سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش دوازدهم: بروز رسانی فریمور

update-firmware-in-sim800l-gsm-module-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در سلسله آموزش های ماژول SIM800L، قسمت دوازدهم به بروز رسانی فریمور ماژول می پردازیم. یکی از نیازهای کار با ماژول های SIMCOM، بروز رسانی فریمور آن هاست. چراکه پس از مدتی امکانات جدید از سوی شرکت سازنده اضافه شده و برخی از پروتکل هایی که پیشتر پشتیبانی نمی شدند، در نسخه های جدید پشتیبانی می گردند.  همچنین در برخی از موارد مشاهده شده که برخی اشکالات ماژول با بروزرسانی و یا فلش مجدد فریمور، برطرف شده است. بنابراین، در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


مرحله ۱: دانلود نرم افزار و فایل فریمور


اولین قدم در بروز رسانی فریمور ماژول SIMCOM، دانلود نرم افزار مخصوص آن است. به این منظور، ابتدا با کلیک بر روی این لینک، این نرم افزار را دانلود و سپس از حالت فشرده خارج نمایید. سپس در این مرحله، وارد فولدر شده و برنامه ای با نام Simcom_Series_download_Tools_Customer.exe را بیابید. این برنامه مخصوص فلش فریمور بر روی ماژول بوده که جلوتر به آن می پردازیم. پس از دانلود نرم افزار، نوبت به دانلود فایل فریمور می رسد. فایل فریمور در حقیقت همان فایل اجرایی بوده که باید بر روی ماژول SIM800L فلش شود. به همین منظور، ابتدا بر روی این لینک کلیک کنید.  با کلیک بر روی این لینک لیستی از فایل های فریمور را مشاهده می کنید.

دانلود نرم افزار فریمور sim800L - دیجی اسپارک

 

در میانه لیست، گزینه SIM800L را انتخاب کنید. با باز شدن فولدر این فریمور، با تصویر زیر رو به رو می شوید.

آپدیت فریمور ماژول Sim800L - دیجی اسپارک

 

در تصویر فوق،  دو فایل با پسوند .RAR وجود دارند. این دو فایل دو نسخه از فریمورهای ماژول SIM800L بوده که با فایل اول، جدید ترین نسخه فریمور به شمار می رود. روی این فایل کلیک کرده و آن را دانلود نمایید. پس از دانلود آن را از حالت فشرده خارج نمایید. در صورتیکه فولدر را باز کنید، با تصویری به شکل زیر رو به رو می شوید. در این فولدر، فایل با پسوند .cfg فایل فریمور بوده که باید روی ماژول فلش شود. در قسمت بعدی به این موضوع می پردازیم.

 


نحوه فلش فایل فریمور روی ماژول SIM800L


در این قسمت به نحوه آپلود فایل فلش روی ماژول SIM800L می پردازیم. به این منظور ابتدا نرم افزار دانلود شده را اجرا کنید. توجه داشته باشید که برای اجرای این نرم افزار، روی آن کلیک راست کرده و به صورت run as administrator، این نرم افزار را اجرا کنید.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

برای این مورد می بایست از فریمور با مدل دیگر که از طریق این لینک قابل دانلود است، استفاده نمایید. پس از اتمام عملیات آپلود، با تصویر زیر رو به رو می شوید.

روش کار با نرم افزار فریمور Sim800L - دیجی اسپارک

 

توجه داشته باشید که پس از اتمام خط قرمز، چندین خط دیگر پر شده تا  به خط سبز رنگ برسید. پس از آپلود فریمور، نرم افزار را ببندید و تغذیه ماژول را یکبار قطع و مجددا وصل کنید. ماژول آپدیت شده و آماده به کار است.

 


لوازم مورد نیاز


کیت تجهیزات ضروری SIM800L

 


جمع بندی


در سلسله آموزش های ماژول SIM800L، قسمت دوازدهم به بروز رسانی فریمور ماژول پرداختیم. بروز رسانی فریمور ماژول های SIMCOM یکی از موارد پرکاربرد به شمار می رود. چراکه با آپدیت شدن فریمور ماژول، امکانات جدید در آن لحاظ می شود. به عنوان مثال می توان به پشتیبانی از پروتکل SSL در نسخه های جدید فریمور اشاره نمود. علاوه بر این، گاهی ماژول ها دچار اشکالاتی نرم افزار می شوند که با فلش کردن مجدد فریمور بر روی آن، می توان مشکلات را برطرف نمود. در این آموزش به نحوه فلش کردن فریمور بر روی ماژول های SIMCOM، به طور خاص ماژول SIM800L پرداختیم. در ابتدا نرم افزار و فایل فریمور را معرفی نمودیم و سپس در ادامه، نحوه آپلود فایل روی ماژول و رفع مشکلات احتمالی مورد بررسی قرار گرفت.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در مراحل اجرایی وجود داشته و یا با رعایت نکات فوق در آپلود فریمور با مشکل مواجه هستید، می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۴ دیدگاه