گنو/لینوکس

آموزش ارتقا اوبونتو ۱۴٫۰۴ به اوبونتو ۱۶٫۰۴

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

با آغاز انتشار نسخه جدید اوبونتو با کد ۱۶٫۰۴ در فردا ممکن است به این مورد فکر کنید که بخواهید از نسخه LTS قبلی اوبونتو دل کنده و به نسخه جدید مهاجرت کنید. خب ما میخواهیم مارحل انجام اینکار را برای شما نمایش دهیم و با هم مروری داشته باشیم به نحوه به روز رسانی به نسخه جدید؛ چرا که تنها یک روز با انتشار نسخه ۱۶٫۰۴ فاصله داریم.

اگر مشتاقید که سیستم خود را به روز کنید میتوانید ادامه مقاله را بخوانید، در غیر اینصورت هنوز هم اوبونتو از نسخه ۱۴٫۰۴ پشتیبانی خواهد کرد.

آیا انجام به روز رسانی از LTS به LTS جدید پشنهاد میشود؟

همانند نسخه ۱۴٫۰۴ که داشتید اوبونتو برای ۱۶٫۰۴ نیز برنامه پشتیبانی ۵ ساله خود را ارائه میدهد به همین دلیل به نسخه هایی که در سال‌های زوج و در ماه چهارم سال میلادی منتشر می‌شوند نسخه LTS یا با پشتیبانی طولانی مدت گفته می‌شود که اوبونتو موظف است باگ های خطرناک و مشکلات بوجود آمده در این سیستم هارا طی به روزرسانی هایی تا ۵ سال رفع نماید.

با این حال اگر اوبونتو ۱۶٫۰۴ بر روی دستگاه خود دارید به صورت خودکار پس از گذشت چند هفته و در ماه جولای به شما پیام به روز رسانی به نسخه جدید را میدهد چرا که سیاست اوبونتو گذشتن اولین release point برای پایدار شدن و بهتر شدن نسخه جدید است. اما ما نیازی نداریم تا منتظر پیام سیستم باشیم و میتوانیم خودمان به نسخه جدید مهاجرت کنیم.

update-ubuntu

مواردی برای یادآوری

قبل از هرچیز : از پروسه به روزرسانی شکایت نکنید ؛ اینکار واقعاً دوست‌داشتنی و لذت بخش است!

شما نیاز به یک نسخه ۱۴٫۰۴ دارید و نمیتوانید از نسخه های قبلی همانند ۱۲٫۰۴ به نسخه جدید بروید! برای اینکار نیاز دارید که ابتدا به ۱۴.۰۴ به روزرسانی کرده و سپس به نسخه جدیدتراز آن مهاجرت کنید.

مورد دیگری که باز هم متذکر می‌شویم این است که شما مجبور به انجام اینکار نیستید چرا که نسخه قبلی هنوز هم منسوخ نشده و دارای پشتیبانی رسمی کنونیکال است و تا سال ۲۰۱۹ میتوانید از آن استفاده کنید. به این موضوع فکر کنید که اگر سیستم کنونی شما به خوبی کار میکند و مشکلی ندارید آیا واقعاً نیاز به یک به روز رسانی جدید است؟

اگر پایداری باز هم برای شما مهمتر از قابلیت‌های جدید و درخشش نسخه تازه اوبونتو است هنوز هم میتوانید روی نسخه ۱۴.۰۴ بمانید چرا که این نسخه به پایداری بسیار خوبی رسیده است.

همچنین بسیاری از افراد چندماه پس از انتشار نسخه جدید به آن مهاجرت میکنند چرا که ممکن است مشکلاتی در نسخه جدید باشد که در ماه های اول گزارش شده و برطرف خواهند شد و سیستم پایداری بهتری را به شما ارائه خواهد داد.

اما اگر نمیتوانید از ویژگی‌های جدید و نرم افزارهای به روزتر چشم‌پوشی کنید میتوانید به خیالی راحت و پذیرش تمامی موارد بالا به اوبونتو ۱۶.۰۴ مهاجرت کنید.

ubuntu1604_xenial_xerus_final_beta

به روزرسانی نسخه ۱۴٫۰۴ به نسخه ۱۶٫۰۴

نسخه های LTS تمرکز ویژه ای بر روی پایداری دارند به همین دلیلد هم به روزرسانی از داخل نسخه قبلی ممکن است یک ماه دیرتر از انتشار انجام شود. با این حال تصمیم گرفته‌ایم که سیستم خود را به روز کنیم برای اینکار باید ۳ مرحله زیر را انجام دهید :

۱ – مطمئن شوید که همه چیز به روز است

اولین و مهمترین چیز به روز بودن کامل سیستم شما است که برای اینکار میتوانید به قسمت به روز رسانی های سیستم عامل رفته و یا دستورات زیر را در ترمینال خود وارد کنید :

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade

و پس از آن هر به روزرسانی موجود بر روی سیستم شما دانلود و نصب خواهد شد.

۲- اجرای برنامه به روز کننده توزیع

پس از به روز رسانی بسته های سیستم نوبت به اجرای به روز کننده سیستم به نسخه جدید است. کافی است دش را باز کنید و از آن ترمینال را انتخاب کرده و سپس عبارت زیر را در آن وارد کنید :

sudo update-manager -d

پس از وارد کردن کلید اینتر را فشار دهید و منتظر باشید تا برنامه مورد نظر برای اینکار اجرا شده و سپس دکمه upgrade را انتخاب کنید.

۳- منتظر بمانید و یک نوشیدنی بخورید

اگر شما قبل از روز انتشار سیستم خود را به روزرسانی کنید با داشتن یک اتصال اینترنت خوب و پرسرعت اینکار زیاد طول نخواهد کشید اما اگر شما در روز انتشار اینکار را انجام دهید به دلیل حجم انبوهی از افرادی که در حال به روزرسانی هستند و سنگین شدن بار سرورهای به روزرسانی ممکن است اینکار با کندی بیشتر صورت بگیرد.

از مزایای یک به روزرسانی LTS به LTS میتوان به این مورد اشاره داشت که تمامی فایل‌ها و کانفیگ های کنونی شما در نسخه جدید نیز دست نخورده باقی خواهند ماند با این حال همیشه پیشنهاد می‌شود که یک نسخه پشتیبان از فایل‌های مهم خود تهیه کنید چرا که یک اشتباه کوچک یا مشکل بوجود آمده در زمان به روزرسانی ممکن است همه چیز را بهم بریزد.

برای همه دوستان اوبونتویی آرزوی موفقیت میکنیم 🙂

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه

  • سلام. اوبنتو در سیستم روی VM نصب شده پیغام آپ گرید به ۱۶٫۰۴ دیدم کلیک کردم وقتی سیستم ریستارت شد از من یوزر و پسورد خواست من اطلاعات قبلی وارد میکنم اما قبول نمیکند. و در ادامه پیغام داد از دستور sudo استفاده کنم از help خوندم که میخواهد ادمین و یوزرها را مشخص کند اما دقیقا نمیدونم باید چکار کنم اطلاعات من در این زمینه کم است. لطف کنید راهنمایی کنید