سرگرمی

آموزش ساخت موتور گیربکس دو شفت با چوب بستنی و موتور آرمیچر

diy-two-shaft-gearbox-ice-cream-stick-with-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

در این اموزش قصد داریم به وسیله ی آرمیچر و وسایل بازیافتی، موتورگیربکس دو شفت بسازیم. این موتور گیربکس در اکثر آموزش های ساخت کاردستی دیجی اسپارک استفاده دارد. به عبارتی همان موتور گیربکس زرد را میخواهیم بسازیم. موتورگیربکس دو شفت یکی از پر استفاده ترین ابزار های الکترونیکی در جهت ساخت کاردستی و ربات است. در آموزش های گذشته کاردستی ها و ربات های زیادی را به وسیله ی موتورگیربکس با شما به اشتراک گذاشته ایم. حال میخواهیم شیوه ی ساخت موتور گیربکس را شرح دهیم. در ادامه ساخت این موتور گیربکس کاردستی با وسایل الکترونیکی و چوب آبسلانگ با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل لازم ساخت موتور گیربکس دار


ابزار مورد نیاز ساخت این موتور گیربکس از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است.قسمت بازیافتی آن در هر خانه  ای یافت می شود و ابزار الکترونیک آن به شرح زیر است. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول انتقال مییابید و در صورت تمایل میتوانید آن راه تهیه کنید.

 


دستورالعمل ساخت موتور گیربکس در منزل


در قدم اول درست مانند تصویر چوب آبسلانگ را اندازه گیری کرده و خطوط مناسب را برای برش آن رسم میکنیم.برای دقیق تر شدن این خطوط حتما از خط کش استفاده کنید. پس از رسم خطوط بوسیله ی کاتر آن را برش می‌دهیم.در حین استفاده از کاتر حتما نکات ایمنی را رعایت کنید تا از آسیب دیدن خود جلو گیری شود.همچنین مانند تصویر دو چوب آبسلانگ دیر را نیز برش میدهیم تا نوار های باریکی از آن ایجاد شود.

 

در این قسمت چرخ دنده ی کوچک را به شفت آرمیچر متصل می‌کنیم.حال بوسیله ی چسب دوقلو چوب های برش داده شده را به درست مانند تصویر به بدنه ی آرمیچر وصل میکنیم.همانطور که مشاهده می کنید برای محکم شدن بدنه لایه های چوب ابسلانگ را روی یکدیگر میچسبانیم.حالا از اسپوک دوچرخه استفاده کرده و آن را بوسیله ی انبر دست تکه تکه میکنیم.در این مرحله خودکار بدون مصرف را بوسیله ی اره نازک مانند تصویر برش میدهیم‌. دراستفاده از اره دقت داشته باشید که دست خود را نبرید و درصورت عدم مهارت حتما از شخصی با تجربه کمک بگیرید. در این قسمت چرخ دنده را به وسیله ی اسپوک برش داده شده ی دوچرخه به بدنه ی برش داده ی خودکار وصل می‌کنیم.سازه ی بدست آمده را روی چوب بدنه میچسبانیم به صورتی که چرخ دنده ی نامبرده به چرخ دنده ای که متصل به شفت است، ارتباط داشته باشد.به صورت که با حرکت شفت ارمیچر، چرخ دنده نیز حرکت کند.سازه ی دوم و سوم را نیز دقیقا پشت چرخ دنده متصل میکنیم و چرخ دنده هارا با یکدیگر چفت میکنیم.

 

حال بوسیله چوب ابسلانگ و برش دادن آن بدنه ی موتور را میسازیم و همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید تمامی اجزای ساخته شده را پوشش می دهیم.برای اینکه شفت های موتور گیربکس ساخته شود، بدنه را سوراخ میکنیم و اسپوک هارا از آن عبور میدهیم. موتور گیربکس دو شفت ما آماده است.با اتصال باتری کتابی به آرمیچر چرخ دنده ها حرکت کرده و به طبع ان شفت ها نیز حرکت میکنند.

 


ویدیو ساخت موتور گیربکس در منزل


 


نحوه اتصالات ربات موتور گیربکس


 مطابق تصویر زیر به وسیله ی چوب آبسلانگ پایه های موتور را ساخته و سپس آرمیچر را روی آن نصب می کنیم سپس چرخ دنده را به شفت آرمیچر وصل می کنیم.بعد از برش لوله ی خودکار اتصال آن به وسیله ی مفتول سیمی به چرخ دنده آن را در محل مشخص شده میچسبانیم.

 

بعد از قطعه قطعه کردن اسپوک دوچرخه مانند تصویر چرخ دنده ها را به لوله ی خودکار وصل می کنیم و سپس با دقت آن هارا به صورتی قرار می دهیم که چرخ دنده ها به یکدیگر چفت شوند.

 

برای ساخت بدنه ی موتور گیربکس دور تا دور آن را را چوب آبسلانگ برش داده شده پوشش می دهیم.درست مانند تصویر زیر شفت های موتور گیربکس بیرون از بدنه قرار گیرند

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این موتور گیربکس  داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه