سرگرمی

آموزش ساخت چاقو تیز کن برقی و فرز جیبی با موتور آرمیچر DC

diy-tool-knife-sharper-kit-with-dc-motor-and-wood-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

با دو آموزش ساده و در عین حال بسیار کاربردی در خدمت شما هستیم. دو کاردستی فرز جیبی و همچنین چاقو تیز کن برقی علاوه بر سهولت ساخت بسیار کاربردی است. پس از ساخت آن می توانید در منزل از آن ها استفاده کنید. در ادامه ساخت کاردستی الکترونیکی چاقو تیز کن و مینی فرز جیبی الکترونیکی باآرمیچر و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت چاقوتیز کن برقی و فرز جیبی


ابزار مورد نیاز ساخت این دو کاردستی از دو قسمت وسایل بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است.ابزار بازیافتی آن شامل تخته چوب،مفتول آهنی،در نوشابه و… می باشد.لیست ابزار الکترونیکی آن به شرح زیر آمده است. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل میشوید و در صورت نیاز می توانید آن را از فروشگاه دانشجوکیت تهیه کنید.

ابزار مورد نیاز ساخت چاقو تیز کن

 

ابزار مورد نیاز ساخت فرز جیبی

 


دستورالعمل ساخت کاردستی چاقوتیز کن برقی


در قدم اول یکی از درهای نوشابه را با دریل سوراخ میکنیم.در حین استفاده از دریل حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و اگر تجربه ی استفاده از آن را ندارید حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید. حال شفت موتور را از حفره ی روی در نوشابه رد میکنیم و با چسب حرارتی این اتصال را محکم میکنیم. همانطور که در تصور مشاهده میکنید در نوشابه ی دوم را با چسب به دری که در ابتدای کار به شفت متصل کردیم، میچسبانیم.از تخته ی چوبی جهت صفحه ی قرار گیری قطعات استفاده میکنیم.چرخ دنده را به مفتول اهنی متصل میکنیم.

دو در دیگر نوشابه را نیز توسط دریل سوراخ میکنیم و از مفتول آهنی در جهت اتصال این دو در استفاده می‌کنیم.در این قسمت قطعات یک اندازه و مستطیل شکل چوبی را به یکدیگر متصل کرده و با مته در مرکز آن حفره ای ایجاد می کنیم.سپس آن را از مفتول آهنی نامبرده عبور داده و در نهایت چرخ دنده ی دوم را روی آن متصل میکنیم.سازه ی به دست آمده را روی صفحه ی چوبی میچسبانیم.سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل کرده و به وسیله سیم افشان اتصال ان را با کلید راکر برقرار میکنیم.همانطور که در ویدیو مشاهده می‌کنید آن ها را روی صفحه ی چوبی متصل میکنیم. در این قسمت نوار باریکی از کاغذ سمباده را برش داده و آن را مطابق تصویر به دور در نوشابه ها نصب میکنیم.با روشن کردن کلید راکر و چرخش موتور و به تبع آن حرکت کاغذ سمباده دستگاه ما آماده است. کافی است کاتر یا جسمی که میخوایم تیز شود را در مجاور کاغذ سمباده قرار دهیم تا با حرکت آن تیغه ی ما تیز شود.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی چاقو تیز کن برقی


 


نحوه اتصالات کاردستی چاقو تیزکن


همانطور که در تصویر مشاهده می کنید پس سوراخ کردن در های نوشابه آن هارا به شفت موتور متصل می کنیم.

اتصال در بطری نوشابه به شافت آرمیچر برای ساخت چاقو تیز کن - دیجی اسپارک

 

برای ساخت پایه ی دوم کاردستی تکه های چوب هم اندازه را روی هم قرار داده و با مته روی آن سوراخ ایجاد می کنیم.سپس به وسیله ی مفتول فلزی درست مانند تصویر چرخ دنده را به چوب های برش داده شده و در های نوشابه متصل می کنیم.

مراحل ساخت چاقو تیز کن با در بطری نوشابه - دیجی اسپارک

 

تمام اجزای مورد نیاز ساخت چاقو تیزکن برقی را درست مانند تصویر زیر روی صفحه ی چوبی وصل می کنیم.برای این کار می توانید از چسب حرارتی استفاده کنید.سپس با استفاده از سیم افشان اتصال بین باتری کتابی و آرمیچر و کلید را برقرار می کنیم.

وسایل نهایی ساخت کاردستی چاقو تیز کن با وسایل بازیافتی - دیجی اسپارک

 

در نهایت همانطور که در تصویر مشاهده می کنید کاغذ سنباده ی برش داده شده را به دور درهای نوشابه متصل کرده و با چسب می چسبانیم.حال با روشن کردن کلید راکر کاغذ سنباده شروع به حرکت می کند.

اتصال تسمه سمباده برای ساخت کاردستی چاقو تیز کن - دیجی اسپارک

 


دستورالعمل ساخت فرز جیبی


برای ساخت فرز جیبی ابتدا سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل کرده و سپس کلید راکر را درست مانند ویدیو به باتری کتابی میچسبانیم. چرخ دنده ی سایز کوچیک را به آرمیچر متصل کرده و سپس آرمیچر را به قسمت مشخص شده ی باتری کتابی متصل میکنیم. برای این اتصال میتوانید از چسب حرارتی استفاده کنید.به وسیله ی سیم افشان اتصال بین باتری و آرمیچر و کلید راکر را برقرار میکنیم.همانطور که مشاهده میکنید تیغه ی فرز را به چرخ دنده متصل می کنیم. حال با روشن کردن کلید راکر و حرکت جریان برق از باتری به آرمیچر فرز ما روشن می شود.در نظر داشته باشید که تیغه ی فرز بسیار برنده است و حین استفاده از آن حتما نکات ایمنی را رعایت فرمایید.

 


نحوه اتصالات کاردستی فرز جیبی


پس از اینکه سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل کردیم درست همانند تصویر زیر کلید راکر را به باتری کتابی می چسبانیم.برای این اتصال می توانید از چسب حرارتی استفاده کنید.

اتصال کلید راکر به بدنه باتری کتابی 9 ولت - ساخت فرز جیبی - دیجی اسپارک

 

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در آرمیچر را به سمت جانبی باتری کتابی متصل می کنیم و چرخ دنده را به شفت آن متصل می کنیم.

اتصال موتور آرمیچر DC به بدنه باتری کتابی - دیجی اسپارک

 

در این قسمت از سیم افشان در جهت برقراری ارتباط بین باتری کتابی و آرمیچر و کلید راکر استفاده می کنیم.و سپس تیغه ی فرز را بر روی شفت قرار میدهیم.

اتصال فرز به شافت موتور آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت  کاردستی های فرز جیبی و سنباده برقی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه