آموزش آردوینو تکنولوژی

آموزش جامع ارتباط سریال آردوینو -بخش اول

آموزش ارتباط سریال Arduino
نوشته شده توسط علیرضا قربانی

در این پست قصد  آموزش جامع پروتکل ارتباطی سریال داریم . ارتباط سریال برای ارتباط دو آردوینو با بکدیگر ، آردوینو به کامپیوتر  و یا ارتباط آردوینو با سایر دستگاه ها و ماژول‌ها استفاده می‌شود.در ادامه‌ی آموزش با سایت مرجع آردوینو، دیجی اسپارک همراه  باشید.

 

آموزش ارتباط سریال آردوینو بخش اول

تمام برد های آردوینو دارای حداقل یک عدد  پورت سریال می باشد که  اختصارا به آن ها UART ,USART گفته می‌شود. در آردوینو از پین‌های دیجیتال ۰ و ۱ برای راه اندازی پورت سریال استفاده می‌شود و میتوان به وسیله‌ی درگاه USB بر روی برد ،آردوینو را به کامپیوتر متصل نمود( پین ۰   RX(گیرنده اطلاعات)  و پین ۱   TX (فرستنده اطلاعات )می باشد).هنگامی که از پین های ۰ و ۱ به عنوان پروت سریال استفاده شود ، دیگر نمی‌توان از این پین ها به عنوان ورودی خروجی دیجیتال استفاده نمود.

شما می‌توانید از سریال مانیتوری که در محیط نرم افزار آردوینو در نظر گرفته شده است برای انتقال دیتا میان کامپیوتر و آردوینو استفاده کنید.برای باز کردن سریال مانیتور همانند تصویر زیر عمل کنید.

ارتباط سریال آردوینو

ارتباط سریال آردوینو

 

پس از باز کردن این پنجره در قسمت boude rate ، مقداری که در هنگام استفاده از تابع begin وراد کرده اید را  در این قسمت وارد کنید( این قسمت به طور کامل در طول آموزش توضیح داده می‌شود). آردوینو Uno فقط دارای یک پورت ارتباط سریال می‌باشد که از پین های ۰ و ۱ برای این منظور استفاده شده است. آردوینو سری MEGA علاوه بر پورت سریالی که بر روی پین های ۰ و ۱ دارد ، دارای سه پورت سریال دیگر به نام‌های Serial1 , Serial2 , Serial3 می‌باشد.اگر شما قصد برقراری ارتباط آردوینو با کامپیوتر به وسیله‌ی این سه پورت ( Serial1 , Serial2 , Serial3) را دارید باید از یک مبدل USB TO Serial استفاده کنید.همچنین می‌توانید برای متصل کردن پورت‌های سریال آردوینو به کابل  DB9 ، مطابق مدار زیر از یک آی‌سی MAX232 استفاده کنید.

ارتباط سریال آردوینو

مدار ای سی max232 برای اتصال آردوینو DB9

ارتباط سریال آردوینو

کابل DB9

پلت فرم آردوینو دارای توابع و دستورالعمل های بسیار کاملی برای دریافت و ارسال دیتا توسط پروتکل سریال می‌باشد از این رو ارتباط سریال در آردوینو بسیار ساده می‌باشد .در ادامه به شرح دستور عمل‌های مربوط به پروتکل ارتباط سریال در آردوینو می‌پردازیم.

 

برنامه نویسی آردوینو

 

جهت دسترسی به این بخش از پروژه، اسپارکر پلاس شوید.

 

مثال:فرض می‌کنیم از این کد قطعه کد برای تنظیم کردن پورت  سریال  استفاده کرده ایم و قصد داریم کاراکتر رشته OK را با استفاده از پورت سریال به کامپیوتر منتقل کنیم:

این کد به این معناست که از بادریت ۹۶۰۰ و از مقدار SERIAL_8N1 به عنوان config   استفاده کرده ایم .

به این علت که کاراکتر O و K هر کدام ۸ بیت و همچنین در کانفیگ از  SERIAL_8N1  که به معنای ۸ بیت داده ، بدون بیت توازن  و ۱ عدد stop bit می‌باشد ، باید در ۲ بسته اطلاعات را  ارسال کنیم . هم اکنون به شرح ارسال کاراکتر O می‌پردازیم. کاراکتر O دارای کد اسکی ۷۹  می باشد و در مبنای دو دارای مقدار ۰۱۰۰۱۱۱۱ می‌باشد.

بنابراین نقشه ی ارسال کاراکتر O به صورت زیر می‌باشد.

آموزش ارتباط سریال آردوینو

نقشه‌ی ارسال کاراکتر O

 

 

end()

ارتباط سریال را قطع می‌کند و اجازه میدهد که پین هایی که بر روی حالت ارتباط سریال قرار داشتند ، بتوانند به صورت ورودی خروجی دیجیتال مورد استفاده قرار بگیرند .  این تابع دارای ساختار مانند قطعه کد زیر می‌باشد :

برای راه اندازی مجدد می‌توان از تابع Begin استفاده نمود.

 

 

print()

این تابع دیتا را به پورت سریال ارسال می‌کند.تابع print دارای فرم های مختلفی می‌باشد.این تابع اعداد صحیح  ، متن ، کاراکتر را به صورت رشته اعداد اعشاری را به صورت رشته  با دو عدد اعشار ارسال می‌کند.به مثال زیر توجه کنید:

 

این تابع دارای دو ساختار به صورت زیر می‌باشد:

 

val : دیتایی می باشد که می‌خواهیم آن را به پروت سریال ارسال کنیم

format : فرمت نمایش و تعداد ممیز اعشار نمایش داده را مشخص می‌کند.

 

برای ارسال اطلاعات به فرمت باینری ( مبنای ۲ )  از BIN ، مبنای ۸ از OCT ، مبنای ۱۰ از DEC و مبنای ۱۶ از HEX  استفاده می‌کنیم. توجه شما را به مثال زیر جلب می‌کنم :

 

 

همچنین می‌توان تعداد ممیز اعشار را توسط format تعیین نمود.برای این کار کافی است تنها تعداد اعشار مورد نیاز را به جای format قرار دهیم همانند مثال زیر:

 

 

 

 

println()

 

این تابع همانند تابع   print عمل می‌کند با این تفاوت که با هر بار ارسال اطلاعات دستور رفتن به خط بعد را نیز اجرا می‌کند.

به زبانی ساده تر دو نمونه کد زیر با هم یکسان می‌باشند:

 

 

 

available()

 

به وسیله‌ی این تابع تعداد کاراکتر هایی که آماده خواندن از پورت سریال می‌باشند مشخص می‌شود.همچنین این تابع این امکان را فراهم می‌کند که ۶۴ بایت در بافر دریافت کننده ی پورت سریال ذخیره شود. این تابع تعداد کاراکتر های موجود در بافر را بر می‌گرداند. ساختار کلی تابع به صورت زیر می‌باشد:

 

 

به مثال زیر توجه کنید:

 

در این مثال اگر اطلاعاتی به پورت سریال فرستاده شد Serial.available مقدار true را برمی‌گرداند و برنامه وارد شرط شده و عملیاتی را انجام می‌دهد.برنامه همچنان ادامه پیدا می‌کند و اگر در بافر سریال اطلاعی برای خواندن وجود داشت ، دوباره برنامه وارد شرط می‌شود.توصیه می‌شود در برنامه نویسی حتما از این تابع استفاده کنید.

 

درباره نویسنده

علیرضا قربانی

علیرضا قربانی هستم دانشجوی مهندسی پزشکی. چیزهای خیلی زیادی رو در دنیا دوست دارم. یک گیک هستم و یشه گفت یک هکر. نه به معنی دزدی پسورد و ایمیل مردم. به معنی عشق به دونستن و عشق به تحقیق درباره خیلی از چیزهایی که می بینم و می‌شنوم. اگر بخوام علاقه‌مندی‌ درجه یکم رو نام ببرم میتونم بگم برنامه نویسی و بعد از اون امبدد سیستم ها.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۵۳ دیدگاه