نرم افزار گنو/لینوکس

آموزش نصب wireshark 2 در اوبونتو ۱۵٫۱۰

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

wireshark اخیراً به نسخه ۲٫۰ پایدار رسیده است و برای عرضه در اوبونتو ۱۶٫۰۴ در مخازن این نسخه قرار گرفته است. در اینجا نحوه نصب wireshark نسخه ۲٫۰ را برای اوبونتو ۱۵٫۱۰ با استفاده از ppa ها را آموزش خواهیم داد.

وایرشارک  یک تحلیل کننده نرم‌افزار آزاد و متن‌باز است و برای عیب یابی شبکه، تجزیه و تحلیل نرم‌افزارها و توسعه پروتکل‌های ارتباطی و آموزش استفاده می‌شود. نام اصلی برنامه Etherial بود و سال ۲۰۰۶ به دلیل مسائل مربوط به علامت تجاری پروژه به Wireshark تغییر نام داد.
وایرشارک چندسکویی است و با استفاده از ابزار ویجت جی‌تی‌کی+ واسط کاربر را پیاده‌سازی کرده است و بسته‌های شبکه را با استفاده از pcap دریافت می‌کند. وایرشارک روی انواع سیستم‌عاملهای شبه یونیکس شامل لینوکس، اواس ده، بی‌اس‌دی،سولاریس و مایکروسافت ویندوز اجرا می‌شود.
همچنین یک نسخه تحت ترمینال (بدون محیط گرافیکی) به نام TShark وجود دارد. وایرشارک و دیگر برنامه‌های که با آن منتشر می‌شود مانند TShark نرم‌افزار آزاد است و با پروانه عمومی همگانی گنو منتشر می‌شود.

programa-WiFi-gratis-Acrylic-WiFi-Free

نسخه ۲٫۰ این نرم‌افزار یک رابط کاربری کاملاً متفاوتی نسبت به نسخه های قبلی دارد که تجربه کاربری نرم تر و سریع‌تری را فراهم میکند. این رابط کاربری کاملاً و از ابتدا در qt5 نوشته شده است. همچنین این نسخه از پروتوکل جدید پشتیبانی میکند ؛ دیکد کردن فایل‌ها در فرمت جدید و دیالوگ های جدید و گزینه های capture بیشتر و بهبود های دیگر که در حین برنامه متوجه آن خواهد شد. میتوانید یادداشت‌های عرضه اخیر را در اینجا بخوانید.

نصب wireshark 2.0 در اوبونتو ۱۵٫۱۰

۱ – اضافه کردن ppa

ترمینال را از دش و یا یونیتی بار باز کنید و یا با کنترل های ترکیبی ctrl + alt + t آن را فراخوانی کنید. وقتی باز شد دستور زیر را در آن وارد کرده و اینتر را فشار دهید.

sudo add-apt-repository ppa:nicola-onorata/desktop

سپس از شما در خواست وارد کردن پسورد را میکند. آن را وارد کنید و توجه داشته باشید که پسورد شما در ترمنیال نمایش داده نمیشود. سپس اینتر را فشار دهید.

suriwire-menu

۲ – نصب / به روزرسانی wireshark

اگر شما از قبل نسخه‌ای از wireshark را نصب کرده‌اید قسمت software updater را باز کرده و بعد از چک کردن برای آپدیت ها آن‌ها را دانلود کرده و نصب کنید که در این بین wireshark هم یکی از آن‌ها خواهد بود. با به طور اختصار wireshark را به روز کنید.

اگر wireshark را نصب ندارید از دو دستور زیر برای نصب آن استفاده کنید.

sudo apt-get update

sudo apt-get install wireshark

 

۳ – پاک کردن ppa ها

این ppa دارای اپلیکیشن های بسیار زیادی برای اوبونتو ۱۵٫۱۰ است. شما میتوانید آن را نگه داشته و یا پاک کنید. برای پاک کردن ppa اضافه شده میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

sudo add-apt-repository --remove ppa:nicola-onorata/desktop && sudo apt-get update

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه