اینترنت اشیا IOT اینترنت اشیاء تئوریک

آموزش ویدیویی اینترنت اشیاء IOT بخش دوم سنسور و انتخاب آن در IOT

what-exactly-is-iot-sensors-digispark
نوشته شده توسط رضا خسروی

با بخش دوم آموزش اینترنت اشیاء IOT در خدمت شما علاقمندان هستم. همانطور که پیش‌تر گفته شد، در این مجموعه آموزش ویدیویی اینترنت اشیاء نحوه طراحی و ساخت اینترنت اشیاء IOT را توضیح خواهم داد. در ابتدا باید بدانیم مفهوم آیوتی IOT چیست؟ در جلسه قبلی اینترنت اشیاء IOT را به بدن انسان شباهت دادیم. سه بخش مجزا از جمله سنسورها، ارتباطات و پردازش کاملا شبیه ساز بدن انسان هستند. در این جلسه کلا راجع به سنسور Sensor و انتخاب آن در اینترنت اشیاء IOT و همچنین انتخاب سنسورها در IOT صحبت خواهیم کرد. باز هم این موضوع را تاکید میکنم که اگر دستگاهی به اینترنت متصل باشد، به مفهوم اینترنت اشیاء IOT نمی‌باشد. به واقع ارتباطات و اتصال به شبکه اینترنت در حقیقت یک سوم از مبحث اینترنت اشیاء IOT را تشکیل می‌دهد. در ادامه این آموزش شما با مفهوم کامل اینترنت اشیاء iOT آشنا خواهید شد. این مجموعه ویدیوها به صورت بهم پیوسته در بستر دیجی اسپارک منتشر خواهند شد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی اینترنت اشیاء IOT به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

سنسورها Sensors در اینترنت اشیاء IOT

برای استفاده از سنسور در یک پروژه IOT به سه پارامتر اساسی باید توجه داشته باشیم. ۱- سنسور با چه دقتی نیاز داریم. ۲- سنسور در چه شرایطی باید کار کند. ۳- نوع سنسور چه باید باشد. به عنوان مثال سنسوری که در صنعت نفت استفاده می‌شود، با سنسوری که در صنعتی پزشکی و یا نظامی مورد استفاده است. کاملا متفاوت است. برای بهتر تفهیم شدم موضوع، سنسورهای معمولی برای سنجش حرارت از ۱۰- تا ۴۵+ درجه سانتی گراد را سنجش می‌کنند. حالا اگر بخواهیم درجه حرارت داخل موتور ماشین را اندازه گیری کنیم، باید از سنسور منحصر به همان صنعت استفاده کنیم. درجه حرارت داخل موتور ماشین بسیار زیاد است. همچنین اگر بخواهیم از سنسور دما برای سنجش حرارت بدن انسان و پارامترهای دمایی استفاده کنیم. دیگر محدوده رنج قابل سنجش اهمیت ندارد. بلکه دقت سنسور اهمیت بیشتری دارد. نکته دیگر در استفاده از سنسورها دانستن آنالوگ و دیجیتال می‌باشد. به طور کلی سنسورها به دو دسته آنالوگ و دیجیتال دسته بندی می‌شوند. در MCU مورد استفاده هم باید این نکته رعایت شود، که آیا سنسور آنالوگ و دیجیتال قابلیت کارایی با MCU را دارند یا خیر. با این توصیف هر سه بخش سنسور در یک پروژه اینترنت اشیاء IOT به سادگی می‌توانید موارد را درک کنید.

انواع ارتباطات در اینترنت اشیاء IOT

از انواع پروتکل‌های انتقال می‌توان در سیستم‌های IOT استفاده کرد. به عنوان مثال از پروتکل‌های PAN، MAN، MAN، WAN که به ترتیب استانداردهای انتقال هستند و در IOT می‌توانیم استفاده کنیم. البته این استانداردها به صورت اتصال کابلی هستند. متدهای دیگر از جمله RFID یا NFC که برای ارتباط نزدیک استفاده می‌شود. متد دیگر زیگبی Zigbee و زدویو ZWave که رادیو فرکانس هستند و قابلیت استفاده در IOT را دارند. با توجه به اپلیکیشن طراحی شده میتواند برد زیاد یا کم داشته باشند. استفاده از بلوتوث Bluetooth که بیشتر مصرف خانگی دارد. همچنین استفاده از وای فای WiFi که بیشترین مصرف را در پروژه‌های IOT دارد. متد دیگر license free هستند. از جمله لورا Lora و سیگفاکس Sigfox که دارای استانداردهای مجزا ولی آزاد برای تمامی کشورها هستند. به طور مثل در مالزی از باند ۹۱۹ تا ۹۲۳ میتوانیم استفاده کنیم. در ایران باند فرکانسی مجاز را اطلاعی ندارم. همین مثال مناسبی برای پروژه‌های اینترنت اشیاء IOT است.

 

چنانچه در زمینه‌های مطرح شده ایده یا سوال دارید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ شما را خواهم داد.

 

در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

 

درباره نویسنده

رضا خسروی

رضا خسروی کارشناسی ارشد تکنولوژی اطلاعات از دانشگاه استفورد شایر انگلستان و مدیر عامل شرکت اسکای میکس مالزی فعال در زمینه اینترنت اشیاء

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۵ دیدگاه