سرگرمی

آموزش ساخت کاردستی اسکوتر برقی با CD بازیافتی و موتور آرمیچر

create-diy-scooter-with-cd-and-dc-motor-digispark
نوشته شده توسط نازنین نظری

یکی از وسایل قدیمی که در زمان های نه چندان دور در هر منزلی به وفور یافت میشد. اکنون به مقدار کمتری از آن استفاده میشود و جای خود را به وسایل دیگر داده است. فیلم های آموزشی و سینمایی و… همگی در سی دی های رایت شده قرار داشتند. اما امروزه اکثر مطالب در نرم افزار ها قرار دارند. در این آموزش با استفاده از سی دی هایی که ممکن است در دسته بازیافتی وسایل در دسترستان قرار گرفته باشد اقدام به ساخت کاردستی اسکوتر برقی میکنیم.در این آموزش مدل دیگری از خلاقیت با بطری را قدم به قدم با هم بررسی میکنیم. در ادامه ساخت کاردستی تمیز کن با وسایل بازیافتی و وسایل الکترونیکی با مرجع تخصصی کاردستی رباتیک به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


وسایل مورد نیاز ساخت کاردستی اسکوتر برقی


ابزار مورد نیاز ساخت این ربات از دو بخش بازیافتی و الکترونیکی تشکیل شده است. وسایل بازیافتی شامل خط کش و CD است. لیست وسایل الکترونیکی در فهرست زیر قرار گرفته است. با کلیک بر روی هر کدام مستقیما به صفحه ی کالا رفته و در صورت نیاز می‌توانید تهیه کنید.

باتری

کلید راکر

سیم افشان

سرباتری

موتور آرمیچر گرد

 


دستور العمل ساخت کاردستی اسکوتر برقی


در این آموزش اقدام به ساخت کاردستی اسکوتر برقی با سی دی کرده ایم. برای سطح اسکوتر یا محور چرخ ها یک خط کش در اختیار داشته باشید. میتوانید از هر وسیله دیگری که در دسترستان است استفاده کنید. محور را به اندازه ۱۰ سانتی متر برش بزنید. در دو سمت آن دو عدد موتور آرمیچر گرد به حالتی که شفت ها به سمت بیرون باشد قرار دهید. دو عدد سیم افشان به پایه های موتور ها متصل کنید. دو عدد پولی را در مرکز سی دی ها که حکم چرخ های کاردستی اسکوتر را دارند متصل کنید. در ادامه پولی های متصل به سی دی را به دو شفت موتورها متصل کنید. با استفاده از یک باتری کتابی ۹ولت و سر باتری برق رسانی به موتور ها را انجام میدهیم. باتری را بر روی صفحه بچسبانید. اتصال بین سیم های موتور آرمیچر و سرباتری را برقرار کنید در ادامه مطابق ویدیو به یکی از پایه های کلید راکر یک سیم افشان متصل کنید و دیگر بخش اتصالات را به سیم های موتور انجام دهید. در نهایت برای استحکام بیشتر چرخ های اسکوتر کاردستی و بهتر شدن ظاهر آن با استفاده از چسب های ورقه ای یک سی دی دیگر به سی دی های متصل به موتور بچسبانید. شما میتوانید با قطع و وصل کردن دگمه کلید راکر حرکت کاردستی اسکوتر برقی را کنترل کنید.

 


ویدیو ساخت کاردستی اسکوتر برقی


 


نحوه اتصالات کاردستی اسکوتر برقی


در این بخش تمامی اتصالات را بررسی میکنیم. ساخت و اتصال این کاردستی بسیار ساده است. ابتدا یک خط کش یا یک محور سبک وزن به اندازه ده سانتی متر برش بزنید. به دو پایه های موتور آرمچیر متصل کنید و آن را به دو سمت خط کش متصل کنید.

مراحل ساخت کاردستی اسکوتر برقی با خط کش - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر پولی را به مرکز سی دی متصل کنید.

اتصال محور به CD بازیافتی در ساخت کاردستی اسکوتر برقی - دیجی اسپارک

 

پولی هایی که به سی دی متصل کردید در این مرحله پولی را به شفت موتور وصل کنید.

اتصال موتور آرمیچر در ساخت کاردستی اسکوتر برقی - دیجی اسپارک

 

باتری را قرار دهید. سرباتری را به باتری متصل کنید و اتصال بین باتری و سرباتری را متصل کنید.

نصب باتری در ساخت کاردستی اسکوتر برقی - دیجی اسپارک

 

کلید راکر در جای خود متصل کنید و تمامی اتصالات را انجام دهید.

نهایی سازی کاردستی اسکوتر برقی با CD بازیافتی - دیجی اسپارک

 

برای درک بهتر اتصالات تصویر مقابل را ببرسی کنید. اتصالات نقش مهمی در اجرای نهایی و عملکرد کاردستی اسکوتر برقی دارد.

اتصالات بخش الکترونیکی مدار کاردستی اسکوتر برقی - دیجی اسپارک

 

در پایان چنانچه سوالی در خصوص ساخت این کاردستی اسکوتر برقی داشتید، از طریق بخش نظرات در ادامه این آموزش مطرح بفرمایید. من و همکارانم در تلاش هستیم تا پاسخ شما را در سریع‌ترین زمان ممکن ارسال کنیم.

 

درباره نویسنده

نازنین نظری

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۱ دیدگاه