سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی مینی کولر رومیزی با پروانه و موتور آرمیچر DC

small-diy-mini-cooler-desk-fan-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

آموزش امروز کاردستی جذاب و بسیار کاربردی مخصوصا در روز های گرم تابستانی است. کولر رومیزی روش ساختی بسیار آسان دارد و لوازم ساخت آن در هر منزلی یافت می‌شود. قرار است با کارتن مقوایی و موتور آرمیچر و چند وسیله‌ی ساده‌ی دیگر کولر رومیزی درست کنیم. در ادامه ساخت این کاردستی  الکترونیکی با پروانه و وسایل الکترونیکی ساده، با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت مینی کولر


ابزار مورد نیاز این کاردستی الکترونیکی مشابه دیگر آموزش‌های ساده، به دو دسته وسایل بازیافتی و الکترونیکی تقسیم می شود. وسایل بازیافتی شامل خلال دندان، مقوای بازیافتی و… است. معمولا در هر منزلی یافت می‌شود. وسایل الکترونیکی آن به شرح زیر می باشد. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی کالا منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید به راحتی آن را تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی مینی کولر


در قدم اول مقوا را دقیقا به اندازه هایی که روی تصور نشان داده شده است برش میدهیم. برای تهیه ی این مقوا میتوانید از جعبه کفش نیز استفاده کنید.بعد از برش مقوا، قسمت های برش خورده ی مستطیلی شکل را بوسیله ی چسب کاغذی یا چسب نواری بهم وصل میکنیم تا مکعب مستطیل ما ساخته شود. در مرحله ی بعد وجه اخر مکعب مستطیل را به اندازه ی شعاع پروانه برش می‌دهیم و با کاتر دایره ای به شعاع پروانه ایجاد میکنیم. در استفاده از کاتر دقت داشته باشید که آسیبی به دست شما وارد نشود.
هم اکنون قسمت دیگری از مقوا را برش داده و مطابق تصویر داخل مکعب میچسبانیم‌.در واقعا این مقوا جایگاهی است که آرمیچر و پروانه روی آن قرار می‌گیرند.پروانه را به شفت آرمیچر متصل میکنیم.وجه اخر مکعب را برش داده و سپس به مکعب میچسبانیم.حال از قسمت پشتی جعبه حفره ای ایجاد میکنیم و سیم های سرباتری ۹ ولت را از آن عبور می‌دهیم. مطابق ویدیو سرباتری را به آرمیچر وصل میکنیم.و با چسب موتور را به داخل مکعب وصل میکنیم.حال قسمت بالایی و پایینی مکعب را وصل میکنیم تا مکعب مسطیل تکمیل شود.همانطور که مشاهده میکنید در قسمت پایینی پروانه جای خالی ای قرار دارد که محل قرار گیری یخ هاست.با ادامه ی جعبه کفش و در ابعاد مناسب کشویی مناسب ساخته و آن را در قسمت پایینی پنکه قرار میدهیم.برای جلو گیری از ورود جسم خارجی به داخل پنکه و همچنین زیبایی آن از خلال دندان در جهت محافظ پروانه استفاده میکنیم.حال با اتصال سرباتری به آداپتور و یا باتری کتابی پروانه شروع به حرکت میکند. یخ های داخل کشوی پایینی کولر باعث میشود که هوای خارج شده خنک تر و مطلوب تر باشد.

 


ویدیو آموزش ساخت کاردستی مینی کولر


 


نحوه اتصالات کاردستی مینی کولر


همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید پروانه را به شفت آرمیچر متصل می کنیم سپس آن را روی پایه ی که از مقوا ساخته شده میچسبانیم.

 

مطابق تصویر سرباتری را از قسمت پشتی کولر وارد کرده و به آرمیچر متصل می کنیم.همانطور که قبلا ذکر کردم تمامی اقلام الکترونیکی مورد نیاز شما در سایت دانشجو کیت موجود است و درصورت نیاز به راحتی می توانید تهیه کنید.

 

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید کشو را در قسمت پایینی پروانه قرار می دهیم و برای اینکه باد خنک تر شود یخ داخل آن میریزیم.

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی مینی کولر با آرمیچر داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه