سرگرمی

آموزش ساخت پنکه رومیزی کوچک با آرمیچر و بطری نوشابه در منزل

handmade-small-desk-diy-fan-digispark
نوشته شده توسط امین مبینی

همانطور که می‌دانید یکی از نیازهای همیشگی بشر، دسترسی دائم به وسایل سرمایشی و گرمایشی است. چه اینکه بدون استفاده از این وسایل ما همچنان مجبور بودیم برای در امان ماندن از سرما و گرمای فصلی، زندگی کوچ نشینی را دنبال کنیم. در اینجا ما سعی داریم ساخت یک پنکه رومیزی را به شما عزیزان آموزش دهیم. در این پست روشی بسیار ساده برای ساخت پنکه رومیزی آموزش داده خواهد شد. در پایان کار،علاوه بر اینکه شما صاحب یک پنکه خواهید بود، با ساز کار این وسیله هم آشنا می‌شوید. انواع کاردستی الکترونیکی را در دیجی اسپارک آموزش داده‌ایم.

 


وسایل لازم برای ساخت پنکه رومیزی


۱- یک عدد بطری نوشابه خانواده

۲- دو موتور آرمیچر DC یکی معمولی و یکی گیربکسی

۳- لوله آبرسان کولرهای آبی و یا لوله خودکار به مقدار لازم

۴- مقداری سیم برق و نی نوشابه و چوب مداد معمولی

۵- مقداری سیم مفتول جهت ساختن محافظ پنکه

جهت تهیه اقلام فوق کافیست به لینک لوازم کاردستی مراجعه کنید.

 

 


چگونگی ساخت پنکه رومیزی کوچک


در ابتدا میرویم به سراغ بطری نوشابه خانواده و قسمت مخروطی آنرا به شیوه ای که در فیلم نشان داده شده و یا روش دلخواه خود، به ۳ قسمت مساوی تقسیم می‌کنیم. سپس کل قسمت مخروطی را از بطری جدا می‌کنیم. در واقع این قسمت مخروط مانند، قرار است که به پروانه پنکه رومیزی تبدیل شود. در اینجا روی یک برگه کاغذ، الگوی پره‌ها را ترسیم می‌کنیم. سپس همان الگو را روی قسمت مخروطی ترسیم کرده و با قیچی آنرا با دقت در می‌آوریم. سپس قسمت خروجی در نوشابه را کمی کوتاه می‌کنیم. با این کار هنگام نصب روی موتور آرمیچر DC مشکلی ایجاد نمی‌شود. در اینجا پروانه را کمی روی حرارت با دست حالت می‌دهیم تا شکل آیرودینامیکی خود را پیدا کند. پروانه پنکه رومیزی آماده شده را رنگ می‌کنیم. و با یک واشر و کمی چسب، آنرا به موتور آرمیچر معمولی که تهیه کرده‌ایم، متصل می‌کنیم. حالا باید موتور چرخاننده سر پنکه را آماده کنیم. برای اینکار با لوله‌هایی که در اختیار داریم، طبق روشی که در فیلم نمایش داده شده، با برش‌های دقیق و چسب قطره‌ای، اتصالاتی را درست می‌کنیم. دقت کنید که موتور چرخاننده، باید از نوع گیربکسی باشد. چرا که برای اینکار نیاز به یک موتور با لرزش و دوران کمتر داریم.

اقلام ساخت پنکه رومیزی کوچک در منزل - دیجی اسپارک

حال به سراغ ساخت پایه برای سر پنکه رومیزی و موتور چرخاننده می‌رویم. برای اینکار باز از لوله آبرسان کولر آبی یا لوله‌های خودکار استفاده می‌کنیم. در این مرحله از ساخت پنکه رومیزی کوچک به یک پایه بلند و یک پایه کوتاه نیاز خواهیم داشت. پایه بلند برای سر پنکه و پایه کوتاه برای موتور چرخاننده کاربرد دارد. به شیوه‌ای که در فیلم ملاحظه می‌کنید، کار برش و چسباندن را انجام می‌دهید. حال یک قطعه تخته یا مقوای محکم را بعنوان پایه نگهدارنده پنکه رومیزی انتخاب می‌کنید. به اندازه دلخواه برش می‌دهید. پایه‌های نگهدارنده را با رعایت یک فاصله مناسب روی تخته چسب می‌کنید. و سپس سر پنکه را روی پایه بلندتر و موتور چرخاننده را روی پایه کوتاه تر نصب می‌کنید. با یک قطعه حدودا ۱۲ سانتی سیم مفتول، موتور چرخاننده را به سر پنکه متصل می‌کنید. به روشی که در فیلم آموزشی نشان داده شده است، دقت داشته باشید.

 


ویدیو آموزش ساخت پنکه رومیزی


 

 

و اما محافظ پنکه ….

برای ساخت محافظ پنکه، باز هم از سیم مفتول کمک میگیریم. دقت کنید که سیم های مفتول را باید به یک اندازه برش دهید و اندازه آنها باید به حدی باشد که به پروانه کاملا محاط باشد. به طوریکه در هنگام روشن کردن پنکه، هیچ برخوردی بین پره ها و محافظ اتفاق نیفتد. سیم های مفتول برش داده شده را با چینش خورشیدی، به مرکزیت یک درب نوشابه معمولی، متصل میکنیم. سپس خمکاری های لازم را به سلیقه خود انجام میدهیم. گارد پشتی پنکه را نیز به محوریت موتور دی سی معمولی، به همان شیوه انجام میدهیم. سپس دو قسمت را به یکدیگر متصل میکنیم تا پروانه پنکه ما کاملا در محافظت قرار بگیرد. حال به سراغ باتری ها، کلیدها و سیم های رابط میرویم. باتری کتابی ۹ ولت برای موتور سر پنکه و یک باتری یک و نیم ولت برای موتور چرخاننده مناسب است. با نصب سیمها، کلیدها و باتریها روی پایه پنکه، کار ما تمام میشود. دقت کنید که این پنکه فقط دو کلید دارد. یکی برای روشن و خاموش کردن آن و دیگری برای فعال کردن حالت چرخشی آن. لازم به ذکر است که موتورها، باتری ها و کلیدهای مورد نیاز برای ساخت این پنکه را میتوانید از فروشگاه دانشجوکیت تهیه کنید.

ساخت پنکه رومیزی کوچک با آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 


روش خرید اقلام پنکه رومیزی کوچک


وسایل لازم برای ساخت پنکه رومیزی کوچک به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول وسایل بازیافتی یا دور ریز هستند. دسته دوم هم وسایل تخصصی هستند که نیاز به تهیه کردن دارند. به عبارتی اقلام دسته اول در تمامی خانه‌ها یافت می‌شود. کافیست طبق لیست زیر آن‌ها را جدا کنیم. دسته دوم هم راهی بجز خریدن از بازار و یا سایت‌های معتبر وجود ندارد. به لیست خرید اقلام ساخت پنکه رومیزی کوچک توجه کنید.

 

اقلام بازیافتی ساخت پنکه رومیزی کوچک

 1. بطری نوشابه خانواده
 2. تخته چوبی یا پلاستیکی
 3. مداد و چسب حرارتی
 4. نی نوشابه

 

اقلام تخصصی ساخت پنکه رومیزی کوچک

 1. بطری نوشابه خانواده یک عدد
 2. موتور R385SP آرمیچر DC
 3. موتور گیربکس دار زرد رایت DC Gearbox
 4. سیم افشان برای اتصالات
 5. کلید راکر برای روشن/خاموش کردن
 6. باتری ۹ ولت و سر باتری برای موتور پنکه
 7. باتری قلمی و جاباتری برای چرخش پنکه

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این پنکه رومیزی کوچک داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. در نظر داشته باشید برای ساخت کاردستی الکترونیکی خلاقیت بسیار مهم است. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

امین مبینی

Nothing

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه