گنو/لینوکس

آزاد سازی فضای هدر رفته در لینوکس

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

تصمیم گرفته‌اید تا به دنیای بسیار آرام لینوکس جهش کنید؟ و چیزی که با آن مواجه میشوی د بسیار ساده‌تر از آن خواهد بود که فکرش را میکردید. امابا این حال یکی از مشکلات افرادی که تازه لینوکسی شده‌اند این است که چگونه فضای غیر قابل استفاده‌ای که توسط برنامه‌ها و فایل‌های بدرد نخور گرفته شده است را خالی کرده و فایل‌های حشو را از سیستم حذف کنیم؟

پس از نصب چندین برنامه جالب و بدردبخور اگر نگاهی به دیسکتان بیاندازید خواهید دید که فضای آن تقریباً پر میشود.

خوشبختانه دو دستور بسیار ساده در لینوکس وجود دارد که در این زمینه بسیار به شما کمک خواهند کرد برای شروع ترمینال خود را با کلید های ترکیبی ctrl + alt + t و یا از دش آن را جست‌و‌جو کرده و باز کنید. سپس دستور زیر را وارد نمایید

sudo apt-get autoremove

وقتی شما پکیج ها و کرنل های بیشتری را نصب کنید و آن‌ها را آپدیت کنید پس از آن یک سری از پیکج ها و پیش نیاز ها هستند که دیگر برای سیستم کاربردی نخواهند داشت. به وسیله این دستور میتوانید پکیج هایی که برای سیستم استفاده نمیشوند را حذف کرده و یا کرنل های قدیمی سیستم را که استفاده نمیکنید پاک کنید تا فضای بیشتری برای استفاده کردن داشته باشید. دستور بعدی که میخواهیم به شما معرفی کنیم مربوط به نرم‌افزار های نصب شده است.

sudo-aptget-autoremove-clean لینوکس

sudo apt-get clean

هنگامی که شما نرم افزاری را در لینوکس نصب میکنید پکیج قابل نصب آن را به همراه نیاز هایش دانلود کرده و همه این‌ها در هارد شما ذخیره خواهند شد و باعث گرفتن فضای زیادی از سیستم پس از نصب و پاک کردن برنامه‌های متوالی میشوند. ( تقریباً مانند نصاب های برنامه در ویندوز ) حال اگر نیاز به نصب دوباره آن‌ها ندارید میتوانید آن‌ها را از قسمت کش نرم افزاری لینوکس پاک کرده و فضای قابل توجهی را آزاد کنید. دستور clean تمامی پیکج های کش شده را بدون وارد کرده آسیب به نرم افزارهای نصب شده در لینوکس پاک میکند و برای نصب برنامه در دفعات بعد نیاز دارید تا یکبار دیگر آن را دانلود کنید. اگر باز هم نیاز به پاکسازی بیشتر و پاک کردن فایل‌های خود دارید میتوانید از نوشته جایگزین Ccleaner استفاده کنید که قبلاً منتشر شده است. اگر نرم‌افزار و یا دستورات کاربردی بیشتری در این مورد یادگرفته اید میتوانید آن‌ها را با ما در قسمت نظرات دیجی اسپارک به اشتراک بگذارید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه