امنیت

IOS باز هم در خطر بدافزار ها

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

اخیراً نوع جدید از بد افزارها در ios مشاهده شده است که در دستگاه‌های اپل در چین و تایوان بسیار مشاهده شده است. به نقل از cnet با اینکه در ماه اخیر نیز یک بد افزار به فروشگاه اپل راه پیدا کرده بود و اپل به مشکلی در سرویس فروشگاه خود پی برده بود با این حال باری دیگر شاهد ورود چنین بدافزارهایی به دستگاه‌های اپل هستیم.

ios-malware

نام این بدافزار yispecter میباشد و باعث بهم ریختن برنامه‌های ios و نمایش تبلیغاتی به صورت تمامی صفحه میشود. این بد افزار همچنین دسترسی برای نصب و حذف برنامه‌هایی را که بخواهد دارد و میتواند برنامه‌های دلخواهش را با نسخه‌ای که دانلود کرده و از لحاظ امنیتی باعث دزدیده شدن اطلاعات شما می‌شود تعویض میکند همچنین دسترسی برای تعویض صفحه پیشفرض مرورگر safari و خواندن bookmark ها و مشاهده تب های باز نیز دارد به نظر میرسد که اپل باید در سیاست‌های خود تجدید نظر کند و کمی سخت گیرانه تر برنامه هارا در استور خورد قرار دهد. در غیر اینصورت مشاهده تعداد زیادی از بدافزار ها در این فروشگاه مه قبلاً از اعتبار بسیاری برخوردار بود بعید نخواهد بود. این بدافزار قابلیت اینکه خود را به صورت خودکار روی دستگاه نصب کند را دارد این بدافزار از اسم‌ها و لوگوهایی مشابه برنامه‌های سیستمی استفاده میکند و تشخیص آن کمی سخت است.

بدافزار اپل

اپل بیان کرده است که در ios9 این مشکل رفع شده است و به کاربران خود پیشنهاد کرده است که دستگاه‌های خود را به زور نگه دارند. افرادی نیز در دیگر کشور ها درگیر این بدافزار شده‌اند و از نمایش تبلیغات در دستگاه خود مینالند. امیدواریم که اپل هرچه زودتر این مشکل ها را رفع کند.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه