گنو/لینوکس

آموزش استفاده از پکیج های Snap در اوبونتو ۱۶٫۰۴

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

اوبونتو ۱۶٫۰۴ به هراه پکیج های Snap وارد عرصه رقابت با سایر توزیع‌ها شده است. در اینجا میخواهیم روش کارکردن با این سیستم پکیجینگ را مرور کنیم.

توضیح مختصر: یک راهنمای استفاده از پکیج های اسنپ برای تازه کاران

یکی از ویژگی‌هایی که هنگام معرفی اوبونتو ۱۶٫۰۴ بیشتر از همه در مورد آن بحث شد و سروصدای زیادی راه انداخت پکیج های اسنپ بودند. کنونیکال یک سیستم پکیجینگ جدیدی را با اسم Snap معرفی کرد که مسیر پیشرفت را برای برنامه‌های همگرایی اوبونتو بیش از پیش فراهم میکند و به گفته کنونیکال این سیستم امن‌تر و بسیار پایدارتر است.

با این حال در مورد امنیت آن کمی بحث پیش رو داریم از آنجایی که توسعه دهندگان اخیراً نشان داده‌اند که چگونه با استفاده از X11 میتوان به راحتی امنیت آن را زیر سؤال برد! پس پیشنهاد میکنیم تا قبل از ورود Mir به اوبونتو از Snap استفاده نکنید!

با این حال میخواهیم صرفاً مروری داشته باشیم بر نحوه کارکرد این سیستم پکیجینگ و کمی با آن آشنا شویم.

پکیج های Snap چه میباشند؟

اول از همه بهتر است بدانیم پکیجینگ چیست؟ چندین راه برای نصب برنامه‌ها در لینوکس وجود دارد. یکی از راه‌ها استفاده از سورس کد ها هستند که در هنگام انجام این کار اسکریپت نصب را اجرا کرده و ممکن است در حین نصب به نیازمندی هایی برسید که آن‌ها را نیز نصب خواهد کرد. به هرحال این یک روش user-friendly یا کاربر پسند نیست!

از اینجاست که پیکج ها به روی صحنه خواهند آمد؛ پس از توسعه یک برنامه، توسعه دهندگان آن برنامه را یک پکیج نرم افزاری تبدیل خواهند کرد که میتوانیم آن را به راحتی نصب کنیم، یک مثال برای این پکیج ها فایل‌های Deb در اوبونتو یا دبیان هستند که به همین دلیل کاربرپسند بودن بسیار محبوب شده اند.

snap-install-tmux1

فایل‌های باینری عموما در داخل پکیج های Deb موجود هستند که با یک یا دو کلیک میتوانید برنامه مورد نظر خود را نصب کنید.

حال یک سؤال مهم پیش خواهد آمد؛ چرا با وجود دبیان بیس بودن اوبونتو و استفاده از فایل‌های Deb نیازی به استفاده از یک سیستم جدید برای نصب نرم‌افزار داریم؟ کنونیکال این کار را برای همگرایی بیشتر انجام داده است (تجربه کاربری مشابه و خوب در تمامی دستگاه ها) و در حال حاضر در حال استفاده شدن در پهپاد ها و پروزه های اینترنت اشیاء میباشد.

نقل قول از وبسایت رسمی :

پکیج های با پسوند snap برای سیستم اوبونتو core دارای تمامی پیش نیازهای برنامه است که این پکیج ها مزایای بسیار زیادی را در برابر پکیج های Deb دارند و در مدیریت نیازمندی ها بسیار کارآمد تر از پکیج های Deb و حتی Rpm عمل میکنند. با این حال توسعه دهندگان خیالشان راحت خواهد بود که در داخل برنامه آن‌ها قرار نیست تغییری انجام شود و تمامی مفاهیم و موارد پایه‌ای همچنان رعایت خواهد شد.

آموزش استفاده از پکیج های Snap در اوبونتو ۱۶٫۰۴

به اندازه کافی درمورد سیستم پکیجینگ Snap صحت کردیم. بهتر از ببینیم چطور میتوان در اوبونتو ۱۶٫۰۴ از پکیج های Snap استفاده کنیم.

من مطمئنم که شما تابه حال از سیستم apt-get استفاده کرده‌اید و با دستورات آن به خوبی آشنایی دارید. اسنپ نیز به همین سیستم شباهت دارد و از دستورات مشابه و ترمینال برای کارکردن با آن استفاده میشود.

یک ترمینال بازکنید و دستور زیر را در آن وارد کنید :

snap find

این دستور تمامی پکیج های اسنپی را که برای شما در دسترس باشد نمایش خواهد داد.

snap-find
شما میتوانید پیکج های اسنپ را نیز با دستور زیر نصب کنید :

sudo snap install package

snap-install

همچنین با دستور زیر میتوانید پیکیج های Snap نصب شده بر روی سیستم خود را مشاهده کنید :

snap list

snap-list

همانطور که میبینیدپکیج های نصب شده از طریق اسنپی برای ما نمایش داده خواهند شد. اسنپ همچنین یک لیست از تغییراتی که بر روی سیستم خود ایجاد کرده‌اید را به شما نمایش خواهد داد تا از همه چیز با خبر باشید. برای نمایش تغییرات از دستور زیر استفاده کنید :

snap changes

snap-changes
این دستور تغییرات اخیری که با snap انجام داده‌ایم را نمایش خواهد داد.

اگر میخواهید یک پکیج را نیز به روز کنید میتوانید از دستور زیر استفاده کنید.

sudo snap refresh package

snap-refresh
از آنجایی که بسته نصب شده آخرین نسخه از برنامه است به همین دلیل در هنگام به روزرسانی آن با خطا مواجه میشویم.

و در آخر نیز با دستور زیر میتوانیم پکیجی را که نصب شده پاک کنیم:

sudo snap remove package

snap-remove

در زمانی که در حال نوشتن این مقاله بودیم متأسفانه هنوز snap از قابلیت تکمیل خودکار استفاده نمیکند و همانند apt نمیتوانیم پیشنهاداتی را با زدن دکمه tab داشته باشیم.

Snap چه ارزش و اهمیتی دارد؟

در حال حاضر تعداد زیادی پکیج اسنپ در دسترس نیست و همچنین موارد بسیاری در مورد این سیستم هنوز شفاف سازی نشده‌اند و مهمتر از آن هنوز اسنپ برای استفاده در اوبونتو مناسب نیست چرا که هنوز هم اوبونتو ۱۶٫۰۴ بر روی X اجرا می‌شود و همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم استفاده از پکیج های اسنپی در اوبونتو ۱۶٫۰۴ دارای مشکلات امنیتی است و سیستم شما را آسیب پذیرخواهد کرد. با این حال امیدواریم که این سیستم هرچه سریعتر به پایداری و کارایی برسد.

هم‌اکنون توسعه‌دهنده ها میتوانند با ابزار snapcraft برای برنامه‌های خود پکیج های اسنپی را به آسانی بسازند.

نظر شما در مورد سیستم جدیدی که کنونیکال در حال تکمیل آن است چیست؟

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱ دیدگاه