سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L: بخش دهم فعال سازی DTMF

dtmf-mode-in-sim800l-gsm-module-digispark
نوشته شده توسط معین صابری

در سلسله آموزش های راه اندازی و کار با ماژول SIM800L، این بار به بررسی قابلیت DTMF این ماژول می پردازیم. در قسمت های پیشین این سلسله آموزش، به بررسی قابلیت های مختلف این ماژول نظیر برقراری تماس تلفنی، ارسال و دریافت پیامک، اتصال به اینترنت و برقراری ارتباط اینترنتی از طریق پروتکل های مختلف، پرداختیم. به عنوان مثال، در این آموزش ارتباط TCP و نحوه ارسال و دریافت داده از طریق پروتکل HTTP را بررسی کردیم. در قسمت دیگر، ارتباط FTP را تشریح کرده و ضمن آن، به آپلود و دانلود فایل پرداختیم. در نهایت با توجه به قابلیت ارسال و دریافت ایمیل توسط این ماژول، اقدام به ارسال و دریافت ایمیل توسط این ماژول، نمودیم.

در این آموزش به بررسی یکی از قابلیت های بسیار کلیدی و کاربردی این ماژول، DTMF می پردازیم. سرویس DTMF امکان دریافت ورودی در حین تماس تلفنی را فراهم می نماید. از این سرویس در سیستم های تلفن گویای بانک ها، سیستم های سرویس دهی شرکت های مختلف، رستوران ها، فست فودها و… استفاده می شود. در این آموزش، به نحوه راه اندازی و فعال سازی این سرویس، می پردازیم. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


معرفی سرویس DTMF و کاربرد


عبارت DTMF مخفف Dual Tone Multiple Frequency به معنای ارسال و دریافت داده از طریق خطوط تلفنی است. برای ارسال داده در این روش، برای هر کلید تلفنی، دو فرکانس یا تون صدا در نظر گرفته می شود. زمانیکه هر کلید فشار داده می شود، دو فرکانس صوتی از پیش تعیین شده ارسال می شود. در طرف گیرنده، با دریافت و تحلیل این فرکانس ها، کلید فشرده شده تشخیص داده می شود.

شناخت DTMF در ماژول سیم کارت Sim800L - دیجی اسپارک

 

مطابق تصویر فوق، هر کلید رد صفحه کلید موبایل، دو طیف فرکانسی مخصوص به خود دارد. با فشردن هر کلید، این دو فرکانس تولید و ارسال شده و گیرنده با تجزیه و تحلیل آن، می تواند کلید فشرده شده را شناسایی کرده و تشخیص دهد.

 


فعال سازی DTMF و دریافت کد حین تماس


در این قسمت به بررسی نحوه فعال سازی DTMF جهت دریافت کلید می پردازیم. همانطور که در قسمت های پیشین این آموزش بیان شد، ماژول SIM800L دارای دستوراتی استاندارد به نام AT-Command ها هستند. به کمک فرامین AT، قابلیت های مختلف ماژول نظیر تماس، پیامک، اینترنت و… کنترل می شود.  قابلیت DTMF نیز بر روی تماس تلفنی اجرا می شود. در ابتدا، می بایست با دستور زیر، از اتصال ماژول به شبکه اطمینان حاصل نمایید.

 

محدودیت در دسترسی کامل به این مجموعه آموزش

 

دسترسی کامل به آموزش برای اعضای دیجی اسپارک امکان پذیر است. بخش اصلی آموزش شامل سورس کدهای توسعه داده شده توسط مهندس‌های دیجی اسپارک است. به همین دلیل این آموزش خاص و یکتاست. برای استفاده از آن بایستی عضویت تهیه کنید. تبادل نظر با کاربران و پرسش سوال رایگان است و میتوانید از بخش نظرات همین آموزش اقدام کنید.

 

 


کاربرد DTMF در پروژه های مختلف


همانطور که گفته شد، به کمک قابلیت DTMF، می توان به ارسال داده داده از طریق خطوط تلفن پرداخت. در این روش، شما با برقرای تماس تلفنی، می توانید با فشردن دکمه های صفحه کلید، عدد کلید فشرده شده را ارسال نمایید. به عنوان مثال، فرض کنید قصد کنترل چندین رله از راه دور را دارید. به کمک تکنولوژی DTMF می توانید با برقراری تماس و انتخاب عدد مربوط به هر رله، وضعیت آن را به صورت خاموش و یا روشن، تعیین کنید.

 

از دیگر کاربردهای فناوری DTMF، همانطور که پیشتر هم نیز اشاره شد، می توان به سیستم های تلفن گویا اشاره نمود. به کمک ماژول SIM800L و با فعال سازی DTMF، به سادگی می توانید یک سیستم تلفن گویا جهت استفاده در کسب و کار خود استفاده نمایید. از مزیت های سیستم تلفن گویا سیم کارتی، می تاون به عدم نیاز به تغییر و یا انتقال خط تلفن در صورت جابه جایی محل کار، اشاره نمود.

 


وسایل مورد نیاز


ماژول SIM800L

ماژول مبدل سریال به USB

باتری

ماژول مبدل LM2596(در صورت تغذیه ماژول از برق شهری)

 


جمع بندی


در این آموزش که قسمت دهم از سلسله آموزش های راه اندازی و کار با ماژول SIM800L به شمار می رود، به بررسی و نحوه اجرای DTMF بر روی ماژول SIM800L پرداختیم. ماژول SIM800L که قابلیت ارسال و دریافت پیام متنی، برقراری تماس دو طرفه صوتی را در خود جای داده، دقیقا مشابه یک تلفن همراه عمل می کند. همچنین قابلیت اتصال این ماژول به شبکه اینترنت GPRS و ارسال و دریافت داده تحت اینترنت، این ماژول را به انتخابی مناسب در پرژوه های اینترنت اشیا تبدیل می نماید. در این آموزش به بررسی یکی از قابلیت های مهم و کلیدی این ماژول، DTMF پرداختیم. به کمک این فناوری می توان داده ها را از طریق صفحه کلید تلفن دریافت و ارسال نمود. ماژول SIM800L با قابلیت دریافت داده ها از طریق خط تلفن تحت فناوری DTMF، می تواند کلیدهای فشرده شده در حین تماس تلفنی را تشخیص و نمایش دهد. به کمک این قابلیت می تاون از راه دور و از طریق تماس تلفنی، بسیاری از سیستم ها را کنترل نمود.

 


دیگر آموزش‌های راه اندازی Sim800L


راه اندازی و کار با ماژول سیم کارت SIM800L بخش اول: معرفی

راه اندازی و کار با ماژول سیم کارت SIM800L بخش دوم: تغذیه

راه اندازی و کار با ماژول سیم کارت SIM800L بخش سوم: تماس تلفنی

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش چهارم: ارسال و دریافت پیامک

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش پنجم: اینترنت GPRS سیم کارت

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش ششم: آپلود و دانلود فایل در اینترنت

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش هفتم: ارتباط TCP با سرور

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش هشتم: ارسال و دریافت ایمیل

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L، بخش نهم: کنترل و کاهش توان مصرفی

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش یازدهم: دستورات و امکانات جانبی

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در مراحل اجرایی وجود دارد، می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲ دیدگاه

 • سلام مهندس صبح تون بخیر
  من لایو فعال سازی DTMF را دیدم و خیلی جالب بود
  و یه ایده جالب به ذهنم رسید
  که با استفاده از اردوینو و ماژول MP3 پلیر و ماژول سیم‌کارت یه قفل رمز بیسیم بسازیم
  یعنی اینکه ما با ماژول سیم‌کارت تماس برقرار میکنیم و بعد راهنمایی های صوتی مثل تغییر رمز ورود و… را برامون میخونه مثلاً برای باز کردن درب # را بگیریم و در ادامه رمز و * را فشار دهیم و اگر رمز درست بود درب باز شود و یا همین طور برای تغییر رمز

  • سلام و متشکرم از لطف و همراهی شما
   ایده خیلی عالی هست، این مورد را جزو پروژه ها قرار می دهم.
   ممنونم از این ایده عالی