سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی شارژر دستی تلفن همراه با موتور آرمیچر DC

create-diy-hand-made-mobile-charger-with-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

امروزه اکثر فعالیت ها و تفریحاتمان وابسته به وسایل الکترونیکی است. وسایلی مانند کنسول های بازی، تلویزیون و همچنین تلفن همراه. هر یک از این لوازم نیازمند منبع تغذیه ای مناسب در جهت عملکرد مناسب هستند. ما از شارژر برای منبع تغذیه تلفن همراه استفاده می‌کنیم و اگر جایی پریز برق برای استفاده نباشد از پاور بانک استفاده می‌کنیم. اما پاور بانک هم برای تامین این انرژی ذخیره ای نیاز به برق دارد. در این قسمت از آموزش های دیجی اسپارک روش ساخت پاور بانک بدون نیروی الکتریکی را آموزش می‌دهیم. اگر در شرایطی قرار گرفتید که پریز برق وجود نداشت و همچنین پاور بانک بدون شارژ بود، با توجه به این آموزش، فقط با استفاده از نیروی مکانیکی حرکت دست، تلفن همراه خود را شارژ کنید. در ادامه ساخت کاردستی شارژر دستی با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل ساخت کاردستی شارژر دستی تلفن همراه


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت این کاردستی از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل مقوا، سی دی،کش پول و ..است. لیست وسایل الکترونیکی ساخت کاردستیشارژر دستی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید.

 


دستور العمل ساخت کاردستی شارژر دستی تلفن همراه


در مرحله ی اول از ساخت پاور بانک مکانیکی مطابق ویدیو ورقه ی مستطیلی فلزی را به شکل U مانند خمیده می‌کنیم. برای اینکه تمامی قطعات لازم کاردستی در کنار یکدیگر قرار گیرند از تخته ی چوبی در جهت صفحه ی اصلی کاردستی استفاده می‌کنیم‌. سپس با استفاده از میخ و چکش دو فرو رفتگی در قسمت مشخص شده ی ورقه ی فلزی ایجاد کرده و با استفاده از دریل آن دو را تبدیل به دو حفره ‌میکنیم. حین استفاده از دریل حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت عدم تجربه حتما از شخصی با مهارت کمک بگیرید. در این قسمت به اندازه ی ارتفاع لبه های فلزی، چوب آبسلانگ را برش داده و مطابق ویدیو روی لبه ها میچسبانیم. برای این اتصال میتوانید از چسب دو قلو یا حرارتی استفاده کنید. سپس پایه فلزی را با پیچ به صفحه ی کاردستی متصل میکنیم. در این مرحله به ماژیک نیاز داریم. مغزی ماژیک را خارج کرده و به وسیله ی اره آن را برش میدهیم. در حین استفاده از اره حتما نکات ایمنی را رعایت کنید و در صورت نیاز از شخصی با مهارت کمک بگیرید. حال یکی از سی دی ها را وارد بدنه ی ماژیک می‌کنیم‌.‌سی دی دوم و سوم و چهارم را نیز وارد کرده و روی هم میچسبانیم‌. حال به یک مقوای ضخیم نیاز داریم، مقوا را به اندازه ی یک‌سانتی متر بزرگتر از قطر سی دی به شکل دایره برش میدهیم. و قسمت مرکزی آن دقیقا به اندازه مرکز سی دی را نیز با کاتر می بریم. حال سی دی هارا روی صفحه ی دایره ای میچسبانیم به صورتی که حفره های وسطی بر هم منطبق شوند و در نهایت بدنه ی ماژیک را به قسمت میانی آن ها چسبانده و مقوای دایره شکل دوم را نیز در قسمت دیگر سی دی ها متصل میکنیم. حال شلنگ چسب حرارتی را وارد بدنه ی ماژیک کرده و توسط دریل حفره ای در مرکز آن ایجاد میکنیم.‌سازه ی ساخته شده مرحله قبل را مطابق ویدیو توسط مفتول فلزی به پایه ای که در مرحله ی قبل روی صفحه ی کاردستی نصب کردیم، متصل میکنیم و در یک سمت آن مهره ای نیز قرار میدهیم. یک سمت مفتول فلزی را به انبر دست خمیده کرده تا شکل دستگیره شود. دو مفتول دیگر را به شکل قلاب خمیده کرده یک سر آن را به پایه نگهدارنده فلزی و سمت دیگر آن را به وسیله ی پیچ و مهره به صفحه ی اصلی متصل می‌کنیم. همانطور که مشاهده میکنید در ویدیو برای پایه ی نگهدارنده موتور دی سی از یک سازه ی چوبی استفاده شده است. شما میتوانید از هر چیزی با توجه به امکانات و خلاقیت خودتتان به عنوان پایه موتور دی سی استفاده کنید‌. همچین یک پولی به شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم. برای کنترل ولتاژ نیروی الکتریکی حاصل از حرکت دست به رگولاتور نیاز داریم. همانطور که در تصویر مشاهده میکنید ، پس از بریدن سیم شارژر دو شاخه ی خروجی از آن را به پایه های رگولاتور لحیم می‌کنیم. سیم افشان را به موتور دی سی متصل کرده و سمت دیگر را نیز به پایه ی رگولاتور لحیم میکنیم.
از کش محکم با کشسانی مناسب استفاده کرده و یک سر آن را به دور سی دی ها و سمت دیگر آن را به پولی متصل به موتور دی سی متصل می کنیم. حال رگولاتور را به قسمت مشخص شده روی صفحه ی کاردستی میچسبانیم و تلفن همراه را به کابل شاررژر متصل می‌کنیم. به وسیله ی دستگیره ی ژنراتور، سی دی ها را به می چرخانیم. نیروی حاصل از حرکت دست ما باعث حرکت چرخ ها شده و سپس از طریق کش متصل به چرخ شفت موتور گیربکس نیز شروع به حرکت کرده و نیروی خارج شده از موتور پس از عبور از رگولاتور از طریق سیم شارژر تلفن همراه مارا شارژ میکند.

 


ویدیوی آموزش کاردستی شارژر دستی تلفن همراه


 


نحوه اتصالات کاردستی شارژر دستی تلفن همراه


در مرحله ی اول از ساخت پاور بانک مکانیکی مطابق تصویر زیر ورقه ی مستطیلی فلزی را به شکل U مانند خمیده می‌کنیم. سپس با استفاده از میخ و چکش دو فرو رفتگی در قسمت مشخص شده ی ورقه ی فلزی ایجاد کرده و با استفاده از دریل آن دو را تبدیل به دو حفره ‌میکنیم. در این قسمت به اندازه ی ارتفاع لبه های فلزی، چوب آبسلانگ را برش داده و مطابق تصویر روی لبه ها میچسبانیم.

ساخت شاسی کاردستی شارژر دستی - دیجی اسپارک

 

بعد از اینکه مغزی ماژیک را خارج کرده و به وسیله ی اره آن را برش دادیم ۴ عدد سی دی را وارد آن کرده و روی هم میچسبانیم. مقوا را به اندازه ی یک‌سانتی متر بزرگتر از قطر سی دی به شکل دایره برش میدهیم. و قسمت مرکزی آن دقیقا به اندازه مرکز سی دی را نیز با کاتر می بریم. حال سی دی هارا روی صفحه ی دایره ای میچسبانیم به صورتی که حفره های وسطی بر هم منطبق شوند.

مراحل ساخت کاردستی شارژر دستی با CD - دیجی اسپارک

 

سازه ی ساخته شده مرحله قبل را مطابق تصویر توسط مفتول فلزی به پایه ای که در مرحله ی قبل روی صفحه ی کاردستی نصب کردیم، متصل میکنیم و در یک سمت آن مهره ای نیز قرار میدهیم.

دیسک چرخان کاردستی شارژر دستی موبایل - دیجی اسپارک

 

دو مفتول دیگر را به شکل قلاب خمیده کرده یک سر آن را به پایه نگهدارنده فلزی و سمت دیگر آن را به وسیله ی پیچ و مهره به صفحه ی اصلی متصل می‌کنیم.

اتصال مفتول در ساخت کاردستی شارژر دستی - دیجی اسپارک

 

همانطور که مشاهده میکنید درتصویر زیر برای پایه ی نگهدارنده موتور دی سی از یک سازه ی چوبی استفاده شده است. شما میتوانید از هر چیزی با توجه به امکانات و خلاقیت خودتتان به عنوان پایه موتور دی سی استفاده کنید‌. همچین یک پولی به شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم.

اتصال موتور DC در ساخت کاردستی شارژر دستی - دیجی اسپارک

 

پس از بریدن سیم شارژر دو شاخه ی خروجی از آن را به پایه های رگولاتور لحیم می‌کنیم. سیم افشان را به موتور دی سی متصل کرده و سمت دیگر را نیز به پایه ی رگولاتور لحیم میکنیم.

اتصال رگلاتور ولتاژ در ساخت کاردستی شارژر دستی - دیجی اسپارک

 

از کش محکم با کشسانی مناسب استفاده کرده و یک سر آن را به دور سی دی ها و سمت دیگر آن را به پولی متصل به موتور دی سی متصل می کنیم. حال رگولاتور را به قسمت مشخص شده روی صفحه ی کاردستی میچسبانیم و تلفن همراه را به کابل شاررژر متصل می‌کنیم.

اتصال کش به موتور آرمیچر DC در ساخت کاردستی شارژر دستی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی شارژر دستی تلفن همراه داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۰ دیدگاه