سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با ماژول سیم کارت SIM800L بخش اول: معرفی

نوشته شده توسط معین صابری

ماژول SIM800L، یکی از پرکاربردترین ماژول های مخابراتی سیم کارتی به شمار می رود. قیمت مناسب، اندازه کوچک، راه اندازی سریع، این ماژول را به یکی از کلیدی ترین ابزارهای کنترل از راه دور تبدیل می نماید. به کمک این ماژول، میتوان به ارسال و دریافت پیامک پرداخت، تماس صوتی دو طرفه برقرار کرد و حتی به شبکه اینترنت متصل شد و داده ها را در بستر اینترنت ارسال و دریافت نمود. اما راه اندازی این ماژول شاید برای عده ای سخت و بوده و دچار سردگمی شوند. از طرفی دیگر شاید منبع آموزشی و راهنمایی جامع و دقیقی در باره راه اندازی، ارسال و دریافت پیامک و اتصال اینترنت وجود نداشته باشد. در سلسله آموزش های پیش رو، قصد داریم تا مرحله به مرحله، به معرفی، راه اندازی، بررسی امکانات و سایر نکات مهم و کلیدی در زمین هراه اندازی این ماژول، بپردازیم. در قسمت اول، به معرفی کلی و امکانات این ماژول می پردازیم و سپس در قسمت های بعدی، به راه اندازی آن خواهیم پرداخت. در ادامه آموزش راه اندازی Sim800l با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


معرفی ماژول SIM800L


ماژول SIM800L، یک ماژول مخابراتی از نوع سیم کارتی است. این ماژول یک اسلات سیم کارت داشته که سیم کارت از نوع mini درون آن قرار می گیرد. با اتصال سیم کارت، این ماژول قادر خواهد بود که همانند یک تلفن همراه، به شبکه مخابرات متصل شده و به ارسال دریافت پیامک، برقراری تماس تلفنی و اتصال به اینترنت بپردازد. ماژول SIM800L دارای دو پایه سریال، RX و TX جهت دریافت فرمان و ارسال داده است. این ماژول همچنین بر روی خود پایه های اتصال میکروفون و بلندگو جهت برقراری تماس تلفنی است.

ماژول سیم کارت Sim800L - دیجی اسپارک

این ماژول در محدوده فرکانسی ۸۵۰/۹۰۰/۱۸۰۰/۱۹۰۰ فعال است. بنابراین، بدون هیچ مشکلی در ایران قابل استفاده خواهد بود. از طرفی دیگر، این ماژول ها به هیچ عنوان وارد طرح رجیستری نشده و بدون نیاز به فعال سازی آن در سامانه همتا، می توان با خیالی آسوده در پروژه های کنترل از راه دور، از این ماژول استفاده نمود.

 


مشخصات فنی ماژول SIM800L


همانطور که می دانید، هر قطعه الکترونیکی دارای یکسری خصوصیات و ویژگی هاست. در این قسمت، به بررسی مشخصات فنی و قابلیت های ماژول SIM800L می پردازیم. برای بهتر کردن روند کار، مشخصات فنی این ماژول را به صورت زیر، صورت بندی می نماییم.

ولتاژ کاری بین ۳٫۴ الی ۴٫۴ با منبع تغذیه حداقل ۲ آمپر

فرکانس کاری ۴ رده صنعتی ۸۵۰/۹۰۰/۱۸۰۰/۱۹۰۰

ارتباط سریال UART جهت دریافت فرامین و  ارسال داده

قابلیت ارسال و دریافت پیامک

قابلیت برقراری تماس تلفنی

قابلیت اتصال به اینترنت 

پشتیبانی کامل از پروتکل HTTP

پشتیبانی کامل از پروتکل های FTP، HTTP

قابلیت ارسال و دریافت ایمیل

توانایی آپلود و دانلود انواع فایل های مختلف

داررای رادیو FM

اندازه کوچک

 


انواع ماژول سیم کارت SIMCOM


شرکت سیم کام، یکی از شرکت های معتبر در زمینه طراحی و تولید ماژول های مخابراتی سیم کارتی، به شمار می رود. این شرکت در حدود ۲۰ سال در زمینه تولید ماژول های سیم کارتی، فعال است. این شرکت انواع ماژول های نسل دوم، نسل سوم و اخیرا نسل چهارم را در دست تولید دارد. از دیگر محصولات این شرکت می توان به تولید ماژول های GPS نیز اشاره نمود.

ماژول سیم کارت Sim8200EA نسل 5G - دیجی اسپارک

ماژول sim800c، sim808، sim800L از پرکاربردترین ماژول های مخابراتی شرکت سیم کام در ایران هستند. جدول زیر، مقایسه بین این ماژول ها از لحاظ امکانات را نشان می دهد.

ویژگی‌های ماژول سیم کارت سری Sim8xx - دیجی اسپارک

 


کاربردهای SIM800L در پروژه‌ها


همانطور که گفته شد، این ماژول توانایی برقراری ارتباط در شبکه موبایل را برای کاربر فراهم می نماید. از طرفی، با توجه به اینکه این ماژول قادر است به اینترنت متصل شود، هیچ محدودیت فاصله ای برای ارسال و دریافت داده، برای این ماژول وجود نخواهد داشت. یکی از مهم ترین کاربردهای این ماژول، ارسال و دریافت پیامک است. به کمک این قابلیت، می توانید از هرفاصله ای، بدون هیچ محدودیت فاصله، دستگاه ها و سایل مختلف را کنترل نمایید. یکی از مهم ترین کاربردهای ماژول SIM800L، استفاده از آن در پروژه های اس ام اس کنترلر است. دستگاه اس ام اس کنترلر، دستگاهی که به کمک آن می توانیم از راه دور، به کمک ارسال پیامک از طریق تلفن همراه، رله هار کنترل نماییم. همچنین، با توجه به قبلیت اتصال به اینترنت ماژول SIM800L، میتوان رله ها را از طریق اینترنت، در زمان هایی که به تلفن همراه دسترسی ندارید، کنترل نمایید. برخی از کاربردهای ماژول SIM800L را در ادامه، به طور خلاصه، بررسی می نماییم.

کنترل رله پیامکی

ساخت دستگاه ردیاب خودرو برای ارسال موقعیت از طریق پیام و اینترنت

هوشمند سازی و کنترل از راه دور گلخانه

هوشمند سازی منازل

کنترل پمپ های آب از راه دور

سیستم های اعلام حریق

دزدگیرهای سیم کارتی

کاربردهای SIM800L در پروژه‌های مختلف - دیجی اسپارک

 


مزایای استفاده از ماژول SIM800L


کلیه ماژول های سیم کام، به صورت ماژول خام عرضه می شوند. این ماژول های خام نیاز به طراحی برد توسعه دارند. به عبارت دیگر، یک ماژول سیم کام هنگام تولید، یک چیپ خام است که می بایست برای آن مدار سیم کارت، مدار آنتن، مدار تغذیه و… طراحی نمود. همچنین  در حین طراحی، می بایست حتما به پایه های ضروری ماژول، دسترسی یافت. این امر علاوه بر هزینه بر بودن، بسیار زمانبر نیز خواهد بود. اما ماژول SIM800L، به صورت برد آماده تهییه می شود. برد آماده این ماژول به قدری به صرفه است که بسیاری از پروژه ها با برد آماده آن، طراحی و توسعه می یابند.  به طور خلاصه، مزایای این ماژول به همراه برد راه انداز آن را می توان به مواردی که در ادامه آمده است، اشاره کرد.

اندازه کوچک

دسترسی به پایه های مهم و ضروری

راه اندازی سریع

همچنین، پایه های قابل دسترسی ماژول در این برد را در نظر بگیرید.

پایه RX , TX

پایه ها ی میکروفون

پایه های بلندگو

پایه ریست سخت افزاری ماژول

پایه RING، مخصوص تشخیص تماس و پیامک

ماژول سیم کارت Sim800L - دیجی اسپارک

 


فرامین AT و اجرای درخواست های کاربر


 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 


وسایل مورد نیاز


ماژول SIM800L

مبدل سربال به USB

 


جمع بندی


در این آموزش که قسمت اول از سری آموزش های SIM800L است، به معرفی کلی این ماژول پرداختیم. در این آموزش، به مزایای این ماژول نظیر ابعاد کوچک و قیمت مناسب آن، صحبت کردیم. ماژول مخابراتی SIM800L، یک ماژول سیم کارتی است که قادر است با اتصال به شبکه موبایل، به ارسال و دریافت پیامک و برقراری تماس تلفنی بپردازد. از دیگر قابلیت های این ماژول، اتصال به شبکه اینترنت است. به کمک این ویژگی، می توان بدون نیاز به مودم جانبی، پروژه های اینترنت اشیا را اجرا نمود. از دیگر قابلیت های این ماژول، راه اندازی سریع و آسان این ماژول است. با توجه به پروتکل UART و فرامین استاندارد AT، می توان خیلی سریع و ساده، ماژول را راه اندازی نموده و در سیستم ها، از آن استفاده نمود. دیگر نکته حائز اهمیت، عدم ورود این ماژول در طرح رجیستری است. اما، تغذیه این ماژول، مورد بسیار مهمی بوده که در راه اندازی این ماژول، حتما یک منبع تغذیه دو آمپری مورد نیاز است. در بخش های بعدی، بیشتر در رابطه با منبع تغذیه و سایر نکات مهم، بحث خواهیم نمود.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۱۲ دیدگاه

  • سلام در متن اشاره شده که این ماژول ها به طور کلی وارد طرح رجیستری نمی گردند. این طرح تنها تلفن های همراه را در بر می گیرد.

 • سلام خسته نباشید بسیار قابل فهم آموزش دادین
  یه سوال داشتم ، میخوام بدونم آیا میشه از هر چهار امکانات این ماژول به طور همزمان استفاده کرد؟ (اینترنت، پیامک،تماس، و رادیو fm)
  یعنی در برنامه نویسی آردینو با هم تداخل ندارند?
  میدونم که به برنامه و پروژه بنده بستگی داره ولی کلی میگم آیا حافظه آردینو میتواند هر یک از این اطلاعات را بدون تداخل در هر یک تحلیل و عمل کند؟

  • سلام
   این مورد همانطور که شما گفتید، بستگی به برنامه شما دارد. اما زمانیکه برنامه شما بسیار حجیم شود، یم توانید از آردویینو های قدرتمند تر استفاده نمایید. نظر برد آردویینو مگا ۲۵۶۰ وای فای که دارای حافظه بسیار بالا، ورودی خروجی های بسیار زیاد و دارای امکان ارتباط وای فای است. همچنین، پردازنده وای فای این برد بسیار قدرتمند بوده و شما می توانید بخشی از برنامه خود را بر روی آن اجرا نمایید. در زیر، لینک معرفی این برد را مشاهده می نمایید.
   معرفی برد آردویینو مگا۲۵۶۰ وای فای

 • سلام متشکرم از آموزش های خوبتون
  اما غلط املایی زیاد دارد.
  سیم کارت مینی میخورد یا ماکرو؟ در شکل نوشته ماکرو اما در متن نوشتید مینی

  • سلام و متشکرم از شما
   متشکرم از تذکر شما، موارد اصلاح خواهند شد.
   سیم کارت از نوع میکرو است.

 • سلام
  من وقتی میخوام از این ماژول استفاده کنم به شبکه کانکت نمیشه و تند تند ال ای دیش خاموش و روشن میشه
  برای منبع تغدیش هم از یک باتری به این مشخصات استفاده میکنم:
  باتری لیتیوم پلیمر ۳٫۷v ظرفیت ۳۵۰۰mAh مارک HST
  مدل: ۴۰۷۰۸۰
  مشکل چیه؟
  چون توی یک فیلمی دیدم یک نفر با همین باتری این ماژول رو روشن کرد و درستم کار کرد.

 • سلام جناب مهندس عزیز
  آقا بنده الکترونیکی نیستم یه سوال داشتم
  محدوده فرکانسی که فرمودین ۱۹۰۰Mhz ,1800Mhz,900Mhz,850Mhz
  بنده در برنامه نویسی محدوده ۸Mhz داخلی دارم حال دنبال کریستال بیرونی جهت قرار دادن در xtal هستم ولی در بازار پیدا نمی کنم میشه لطف کنید و عنایت فرمایید راهنماییم کنید ممنون میشم