سرگرمی

آموزش ساخت ربات چهار پا با موتور آرمیچر و چوب بستنی در منزل

small-4-legged-robot-with-dc-motor-and-ice-cream-stick-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

کاردستی‌های الکترونیکی دنیای گسترده‌ای دارند. با انواع ابزارها و وسایل مختلف میتوانیم کاردستی الکترونیکی بسازیم. در این پست با استفاده از چوب بستنی، نی نوشابه و چند وسیله برقی ساده اقدام به ساخت کاردستی می‌کنیم. بنظر می‌رسد که دوره‌ی اسباب بازی به اتمام رسیده باشد. هم اکنون کودکان و نوجوانان ترجیح می‌دهند با خلاقیت خود کار دستی بسازند و مهارت های خود را به چالش بکشند‌. در این آموزش قصد داریم ربات ساده و جذاب چهاردست و پا را با شما به اشتراک بگذاریم. یک ربات یک اسباب بازی و یک سرگرمی خلاقانه برای خود و فرزندانتان.

 


وسایل مورد نیاز ربات چهار پای کاردستی


ابزار ساخت ربات کوچک ما از دو قسمت وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی تشکیل شده است. لیست ابزار های الکترونیکی به شرح زیر آمده است‌. با کلیک بر روی هر مورد، مستقیما به صفحه ی کالا منتقل می شوید.

۱- دو عدد موتور گیربکس دار زرد دو شفت 

 ۲- سرباتری ۹ ولت

۳- باتری کتابی

۴- سیم افشان

 

لیست ابزارهای بازیافتی مورد نیاز

۱- خلال دندان

۲- نی نوشابه

۳- چوب بستنی

 


دستورالعمل ساخت ربات چهار پا


برای شروع از پای ربات شروع میکنیم. پای ربات ما از اتصال نی با چوب بستنی تشکیل میشود.مطابق ویدیو با حرارت دادن قسمتی از نی کوچک آن را به صورت خمیده میکنیم و بعد از قرار دادن قطعه ی کوچک نی بر روی آن؛ با حرارت لبه ی آن را مسدود میکنیم.حال قسمتی از چوب بستنی را با چسب حرارتی به مفصل ساخته شده متصل میکنیم. همچنین با ایجاد سطح دایره ای در قسمت کف پای ربات حرکت را برایش اسان میکنیم‌.وقت اتصال پاها به بدنه است.همانند ویدیو نی ها را در شفت های موتورگیربکس دار فرو کرده و با چسب اتصال را محکم میکنیم.در این مرحله دو موتورگیربکس دار را روی چوب بستنی با چسب میچسبانیم و به این ترتیب بدنه ی ربات آماده است.
بوسیله ی سیم افشان دو موتور را به یکدیگرمتصل میکنیم و تقاط اتصال را به سر باتری وصل میکنیم.باتری کتابی را همانند تصویر با چسب حرارتی بر روی موتور گیربکس میچسبانیم.هم اکنون همانطور که در ویدیو نمایش داده شده، بوسیله ی خلال دندان و قسمتی از نی تعادل پاهای ربات را بر قرار میکنیم.
حالاسر باتری رابه باتری کتابی متصل کرده و پاها شروع به حرکت میکند.میتوانیم از دو دکمه در جهت چشم ربات استفاده‌ کنیم.

 


ویدیو ساخت ربات چهار پا


 


نحوه اتصالات ربات چهار پا


در این بخش با تصاویر مختلف روش ساخت این ربات کاردستی را با هم مرور می‌کنیم. البته با دیدن فیلم، روش ساخت قدم به قدم نمایش داده میشود. مطابق تصویر بعد از خم کردن نی اول با حرارت و وارد کردن قطعه ی کوچکی از نی دوم با ایجاد حرارت انتهای آن را مسدود می کنیم.

 

حال بایستی نی نوشابه را با چسب حرارتی به چوب بستنی متصل کنیم. این کار دقیقا مشابه تصویر زیر انجام شود.

اتصال نی نوشابه به چوب بستنی در ساخت ربات کاردستی - دیجی اسپارک

 

حالا نوبت به اتصال موتور آرمیچر به چوب بستنی است. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید موتورهای گیربکس را به چوب بستنی می‌چسبانیم تا بدنه ی اصلی ربات آماده شود. روش اتصال را کامل دقت کنید.

اتصال موتور آرمیچر گیربکس دار به چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

اتصال پایه‌های موتور آرمیچر جهت تقسیم جریان الکتریکی اهمیت دارد. در این بخش دقیقا مشابه تصویر زیر بایستی بوسیله‌ی سیم افشان، موتور گیربکس ها را بهم متصل کنیم. پایه های روبرو به یکدیگر متصل می‌شوند. سپس دو رشته سیم باقی مانده را برای اتصال به منبع تغذیه به کار می‌گیریم تا انتقال نیرو انجام گیرد.

اتصال پایه های موتور آرمیچر به یکدیگر در ساخت کاردستی چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

برآیند اتصال موتور ها را به سرباتری وصل می کنیم.

اتصال سرباتری 9 ولت به موتور آرمیچر کاردستی با چوب بستنی - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر خلال دندان را به بدنه وصل میکنیم تا تعادل پاها برقرار شود.

اتصالات نهایی کاردستی با چوب بستنی و موتور آرمیچر - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این ربات چهار پا با موتور آرمیچر و چوب بستنی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه