گنو/لینوکس

انتشار نسخه ۱٫۰ و پایدار اسپاتیفای ؛ تغییرات و آموزش نصب

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

اسپاتیفای یک سرویس پخش موزیک آنلاین است که برای اولین بار در سوئد پایه گذاری شد و از آن روز تا به حال پیشرفت‌های بسیاری را با خود داشته است که اسپاتیفای را به یک برنامه استاندارد برای پخش موزیک به صورت آنلاین تبدیل کرده است و پلن های بسیار مناسب آن برای داشتن تعداد عظیمی موزیک به صورت آنلاین و حتی بر روی تلفن همراه/دسکتاپ محدودیت‌هایی که قبلاً در مورد موسیقی‌ها و بانک های موسیقی وجود داشت را برطرف کرده است.

به دلیل کمبود توسعه‌دهنده برای کلاینت لینوکسی برنامه اسپاتیفای حدوداً ۹ ماه طول کشید تا این برنامه به نسخه ۱.۰ و پایدار خود برسد و در مخازن stable این برنامه قرار بگیرد. پیش از آن و در ماه ششم سال ۲۰۱۵ نسخه ۱٫۰ کلاینت لینوکسی در مخازن تستینگ این برنامه قرارگرفته بود که علاقمندان میتوانستند آن را از مخزن تستینگ نصب نمایند.

کلاینت لینوکسی اسپاتیفای برای تمامی ویرایش های اوبونتو در حال پشتیبانی عرضه شده است و در نسخه های اوبونتو ۱۵٫۱۰ و ۱۶٫۰۴ دیگر نیازی به نصب دستی کتابخانه libgcrypt11 نخواهیم داشت.

spotify-1.x-ubuntu-600x339

نصب اسپاتیفای نسخه ۱٫x در اوبونتو

اگر از مخازن تستینگ این برنامه استفاده میکردید آن‌ها را غیرفعال کنید و سپس ترمینال را به وسیله دش و یا با میانبر های ctrl+alt+t آن را فراخوانی کنید. هنگامی که بازشد کد زیر را در آن وارد نمایید تا مخزن رسمی اسپاتیفای به مخازن شما اضافه شود.

echo deb http://repository.spotify.com stable non-free | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/spotify.list

 

سپس از شما پسوردتان درخواست می‌شود که باید آن را وارد کنید و توجه داشته باشید که پسورد شما در ترمینال نمایش داده نخواهد شد.

add-spotify-repository-600x86

حال نیاز داریم تا کلید این مخزن را به سیستم اضافه کنیم برای اینکه اوبونتو به این مخزن اعتماد کند و از آن دانلود انجام دهد. کلید زیر را در تزمینال وارد کنید :

sudo apt-key adv --keyserver hkp://keyserver.ubuntu.com:80 --recv-keys BBEBDCB318AD50EC6865090613B00F1FD2C19886

 

و درآخر نیز نیاز داریم تا به وسیله پکیج منیجر سیناپتیک آن را نصب کنیم و یا با استفاده از دستورات زیر مخازن را به روز کرده و برنامه را نصب نمایید.

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه