سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی هلی کوپتر با وسایل بازیافتی و موتور DC

create-diy-helicopter-with-dc-motor-and-plastic-recycling-digispark
نوشته شده توسط عاطفه خدارحمی

در این قسمت از سلسله آموزش های دیجی اسپارک قصد داریم دستورالعمل ساخت کاردستی هلی کوپتر را با شما به اشتراک گذاریم. شما می توانید به راحتی این کاردستی را در منزل بسازید. در نظر داشته باشید که این کاردستی قابلیت پرواز به صورت حرفه ای را ندارد و به عنوان اسباب بازی می توانید از آن استفاده کنید. این هلی کوپتر بدنه ای از جنس پلاستیک دارد که از چراغ خواب به این منظور استفاده شده و همچنین چراغی در آن تهبیه می شود که بیش از پیش کاردستی را شبیه به خود هلی کوپتر واقعی می کند. در ادامه کاردستی هلی کوپتر با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز کاردستی هلی کوپتر


طبق معمول همیشه لوازم مورد نیاز ساخت کاردستی هلی کوپتر از دو قسمت بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. لوازم بازیافتی شامل چوب بستنی،مقوا و ..است. لیست وسایل الکترونیکی به شرح زیر می باشد‌. با کلیک بر روی هر گزینه به صفحه ی محصول منتقل شده و در صورت نیاز میتوانید از سایت دانشجوکیت تهیه کنید‌.

 


دستور العمل ساخت کاردستی هلی کوپتر


برای ساخت بدنه ی اصلی هلب کوپتر از چراغ های کوچک استفاده میکنیم. به وسیله ی پیچ گوشتی در چراغ خواب را باز میکنیم و ابزار داخلش را جدا می‌کنیم. سپس موتور دی سی را داخل آن قرار می‌دهیم به صورتی که شفت موتور دی سی از حفره ی بدنه ی چراغ خواب خارج شود. سپس به وسیله ی سیم افشان ارتباط بین موتور دی سی و سرباتری ۹ ولت را برقرار می‌کنیم. در این مرحله از ال ای دی استفاده کرده و یکی از پایه های آن را به باتری سکه ای و پایه ی دیگر را توسط سیم افشان یه کلید راکر متصل می‌کنیم. سپس مطابق ویدیو ال ای دی را دور موتور دی سی قرار می‌دهیم و با چسب این اتصال را محکم می‌کنیم. حال تمامی اجزای مراحل قبل را داخل چراغ خواب قرار می‌دهیم به صورتی که کلید خاموش و روشن بیرون از چراغ قرار گیرد‌. حال باتری کتابی را در قسمت پایینی چراغ مطالعه میچسبانیم. حال به چوب بستنی نیاز داریم. چوب بستنی هارا مطابق ویدیو برش می‌دهیم. همچنین ورقه های ضخیم پلاستیکی را نیز مانند ویدیو برش میدهیم. همانطور که مشاهده می کنید ورقه ی پلاستیکی برش داده شده به شکل معین را با مته سوراخ می‌کنیم‌. حال آن را بین چوب های برش داده شده میچسبانیم و به قسمت انتهایی چراغ خواب متصل میکنیم. در این قسمت چوب بستنی هارا به صورت پایه های کوچک برش می‌دهیم و به باطری میچسبانیم. سپس چوب های بلند برش داده شده را به پایه ها میچسبانیم. حال در این قسمت از ساخت کاردستی مقوای بازیافتی را ابتدا به صورت مسطیل شکل برش داده و سپس یکی از گوشه های آن را برش می‌دهیم و وجوه دیگه را به صورت گرد میچنیم. در این مرحله از در نوشابه استفاده میکنیم و دیواره ی جانبی آن را برش میدهیم و مقواهای برش داده شده را بین شیار ها قرار میدهیم. دایره ای به قطر در نوشابه برش داده روی روی در میچسبانیم‌. در نهایت چرخ دنده را در سمت دیگر در نوشابه میچسبانیم. حال چرخ دنده را روی شفت موتور دی سی متصل می‌کنیم. کلید راکر را به بدنه ی هلی کوپتر میچسبانیم. با روشن کردن کلید راکر چراغ هلی کوپتر ما روشن می‌شود و با اتصال سرباتری به باتری ۹ ولت پره های هلی کوپتر شروع به چرخش میکند.

 


ویدیوی آموزش ساخت کاردستی هلی کوپتر


 


نحوه اتصالات کاردستی هلی کوپتر


در مرحله ی اول از ساخت کاردستی های کوپتر بدنه ی جراغ خواب را باز کرده و محتویات آن خارج می کنیم. سپس موتور دی سی را داخل آن قرار می دهیم و شفت آن را در حفره ی بدنه جای گذاری می کنیم.

وسایل لازم ساخت کاردستی هلی کوپتر - دیجی اسپارک

 

در این مرحله یکی از پایه های  ال ای دی LED را به باتری سکه ای متصل میکنیم و پایه ی دیگر را توسط سیم افشان به کلید راکر متصل می کنیم. برای این اتصالات از چسب نواری استفاده می کنیم.

اتصال LED در ساخت کاردستی هلی کوپتر - دیجی اسپارک

 

اتصالات مرحله ی قبل را مطابق تصویر داخل بدنه ی چراغ خواب قرار می دهیم. سپس سر باتری ۹ ولت را به موتور دی سی متصل  میکنیم.

مراحل ساخت کاردستی هلی کوپتر - دیجی اسپارک

 

چوب بستنی را همانند تصویر در اندازه ی مناسب برش میدهیم سپس بعد از رنگ آمیزی کردن آن ها را به قسمت پشتی هلی کوپتر میچسبانیم.

اتصال چوب بستنی در ساخت کاردستی هلی کوپتر - دیجی اسپارک

 

بعد از اینکه باتری کتابی را به قسمت انتهایی بدنه ی چراغ خواب متصل کردیم سرباتری ۹ ولت را به آن متصل می کنیم. سپس تکه چوب بستنی های برش داده شده را به عنوان پایه نگهدارنده به باتری متصل می کنیم.

اتصال باتری کتابی در ساخت کاردستی هلی کوپتر - دیجی اسپارک

 

مقوا را به شکل باله برش می دهیم. سپس شیار هایی رو در نوشابه ایجاد کرده و باله هارا داخل آن قرار می دهیم. سپس باله هارا روی قسمت بالای بدنه ی چراغ خواب می چسبانیم.

پروانه ساخت کاردستی هلی کوپتر - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی هلی کوپتر با موتور DC داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

عاطفه خدارحمی

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه