سرگرمی

پروژه ساخت ربات شیطونک با توپ پینگ پونگ و موتور آرمیچر DC

homemade-diy-robot-with-ping-pong-and-old-cd-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

در این پست با یک ربات کاردستی جذاب دیگر در خدمت شما هستیم. رباتی متفاوت و پرجنب و جوش، که در عین سهولت در ساخت بسیار سرگرم کننده است. ربات شیطونک با پایه هایی از توپ پینگ پونگ مدام در حال جنب و جوش است. شاید بتوان به عنوان ربات های بی قرار از آن نام برد. مشابه تمامی کاردستی‌های الکترونیکی، این ربات هم از چند وسیله بازیافتی و چند وسیله الکترونیکی تشکیل شده است. همانطور که در تصویر آموزش و ویدیو آن مشاهده می‌کنید. به سادگی و با وسایلی که ختی فکرش را نمیکردیم، اقدام به ساخت ربات کاردستی شیطونک می‌کنیم. در ادامه ساخت این ربات، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


ابزار مورد نیاز ساخت ربات شیطونک


وسایل مورد نیاز برای ساخت ربات شیطونک با توپ پینگ پونگ از دو قسمت بازیافتی و وسایل الکترونیکی تشکیل شده است. ابزار های بازیافتی به راحتی در هر منزل یافت می شود و لیست ابزار های الکترونیکی را با شما به اشتراک می گذاریم. شما می توانید با کلیک بر روی هرکدام به راحتی به صفحه ی کالا رفته و به آن دسترسی پیدا کنید. لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر آمده است.

۱- موتور آرمیچر DC
۲- سیم افشان
۳- باتری کتابی
۴- سرباتری ۹ ولت
۵- کلید راکر

 


دستورالعمل ساخت ربات شیطونک


برای شروع ساخت ربات شیطونک با توپ پینگ پونگ موتور اسباب بازی را به قسمت پشت سی دی با چسب دو قلو یا چسب حرارتی وصل می‌کنیم. سپس باتری کتابی را رو به روی موتور مثل قبل به پشت سی دی می‌چسبانیم. در نهایت کلید خاموش روشن ربات را نیز نزدیک به مرکز سی دی وصل می‌کنیم. در این مرحله مطابق ویدیو یک پیچ را به شفت موتور میچسبانیم تا نیروی گریز از مرکز ایجاد کرده و باعث لرزش جهت حرکت ربات کند. همچنین در این مرحله میتوانید به جای اتصال آمیچر و پیچ از موتور ویبراتور استفاده کنید. برای تامین نیروی موتور از باتری کتابی یا همان ۹ ولت استفاده می‌کنیم. بنابراین به سرباتری ۹ ولت هم نیاز خواهیم داشت. پس از اتصال به باتری و کلید راکر، امکان خاموش روشن کردن آن را فراهم می‌کنیم. در این مرحله سه توپ پینگ پونگ را به سمت دیگر سی دی وصل میکنیم درست مانند ویدیو، به صورتی که حالت مثلثی داشته باشند. حال زمان تکمیل اتصالات ربات شیطونک است. بوسیله ی سیم افشان ارتباط مورد نیاز را بین کلید باتری و موتور ایجاد می‌کنیم و با لحیم کاری با هم متصل می‌کنیم. حالا با روشن کردن کلید راکر و قرار دادن ربات روی سطحی صاف مانند سرامیک، شیطنت ربات ما آغاز شده و شروع به حرکت می‌‌کند.

 


ویدیو آموزش ساخت ربات شیطونک


 


نحوه اتصالات ربات شیطونک


در ابتدا یک عدد DC قدیمی، یا خراب یا DC سوخته را از وسایل بازیافتی یا قدیمی پیدا کنید. سپس همانند تصویر زیر آمیچر و باتری کتابی را به قسمت پشت سی دی میچسبانیم. برای این اتصال میتوانید از چسب دوقلو یا چسب حرارتی استفاده کنید. دقت کنید که در فرآیند ساخت ربات شیطونک با توپ پینگ پونگ کلیه اقلام الکترونیکی روی DC قرار می‌گیرد. 

اتصال موتور به CD جهت ساخت ربات شیطونک - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر زیر کلید خاموش و روشن ربات را پشت سی دی و بین آمیچر و باتری کتابی می‌چسبانیم. در ساخت این کاردستی از کلید راکر، که یکی از کلیدهای پر کاربرد در الکترونیک است، استفاده می‌کنیم. دقت داشته باشید که درست مانند عکس کلید راکر نزدیک مرکز سی دی وصل شود.

اتصال کلید راکر و موتور آرمیچر DC به CD ساخت ربات شیطونک - دیجی اسپارک

 

پیچ را مانند تصویر زیر با استفاده از چسب دوقلو یا چسب حرارتی به شافت آمیچر وصل می کنیم. این عمل باعث ایجاد حالت ویبراتور و لرزش شده و منجر به حرکت ربات می شود. بجای این اقدام هم میتوانیم از موتور آرمیچر ویبره استفاده کنیم.

اتصال وزنه به شافت موتور آرمیچر DC برای ایجاد ویبره و لرزش ربات - دیجی اسپارک

 

در تصویر زیر نحوه ی اتصال آرمیچر و کلید روشن خاموش و باتری نمایش داده شده است. همانطور که مشاهده می کنید برای این منظور از سیم افشان استفاده شده است. با یک سیم بین باتری و کلید راکر و با سیم دیگر بین کلید و آرمیچر ارتباط برقرار می کنیم.

اتصالات تغذیه مدار ربات شیطونک با موتور آرمیچر و CD - دیجی اسپارک

 

برای ایجاد اتصالاتی که در تصویر قبلی ذکر شد از لحیم کاری استفاده می کنیم و مطابق تصویر زیر با دقت سیم افشان را به نقاط مشخص شده لحیم می کنیم. این مرحله نیازمند دقت و توجه زیاد است.

استفاده از کلید راکر برای خاموش و روشن کردن ربات شیطونک - دیجی اسپارک

 

حال به قسمت دیگر سی دی پاهای ربات که سه عدد توپ پینگ است را میچسبانیم. این سه عدد توپ هم عمل شاسی و هم عمل نگهداری ربات را انجام می‌دهد. همانطور که مشاهده می کنید توپ ها باید آرایش مثلثی به خود بگیرند و به فاصله ی یکسان از یکدیگر قرار گیرند.

اتصال توپ پینگ پونگ به زیر CD برای ساخت ربات شیطونک - دیجی اسپارک

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این ربات ماه نورد با موتور گیربکس زرد داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه