به دو نیمه ۶ سانتی متری تقسیم کنید و با چسب حرارتی به شفت های موتور متصل کنید.

اتصال چوب بستنی به موتور DC برای ساخت ربات اسکی باز - دیجی اسپارک

 

در ادامه یک سمت پنبه ای گوش پاکن ها را از بدنه جدا کنید و همان سمت را به شکل زیر به دستان ربات متصل کنید. گوش پاک کن ها حکم باتوم اسکی را دارد.

اتصال گوش پاک کن برای ساخت ربات اسکی باز - دیجی اسپارک

 

در این مرحله بایستی برای تامین تغذیه مدار یک سمت سیم افشان ها را با چسب برق به باتری ها متصل کنید. و سیم افشان را به اندازه مناسب برش بزنید.

استفاده از باتری برای تامین انرژی ربات اسکی باز - دیجی اسپارک

 

به محصل اتصالات دقت داشته باشید. سمت دیگر سیم افشان ها را به کلید راکر و انتهای موتور گیربکس لحیم کنید.

اتصال کلید به ربات اسکی باز - دیجی اسپارک

 

و در انتها توپ را به عنوان صورت ربات، به سلیقه و طرح دلخواه خودتان به موتور متصل کنید.

ربات اسکی باز با موتور DC و نی نوشابه و چوب بستنی - دیجی اسپارک

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این ربات اسکی باز داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه