گنو/لینوکس

آموزش تغییر مکان لانچر یونیتی در اوبونتو ۱۶٫۰۴

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

تا نسخه ۱۵٫۱۰ از اوبونتو جابه‌جا کردن لانچر یونیتی غیرقابل انجام بود و نمیتوانستید برای جابه جایی آن هیچ اقدامی انجام دهید. با این حال این قابلیتی بود که مدت‌های بسیار زیادی است که توسط کاربران اوبونتو و آن‌هایی که استفاده از یونیتی را ترجیح میدهند درخواست شده است. از نسخه ۱۱٫۰۴ اوبونتو که یونیتی معرفی شد تا به حال مکان لانچر آن در سمت چپ صفحه نمایش قرارداشته است.

اگر در هنگام شخصی سازی دسکتاپتان با کمبود فشا مواجه میشدید میتوانستید مشکل را با قابلیت مخفی شدن خودکار لانچر یونیتی برطرف کنید و بیشتر از این کاری از دست شما بر نمی‌آمد.

خوشبختانه نسخه ۱۶٫۰۴ با تغییرات بسیار گسترده ای در حال معرفی شدن است و نسخه بتا۲ آن نیز چندی پیش برای کاربران مشتاق و آن‌هایی که دیگر بیشتر از این نمیتوانند صبر کنند در سایت اوبونتو قرار گرفته است. برای اولین بار در پنج سال گذشته و در نسخه ۱۶٫۰۴ بالاخره میتوانید در یونیتی مکان لانچر خود را تعویض کنید.

با این حال زیاد ذوق‌زده نشوید؛ هنوز هم گزینه های کمی برای شخصی سازی وجود دارد و نمیتوانید لانچر یونیتی را هرطور که دلتان میخواهد تغییر دهید. تنها کاری که فعلاً قابل انجام است تغییر مکان لانچر مخصوص از چپ به پایین صفحه نمایش است و هنوز نمیتوانید لانچر را به سمت راست و یا بالای صفحه نمایش منتقل کنید ؛ امیدواریم اوبونتو یونیتی در آینده دست کاربران را در اینگونه تغییرات و شخصی سازی ها بازتر از گذشته بگذارد.

با این وجود همین تغییر کوچک نیز ممکن است جالب به نظر برسد. اینطور نیست؟ اگر در مورد تغییر مکان لانچر مصمم هستید در ادامه با ما همراه باشید.

تغییر مکان لانچر یونیتی در اوبونتو ۱۶٫۰۴

با آمدن اولین نسخه های اوبونتو ۱۶٫۰۴ من که از ۱۵٫۱۰ بسیار خسته و نا امید شده بودم به نسخه جدیدتر مهاجرت کردم تا مسکلات و ناپایداری های موجود حل شوند و همینطور هم شد ؛ در نسخه جدید مشکلاتی که قبلاً داشتم کاملاً برطرف شده‌اند و امروز نیز میتوانم مکان لانچر خودم را عوض کنم. اگر شما از نسخه های قدیمی تر اوبونتو استفاده میکنید این ترفند برای شما کاربردی ندارد و میتوانید اوبونتو خود را به روز کرده و یا منتظر انتشار نسخه نهایی و رسمی آن باشید.

در زمان نوشتن این مقاله هنوز نمیدانیم که اوبونتو مایل است این تغییر را به عنوان به روز رسانی برای لانچر نسخه های قبل منتشر کند یا خیر و یا حتی آیا اوبونتو ممکن است آن را به صورت گزینه ای در تنظیمات قراردهد تا کاربر با انتخاب آن مکان لانچر را تعویض کند یا خیر؟

در حال حاضر میتوانید مکان لانچر یونیتی را به دو روش تغییر دهید؛ روش گرافیکی و روش خط فرمان.

   move-unity-launcher

روش اول : استفاده از خط فرمان

یک ترمینال با استفاده از میانبر های ctrl+alt+t و یا از طریق دش باز کنید و دستورات گفته شده در زیر را بسته به نیاز خود در آن وارد کنید :

تغییر مکان لانچر یونیتی به پایین صفحه :

gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Bottom

تغییر مکان لانچر یونیتی به سمت چپ :

gsettings set com.canonical.Unity.Launcher launcher-position Left

روش دوم : روش گرافیکی

برای انجام این کار به صورت گرافیکی نیاز به dconf-editor داریم که میتوان آن را از طریق دستور زیر نصب کرد.

sudo apt-get install dconf-editor

پس از نصب برنامه را در دش یونیتی جستجو کنید کرده و آن را باز کنید.

در نوار سمت چپ به ترتیب زیر گزینه ها را انتخاب کنید :

com → canonical → unity → launcher

در این مکان و درصفحه باز شده در سمت راست نوارگزینه launcher-position را انتخاب کرده و به مقدار دلخواه که left و یا bottom است تغییر دهید. تغییرات در لحظه و بدون مکث انجام می‌شوند و نیازی به ریستارت کردن سیستم و یا بستن dconf-editor ندارید.

Ubuntu-Unity-Launcher-1

باید متذکر شویم که اگر از اوبونتو ۱۶٫۰۴ استفاده میکنید و گزینه launcher-position را در dconf-editor مشاهده نمیکنید باید سیستم خود را با دستورات زیر به روز کنید :

sudo apt update

sudo apt dist-upgrade

امیدواریم با مکان جدید لانچر خود ارتباط برقرار کرده و احساس راحتی بیشتری در اوبونتو داشته باشید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه