سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی دیسک تعادلی با CD باتری و موتور آرمیچر DC

create-diy-balancer-disc-with-dc-motor-and-9v-battery-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

یکی از فواید بسیار مهم ساخت کاردستی خصوصا در کودکان افزایش هماهنگی چشم ها و دست هاشت. ساخت کاردستی عموما به توانمندی دست ها و تیز بینی چشم ها نیاز دارد. زمانی که کودک شما شروع به ساخت کاردستی می‌کند به مرور می تواند ارتباط بین چشم ها و دست ها و هماهنگی بین آن دو را افزایش دهد‌. افزایش مهارت و هماهنگی در این زمینه علاوه بر کاردستی در دیگر موقعیت های زندگی نیز بسیار مفید و کاربردی است. در ادامه ساخت کاردستی دیسک تعادلی با CD با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی دیسک تعادلی


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی کاردستی دیسک تعادلی با سی دی  از دو قسمت وسایل الکترونیکی و بازیافتی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی آن شامل سی دی، در بطری نوشابه،در سس مایونز و…. است. لیست وسایل الکترونیکی مورد نیاز به شرح زیر است. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول انتقال پیدا کرده و در صورت نیاز می‌توانید آن را تهیه کنید.


دستور العمل ساخت کاردستی دیسک


در مرحله ی اول ساخت کاردستی دیسک تعادلی با CD ابتدا توسط هویه حفره ای در مرکز در نوشابه ایجاد می‌کنیم. توجه داشته باشید که در حین استفاده از هویه دقت کنید تا از آسیب رسیدن به دستتان جلوگیری شود و در صورت عدم تجربه از شخصی با مهارت کمک بگیرید. حال شفت موتور تخت دی سی را در حفره ی ایجاد شده روی در نوشابه وارد می کنیم. سپس در این مرحله به باتری کتابی نیاز داریم. همانطور که در ویدیوی مشاهده میکنید روی سطح باتری کتابی چسب حرارتی زده و سپس سرو موتور مذکور را روی آن می چسبانیم. هر کاردستی و رباتی برای خاموش و روشن شدن نیاز به کلید خاموش شدن دارد. در راستای همین کار ما از کلید راکر استفاده میکنیم. همانطور که‌مشاهده می‌کنید به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین کلید و اجزای مختلف کاردستی را قرار می‌کنیم. سپس کلید را روی قسمت پشتی باتری کتابی مطابق تصویر میچسبانیم. سپس سرباتری ۹ ولت را به باتری کتابی متصل می کنیم و آن را به سرو موتور و کلید راکر متصل می‌کنیم. در این مرحله از ساخت کاردستی دیسک تعادلی به سی دی نیاز داریم. همانطور که مشاهده میکنید در نوشابه را از شافت موتور تخت دی سی خارج و سی وی را روی شافت قرار می‌دهیم. در این قسمت به در قوطی سس مایونز نیاز داریم. همانطور که مشاهده میکنید در ادامه ساخت این کاردستی در نوشابه را به قسمت مرکزی در سس مایونز میچسبانیم. در نهایت سازه ی ساخته شده را از قسمت در نوشابه روی شافت موتور دی سی متصل می‌کنیم. با روشن کردن کلید راکر و عبور جریان برق از باتری به موتور دی سی و حرکت شافت آن، سی دی نیز شروع به حرکت می‌کند. با قرار دادن کاردستی روی سطحی صاف کاردستی با حفظ تعادل شروع به حرکت می کند.

 


ویدیوی آموزش ساخت کاردستی دیسک تعادلی


 


نحوه اتصالات کاردستی دیسک تعادلی


در مرحله ی اول ساخت کاردستی دیسک تعادلی درست در مرکز در نوشابه به اندازه ی شافت موتور دی سی حفره ای ایجاد می کنیم. سپس موتور دی سی را مطابق تصویر روی باتری کتابی میچسبانیم.

اتصال در بطری نوشابه به شافت موتور آرمیچر - دیجی اسپارک

 

در این قسمت از ساخت کاردستی دیسک تعادلی با سی دی ، کلید راکر را به قسمت مشخص شده روی باتری کتابی می چسبانیم. سپس به وسیله ی سیم افشان با دیگر اجزای کاردستی ارتباط برقرار می کنیم.

اتصال کلید راکر به کاردستی دیسک تعادلی با CD - دیجی اسپارک

 

برای سهولت در چسباندن اجزای دیگر کاردستی دیسک تعادل به سی دی به یک طرف آن کاغذی می چسبانیم. سپس همانطور که مشاهده می کنید سی دی را به شفت موتور دی سی وصل می کنیم.

اتصالات کاردستی دیسک تعادلی با موتور آرمیچر DC - دیجی اسپارک

 

در بطری نوشابه ای که در مرحله ی اول توسط هویه حفره ای در مرکز آن ایجاد کردیم را مطابق تصویر زیر توسط چسب حرارتی به قسمت مرکزی در سس مایونز می چسبانیم.

اتصال در بطری نوشابه برای کاردستی دیسک تعادلی - دیجی اسپارک

 

در آخرین مرحله از ساخت کاردستی دیسک تعادلی با سی دی ، سازه ی ساخته شده در مرحله ی قبل را مطابق تصویر زیر از قسمت حفره ی روی در نوشابه به شافت موتور تخت دی سی متصل می کنیم.

نهایی سازی اتصالات کاردستی دیسک تعادلی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی دیسک تعادلی با CD و موتور آرمیچر داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه