اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک دسته‌بندی نرم افزار Node Red

میانگین دیتا چند سنسور یکسان جهت مدیریت در نرم افزار Node-RED

getting-sensor-average-data-Nodered-digispark
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

تصور کنید، در یک فضای بزرگ سنسور تشخیص دمای محیط قرار گرفته شده است. به دلیل بزرگی فضا، از دو سنسور مشابه جهت سنجش دمای محیط استفاده شده است. حال می‌خواهیم میانگین دیتا دمای اندازه گیری شده توسط سنسورها، به سیستم تهویه ارسال گردد. برای اینکار می‌بایست برآیند دمای محیط اندازه گیری شده توسط دو سنسور محاسبه گردد. در پروژه‌هایی مانند آردوینو، چنین فرایندی توسط معادله ریاضی در کدنویسی پروژه قابل اجرا می‌باشد. در این آموزش با استفاده از نرم افزار Node-RED به ساده ترین شکل ممکن میانگین دیتا را محاسبه خواهیم کرد. در ادامه این آمزوش با دیجی اسپارک همراه باشید.

 

چرا به برآیند چند دیتا نیاز داریم؟

تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که روزانه چه میزان دیتا توسط اینترنت اشیا مصرف می‌شود؟ با افزایش تعداد وسایلی که در خانه ها وجود دارد، دیتاهای دریافتی از آن‌ها روز به روز افزایش می‌یابد. به عبارتی اینترنت اشیا به مجموعه ای از اتصالات چند دستگاه، شبکه ها، تکنولوژی و تحقیقات انسانی جهت رسیدن به یک هدف گفته می‌شود. در بسیاری از محیط‌ها جهت دریافت اطلاعات توسط سنسورها به چندین سنسور از یک نوع نیاز است. بسته به حساسیت پروژه می‌بایست یک دیتا برای هر محیط ارسال شود. از اینرو بایستی اطلاعات چند سنسور را به صورت میانگین محاسبه کرده سپس به عنوان یک دیتای واحد ارسال شود. در این آموزش یکی از روش های مدیریت دیتا و محاسبه میانگین دیتای دو سنسور مشابه را اندازه‌گیری خواهیم کرد.

 


میانگین دیتا سنسور Node-RED


جهت محاسبه میانگین دیتا در نرم افزار Node-RED، نود کاربردی Average پبشنهاد می‌شود. توسط این نود با انتخاب ورودی‌های متفاوت می‌توانید میانگین اعداد را محاسبه نمایید. نود Average جهت محاسبه میانگین در نرم افزار Node-RED استفاده می‌شود. برای نصب نود Average مانند روش معمول نصب نود جدید در نرم افزار Node red عمل می‌کنیم.

 • از منو نرم افزار گزینه manage palette را انتخاب کنید.
 • در صفحه باز شده، install را انتخاب کنید.
 • حال کلید واژه Average را فیلتر کنید.
 • نود average را نصب install کنید.
 • نود average در زیر شاخه function قرار گرفته است.

 

محاسبه میانگین دو عدد

پس از نصب نود Average یک پروژه ساده جهت آموزش چگونگی عملکرد این نود اجرا خواهیم کرد.

 • انتخاب دو عدد به عنوان ورودی

دو عدد دلخواه توسط نود inject وارد صفحه کنید و سپس تنظیمات آن را انجام دهید.

 • استفاده از نود Average

نود میانگین Average را وارد صفحه کرده و از ورودی های انتخاب شده به نود Average اتصال دهید.

 • استفاده از Debug

جهت نمایش میانگین دیتا اعداد نود خروجی Debug را وارد صفحه کرده و از نود Average به نود Debug اتصال دهید. همانطور که مشاهده می‌کنید، با کلیک بر روی عدد ۱۲، در خروجی عدد ۱۲ و با کلیک بر روی عدد ۱۶، عدد ۱۴ به عنوان میانگین دو عدد ۱۲ و ۱۶ در خروجی نمایش داده می‌شود.

 


ارسال میانگین دیتا سنسور دما


در این مرحله میانگین دیتا دمای اندازه گیری شده در یک محیط را اندازه گیری خواهیم کرد. در این پروژه از دو سنسور مشابه یعنی DHT11 استفاده شده است.  دو پایه GPIO به دلخواه برای سنسورها در نظر گرفته و سپس توسط نود DHT، پایه GPIO را انتخاب و تنظیمات آن را مطابق تصویر زیر انجام دهید.

 

 محاسبه میانگین دیتا سنسور

جهت محاسبه برآیند و یا همان میانگین همانند روش قبل نود Average را وارد صفحه کنید. پس از آن دو ورودی برای سنسورها در نظر گرفته و از طریق آن‌ها، فرمان ارسال کنید.

 


نمایش میانگین دیتا در محیط UI


جهت نمایش دیتا در محیط UI، از نود Gauge استفاده شده است. دو نود Gauge را وارد صفحه کنید و با توجه به حداکثر و حداقل دمای محیط خود آن را تنظیم کنید.

 

نمایش میانگین دیتا در محیط UI

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک   دانشجوکیت    digispark    daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه

 • سلام
  ممنونم از برنامه ها و آموزش هاتون، یه سوال داشتم نمیدونستم کجا بپرسم
  میخواستم بپرسم تا به حال پروژه ای برای عبور قطار از ریلی که با مانع بسته بشه ساختین یا نه؟
  اگر نه، چطور میشه با برد UNO و LDR به عنوان سنسور برای چشمک زدن دو LED که به ترتیب چشمک بزنند ولی نه با همدیگه (وقتی که LDR نوری بهش نمیرسه) همراه با صدا ( با استفاده از Buzzer) به جریان انداخت و موقعی که LDR نور بهش میتابه دو LED و Buzzer خاموش و دو LED دیگر به ترتیب چشمک بزنند روشن بشه.
  ممنون میشم اگر کمکم کنید.

 • با سلام و تشکر از شما
  تا چند سنسور دما میشه وصل کرد و میانگین گرفت؟

  • با سلام
   محدودیتی در خصوص تعداد سنسورهای متصل شده وجود ندارد.

 • برای سنسور ds18b20 باید چیکار کنیم؟ امکان اتصال این سنسور به رزبری پای وجود داره؟

  • با سلام
   بله محدودیتی وجود ندارد و بایستی Node DS18B20 را به جای Node dht جایگزین کنید.