گنو/لینوکس

برنامه انتشار اوبونتو ۱۶٫۰۴

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

برنامه انتشار اوبونتو ۱۶٫۰۴ نیز منتشر شده است. این نسخه با پشتیبانی طولانی یا به‌ بیان دیگر LTS در ۲۱ آپریل ۲۰۱۶ منتشر خواهد شد. تاریخ های مهم از این انتشار در زیر آمده است.

– نسخه آلفا ۱ : ۳۱ دسامبر
– نسخه آلفا ۲ : ۲۸ ژانویه
– فریز شدن ویژگی‌ها : ۱۸ فبریه
– نسخه بتا ۱ : ۲۵ فبریه
– فریز شدن رابط کاربری : ۱۰ مارس
– بتای نهایی : ۲۴ مارس
– فریز شدن کرنل : ۷ آپریل
– نسخه برگزیده انتشار : ۱۴ آپریل
– انتشار نهایی : ۲۱ آپریل

Ubuntu-16-04-Release-Schedule

 

نام کد ؛ شماره نسخه و تاریخچه

اوبونتو ۱۶٫۰۴ ششمین نسخه LTS از اوبونتو است. اولین نسخه LTS منتشر شده ۶٫۰۴ با نام dapper drake بود که تا به امروز اولین نسخه‌ای بوده که انتشار آن نیز با تأخیر به همراه بوده است. اگر توجه کرده باشید نسخه های اوبونتو همگی به فرم xx.04 و xx.10 هستند که نشان دهنده سال و ماه انتشار آن میباشند. برای مثال اوبونتو ۱۵٫۱۰ در سال ۲۰۱۵ و در ماه ۱۰ ام میلادی منتشر شده است. پس اوبونتو ۱۶٫۰۴ نیز تاریخ انتشاری برابر با سال ۲۰۱۶ و ماه ۴ام میلادی یعنی آپریل است. همانطور که گفتیم تا به حال فقط نسخه ۶٫۰۴ بوده که انتشار آن با تأخیر همراه شده و به جای ماه آپریل در ماه june منتشر شده است.
اولین نسخه انتشار یافته اوبونتو نیز نسخه ۴٫۱۰ بوده است که نام آن warty warthog میباشد.
پس از شماره نسخه بهتر است نگاهی به نام آن نیز بیاندازیم. نسخه ۱۶٫۰۴ با کد اسم xenial xerus منتشر شده است. اسم نسخه های مختلف اوبونتو از یک صفت به همراه اسم یک حیوان تشکیل میشود. و همچنین هر دو اسم و صفت با یک حرف مشخص از الفبا شروع میشوند. Xenial به معنی مهمان‌نواز و xerus نام دیگری از سنجاب است.
چیز دیگری که بهتر است به آن توجه کنیم پیشرفت این اسم‌ها به همراه ترتیب الفبا است. برای مثال ۱۵٫۱۰ اسم willy werewolf را دارد که از w استفاده میکند و نسخه بعدی باید از x برای اسم و صفت خود بهره ببرد. پس به راحتی میتوان حدس زد که اسم اوبونتو ۱۶٫۱۰ نیز با Y شروع خواهد شد.

 

یک انتشار مهم

این انتشار برای اکثر افراد در جامعه لینوکس انتشاری بسیار مهم است و همه برای آن لحظه شماری خواهند کرد چرا که تغییرات بزرگی در حال اتفاق افتادن در این نسخه است. از جمله آن‌ها میتوان به استفاده از یونیتی ۸ و دسکتاپ MIR و همچنین پکیج های اسنپی اشاره کرد که البته ممکن است به خاطر امنیت بالاتر در نسخه ۱۶٫۱۰ منتشر شوند.

 

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه