آموزش رزبری پای رزبری پای گنو/لینوکس

آموزش نصب رزبین برای رزبری پای ۲ Raspberry Pi

رزبین نسخه جسی برای رزبری پای ۲
نوشته شده توسط مجید سلامت

رزبین چیست؟

توزیع رزبین (raspbian) در حال حاضر محبوب ترین سیستم عامل برای رزبری پای محسوب می شود. رزبین یک سیستم عامل گنو/لینوکس است که از توزیع محبوب دبیان به عنوان پایه یا ‌Baseاستفاده می کند.
دبیان یکی از شاخه های بزرگ سیستم عامل گنو/لینوکس است، اگر سیستم عامل گنو/لینوکس را به عنوان یک خانواده در نظر بگیریم، دبیان پر جمعیت ترین خانواده خواهد بود، به این معنی که تعداد بیشتری توزیع از دبیان ساخته شده یا در اصطلاح تکنیکال آن، تعداد بیشتری توزیع از دبیان فورک شده اند.
اگه به صفحه فهرست توزیع های لینوکس در ویکیپدیا نگاهی بکنید متوجه جزئیات بیشتر از این موضوع خواهید شد.

در عکس صفحه ویکیپدیا می توانید خانواده توزیع دبیان را در یک عکس مشاهده کنید توزیع هایی مانند ناپیکس، دپین، فینیکس، دریم لینوکس، گنولینیکس، سوئفت و خانواده بزرگ اوبونتو از این توزیع به عنوان بیس استفاده می کنند.
یکی از دلایل مهم در انتخاب یک توزیع در سیستم عامل گنو/لینوکس جامعه کاربری آن می باشد که توزیع دبیان جامعه کاربری بسیار بزرگی داشته و در پشتیبانی نیز بسیار قدرتمند می باشد.

نسخه رزبین نیز توسط جامعه نرم افزار آزاد پشتیبانی می شود و از نظر پایداری در شرایط بسیار خوبی به سر می برد و برای کارهایی که نیاز به سیستم عامل پایدار و مطمئن باشد در حال حاضر رزبین بهترین انتخاب است.

رزبین به صورت پیش فرض از XFCE برای محیط کاربری خود استفاده می کند. این محیط امکانات محدودی را در اختیار شما قرار می دهد اما برای برد رزبری پای که سخت افزار قدرتمندی ندارد گزینه بسیار مناسبی خواهد بود به این دلیل که منابع بسیار کمی را اشغال می کند. در آموزش های بعدی در مورد محیط کاربری XFCE بیشتر توضیح خواهم داد.

 

دریافت آخرین نسخه رزبین (جسی):

برای نصب توزیع رزبین ابتدا آخرین ورژن آن، که در حال حاضر “جسی” است را از لینک زیر دانلود کنید.

http://93.174.97.12/bt/25cf62848ab40c31b79ca96f6e89238e43256e90/data/2015-11-21-raspbian-jessie.zip

 

و یا از طریق تورنت از لینک زیر آن را دریافت کنید.

https://downloads.raspberrypi.org/raspbian_latest.torrent

همیشه در خاطر داشته باشید گرفتن فایل ها توسط تورنت این اطمینان را به شما می دهد که فایل دریافتی دقیقا با فایل اصلی یکی خواهد بود و اگر از طریق دانلود مستقیم فایل را دریافت می کنید می توانید برای اطمینان از این موضوع توسط دستور زیر sha1sum فایل را مقایسه کنید تا از سالم بودن فایل مطمئن شوید.

sha1sum 2015-11-21-raspbian-jessie.zip

و خروجی این دستور باید دقیقا مطابق با هش زیر باشد.

ce1654f4b0492b3bcc93b233f431539b3df2f813

مراحل نصب رزبین بر روی رزبری پای ۲:

برای نصب رزبیان در لینوکس باید میکرو اس دی خود را به کامپیوتر متصل کنید و در لینوکس برای اینکه بدانید میکرو اس دی کنونی کجا متصل ( mount ) شده است، باید دستور زیر را پس از اتصال SD به کامپیوتر اجرا کنید و در چند خط آخر نقطه اتصال آن را پیدا کنید.

dmesg |tail -10

به عنوان مثال در شکل زیر می بینید که خروجی این دستور به ما نقطه اتصال میکرو اس دی را sdc نشان می دهد. این نقطه اتصال را در دستور رایت بر روی SDنیاز دارید.

پیدا کردن نقطه اتصال sd card در dmesg

برای نصب رزبین نیاز هست که فایل دریافتی را از حالت زیپ خارج کنید، پس از اکسترکت کردن فایل، شما فایل ایمیج رزبین را برای انتقال به کارد اس دی در اختیار دارید که پسوند img دارد.
حال باید ایمیج را در SD کارد به اصطلاح رایت کنیم برای این منظور باید از دستور dd استفاده کنید.
نکته بسیار مهمی که باید در نظر داشته باشید این است که دستور dd می تواند دستور خیلی خطرناکی باشد اگر شما از آن به اشتباه استفاده کنید. و مرحله قبل برای گرفتن مسیر درست اس دی کارد من شما را راهنمایی کردم که چنین اشتباهی را انجام ندهید. یعنی مسیری که در دستور dmseg می گیرید همان را به خروجی دستور dd باید بدهید.
بسیار عالی حال می خواهید ایمیج را بر روی SD رایت کنیم. برای این منظور از دستور زیر استفاده می کنیم.
در دستور زیر به جای sdX باید خروجی dmesg خود را وارد کنید و همچنین کرسر کنونی ترمینال شما باید در مکانی باشد که ایمیج رزبین در همان شاخه است.

sudo dd bs=4M if=2015-11-21-raspbian-jessie.img of=/dev/sdX

پس از اجرای این دستور در خروجی ترمنیال چیزی نمایش داده نمی شود ولی مراحل انتقال در حال انجام است. بهترین کار این است که از کامپیوتر استفاده ای نکنید تا انتقال کامل شود. امکان دارد اگر شما برنامه ای سنگین اجرا کنید در کار دستور dd اختلال ایجاد کنید و باعث خراب کپی شدن سیستم عامل بر روی sd شود، پس شکیبا باشید و منتظر اتمام دستور dd بمانید.

پس از اتمام دستور ریدر SD را unmount کنید و به اسلات رزبری وارد کنید، رزبین شروع به بوت شدن خواهد کرد. در بوت اول نیز شکیبا باشید چون زمان بیشتری برای ساخت دایرکتوری ها برای اولین بار نیاز دارد تا سیستم عامل کاملا آماده کار شود.

در عکس زیر محیط رزبین را می توانید مشاهده کنید که پس از بوت تقریبا ۱۲۹ مگابایت از حافظه ۱ گیگا بایتی رزبری پای را اشغال می کنید.

رزبین، جسی، رزبری پای ۲

رزبین، جسی، رزبری پای ۲

در مراحل نصب اگر با مشکلی رو به رو شدید در قسمت کامنت همین پست مطرح کنید.

در آموزش های بعدی مراحل کانفیگ اولیه و کار با سیستم عامل رزبین را بررسی خواهیم کرد.

معرفی نسخه اوبونتو ماته برای رزبری پای ۲

درباره نویسنده

مجید سلامت

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶ دیدگاه