گنو/لینوکس

Notes : برنامه ساده و متن باز نوت برداری لینوکس

نوشته شده توسط اروند طباطبایی

سادگی و داشتن امکانات حداقلی یکی از ویژگی‌هایی است که افراد خاص در دنیای لینوکس به دنبال آن هستند. احتمالاً این نیاز شما در زمینه یادداشت برداری نزی توسط برنامه notes در لینوکس برآورده خواهد شد.

Notes یک برنامه بسیار تمیز و کم حجم و البته متن باز است که ظاهری شبیه برنامه نوت برداری mac OSX دارد.

همچنین طراحی برنامه به گونه‌ای است که بتوانید در کمترین زمان نوت های خود را مشاهده کرده و یا در بین آن‌ها به گردش بپردازید.

قابلیت جستجو در برنامه بسیار قدرتمند است و شما میتوانید حتی در محتویات نوت های خود نیز جستجو کنید و به نتیجه دلخواه در کمترین زمان ممکن دست پیدا کنید. این برنامه کوچک و سبک از میانبر های محبوب همچون ctrl + s برای ذخیره نوت و ctrl + n برای ایجاد نوت جدید پشتیبانی میکند در کنار این‌ها قابلیت autosave با ذخیره اتوماتیک نوشته‌های شما باعث ذخیره همه ی نوت ها حتی آن‌هایی که فراموش میکنید ذخیره کنید نیز میشود.

اگر قبل از این با برنامه tomboy کارکرده باشید این برنامه را نیز به شما پیشنهاد میکنیم؛ یقیناً از notes خوشتان می آید.

قابلیت‌های Notes

قابلیت‌های این برنامه را در زیر برای شما آورده‌ایم که میتوانید با آن به سرعت آشنا شوید :

– آزاد و متن باز

– رابط کاربری تمیز

– برنامه‌ای کراس پلتفرم برای ویندوز و OSX و گنو/لینوکس

– سریع و سبک

– جستجوی سریع

– میانبر های کیبورد

– قابلیت ذخیره خودکار یا autosave

notes-install-ubuntu-digispark
کمبود ها :

برنامه Notes یک جایگزین برای evernote در لینوکس نیست و همانند برنامه قدرتمند evernote قابلیت‌های فراوان و گوناگونی ندارد و فقط یک برنامه ساده برای نوت برداری و دسترسی به نوشته ها به شما می‌رود که کار خود را به خوبی و با دقت انجام میدهد.

یکی دیگر از کاستی های این برنماه این است که با وجود مالتی پلتفرم بودن برنامه نسخه اندرویدی آن وجود ندارد و برای مثال من به شخصه دوست دارم تا نوت هایی که مینویسم در همه جا در دسترس من باشد که Notes این نیاز را برآورده نمیکند.

همچنین گزینه ای برای همگام سازی نوت های شما در برنامه و یا پشتیبان گیری آنلاین آن وجود ندارد و نمیتوانید نوت های خود را در سیستمی دیگر و یا در سیستم عامل های دیگر داشته باشید و یادداشت‌ها به صورت محلی ذخیره می‌شوند و امیدواریم تا قابلیت همگام سازی ابری نیز به نسخه های بعدی برنامه اضافه شود همانند آنچه که papyrus انجام میدهد.

نصب Notes :

برنامه Notes نسخه باینری خود را برای نصب در توزیع‌های اوبونتو و فدورا و اپن سوزه در وبسایت رسمی خود قرار داده است و میتوانید آن را از لینک زیر دریافت کنید :

notes install

همچنین میتوان سورس کد برنامه را از صفحه گیتهاب آن دانلود کرد :

notes source code

اگر این برنامه را امتحان کردید تجربیات خود را با دیجی اسپارک در میان بگذارید 🙂

درباره نویسنده

اروند طباطبایی

بنیانگذار دیجی اسپارک: اولین مرجع تخصصی امبدد سیستم به زبان فارسی / کارشناس سئو و تولید محتوا

هرچه می آموزم میبینم که خیلی کم آموختم. علاقه به رباتیک و تکنولوژی دارم. امیدوارم بتونم دانشی را که آموخته‌ام، به روش‌های مختلفی به کاربران علاقمند منتقل کنم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳ دیدگاه