RFID / NFC آردوینو آردوینو Arduino Uno آموزش آردوینو پروژه های آردوینو

پروژه در بازکن RFID با سرو موتور و حلقه LED RFID Door Lock

RFID-door-lock-and-servo-motor-digispark-
نوشته شده توسط پریسا پوربلورچیان

به همین راحتی! تصور کنید برای ورود به منزل یا دفتر کار خود، با تگ های از قبل مشخص شده وارد شوید. در پروژه در بازکن rfid به این صورت که با شناسایی تگ RFID امکان ورود به ساختمان فراهم خواهد شد. ابتدا ال ای دی یک چرخش کامل خواهد زد و سپس قفل در توسط سرو موتور باز می‌شود. پس از ۵ ثانیه ال ای دی تغییر رنگ داده و در بسته خواهد شد. این سناریو دقیقا در پروژه خانه هوشمند شبیه سازی شده روی ماکت می‌باشد. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی آردوینو به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


عملکرد تگ RFID


RFID مخفف Radio frequency identification می‌باشد. این ماژول دارای ۸ پایه برای برقراری ارتباط با برد آردوینو Arduino است. فرکانس کاری ماژول RFID در باند ۱۳٫۵۶ مگاهرتز می‌باشد. ولتاژ کاری آن ۳٫۳ ولت بوده و جریان آن بین ۱۳ تا ۲۶ میلی آمپر است. پروتکل ارتباطی SPI و ماکزیمم سرعت آن ۱۰Mbit/S می‌باشد. با توجه به اینکه فرکانس کاری ماژول RFID برابر با ۱۳٫۵۶ MHz می‌باشد، بایستی در انتخاب تگ و فرکانس مناسب دقت نمایید. هر تگ RFID دارای کد منحصر به فرد است. با تعریف شدن در کدهای آردوینو، می‌توانید تگ‌های مشخصی را برای پروژه خود داشته باشید. در آموزش بخش اول نحوه‌ی خواندن کد RFID آموزش داده شده است. از دیگر قابلیت‌های خاص RFID، امکان تعریف مستر کارت یا همان کارت ارشد است. مستر کارت امکان حذف و اضافه تگ‌ها را بر عهده دارد. در بخش دوم آموزش کار با ماژول کارت خوان RFID، ورود به سیستم با مستر کارت آموزش داده شده است. آموزش خواندن کدهای تگ RFID با ماژول RC522 و آردوینو Arduino

آموزش RFID ورود به سیستم با مستر کارت و ماژول RC522 آردوینو Arduino

 


در بازکن با سرو موتور


در پروژه در بازکن rfid با استفاده از سرو موتور Servo Motor قفل در باز کن خواهیم ساخت. به این صوزت که سرو موتور به عنوان محرک مکانیکی عمل کرده و با فرمان ما قفل در را باز خواهد کرد. سرو موتورها نوعی موتور الکتریکی در ابعاد و وزن های مختلف هستند. پیش از این آموزش‌های متنوعی با سرو موتور منتشر شده‌اند. جنس بدنه و شافت آن‌ها در دو نوع پلاستیکی و فلزی طراحی شده است. با توجه به شرایط محیطی و عملکرد مورد نیاز از پروژه، می‌توانید انتخاب کنید. در این خصوص در سایت دانشجوکیت تمامی سرو موتورها به همراه دیتاشیت و توضیحات کامل در دسته بندی مجزا معرفی شده‌اند. سرو موتورها با توجه به نوع شافت و گشتاور قابلیت چرخش در زوایایی ۰ تا ۳۶۰ درجه را خواهد داشت.

پروژه در بازکن RFID با LED neopixel - دیجی اسپارک

 


حلقه RGB Ring LED


با خلاقیت ساده می‌توانید یک ال ای دی برای عملکرد قفل در پروژه در بازکن rfid ، به در اتصال دهید. در این پروژه از ال ای دی نئوپیکسل Neopixel حلقه‌ای استفاده شده است. تراشه به کار رفته در این ال ای دی WS2812 است. جهت راه اندازی ال ای دی نیاز به نصب کتابخانه Adafruit neopixel خواهیم داشت. با فراخوانی دستورات ماکرو و مشخص کردن تعداد ال ای دی‌های در هر حلقه و پایه دیجیتال متصل به میکروکنترلر ال ای دی روشن خواهد شد.

 

اتصالات

  • پایه SDA را به پایه ۱۰دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.
  • پایه SCK را به پایه ۱۳ دیجیتال آردوینو Arduino  اتصال دهید.
  • پایه MOSI را به پایه ۱۱ دیجیتال آردوینو Arduino  اتصال دهید.
  • پایه MISO را به پایه ۱۲ دیجیتال آردوینو Arduino  اتصال دهید.
  • پایه RST را به پایه ۹ دیجیتال آردوینو Arduino  اتصال دهید.
  • پایه GND را به پایه GND آردوینو Arduino  اتصال دهید.
  • پایه VCC را به پایه ۳٫۳ ولت آردوینو Arduino اتصال دهید
  • پایه سیگنال سرو موتور را به پایه ۸ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.
  • پایه دیتا ال ای دی حلقه ای را به پایه ۶ دیجیتال آردوینو Arduino اتصال دهید.

کتابخانه آردوینو Arduino


قبل از آپلود کدها، بایستی کتابخانه های مورد نیاز در نرم افزار آردوینو نصب گردد. چنانچه روش نصب کتابخانه را نمی‌دانید به پست آموزش نصب کتابخانه در آردوینو مراجعه کنید.

کتابخانه MFRC522

برای استفاده از توابع RFID باید کتابخانه MFRC522 نصب گردد. جهت دانلود کتابخانه MFRC522 به صفحه مصحول کالا مراجعه کنید.

کتابخانه Servo

جهت راه اندازی سرو موتور Servo Motor بایستی کتابخانه آن نصب گردد. کتابخانه Servo به صورت پیشفرض در لیست کتابخانه های نرم افزار آردوینو قرار دارد.

کتابخانه SPI

پروتکل ارتباطی در ماژول RFID، پروتکل SPI است که این کتابخانه به صورت پیشفرض در لیست کتابخانه های نرم افزار آردوینو Arduino قرار دارد.

کتابخانه Adafruit_Neopixel

جهت راه اندازی ال ای دی حلقه ای نئوپیکسل نیاز به نصب کتابخانه آن است. جهت دانلود کتابخانه Adafruit_Neopixel به صفحه مصحول کالا مراجعه کنید.

 

پروژه در بازکن RFID با LED neopixel - دیجی اسپارک

 


کد آردوینو Arduino


کد درباز کن برپایه RFID به همراه سرو موتور و LED Ring در ادامه قرار دارند. کدها را کپی کرده و در نرم افزار آردوینو IDE منتقل کنید.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

 


عملکرد پروژه


اتصالات پروژه در بازکن rfid را انجام دهید. سپس کد را در نرم افزار آردوینو کپی کنید. با نزدیک کردن تگ به RFID، ال ای دی حلقه ای یک به یک روشن شده و پس از چرخش کامل حلقه، سرو موتور Servo motor با زاویه ۱۸۰ درجه به چرخش در می‌آید. پس از ۵ ثانیه، ال ای دی به رنگ آبی تغییر رنگ داده و سرو به جای اولیه باز می‌گردد.

 

وسایل مورد نیاز

آردوینو Arduino UNO

ماژول کارت خوان RFID

سرو موتور Servo Motor

ال ای دی حلقه‌ای LED RGB RING

کابل فلت نری به مادگی

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 


پروژه و دریافت بن ارسال رایگان


برای دریافت بن خرید از دانشجو کیت، کاربران بایستی با استفاده از وسایل این آموزش، پروژه را اجرا کرده و یا حتی مدار جدیدی تعریف کنید. سپس از اجرای کار فیلم گرفته و در شبکه‌های اجتماعی از جمله آپارات و اینستگرام، با هشتگ‌های دیجی_اسپارک و دانشجوکیت  و digispark  و  daneshjookit منتشر کنند. سپس از طریق بخش نظرات در ادامه همین آموزش، جهت دریافت بن خرید ارسال رایگان به ارزش ۱۲۰۰۰ تومان از دانشجو کیت، لینک را زیر همین پست ارسال کنید. در پایان نظرات و پیشنهادات خود را با ما درمیان بگذارید و با اشتراک گذاری این آموزش در شبکه های اجتماعی , از وبسایت دیجی اسپارک حمایت کنید.

درباره نویسنده

پریسا پوربلورچیان

تولید کننده محتوا / کارشناس IOT

زندگی یعنی پژوهش و فهمیدن چیزی جدید

تلاشم بر این است تجربیاتم در زمینه IOT‌ را به بهترین شکل با شما در میان بگذارم.

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۳۲ دیدگاه