سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با ماژول سیم کارت SIM800L بخش سوم: تماس تلفنی

نوشته شده توسط معین صابری

در دو قسمت قبل، در رابطه با کلیات ماژول SIM800L و نحوه تامین تغذیه آن، سخن به میان آوردیم. اکنون در قسمت سوم، به برقراری تماس تلفنی و نکات و فرامین مربوط به آن می پردازیم. در قسمت دوم، به مبحث بسیار مهم، تغذیه پرداختیم. آنچنان که در قسمت دوم بیان شد، این ماژول حین اتصال به شبکه و برقراری تماس تلفنی، جریان زیادی لازم دارد. به همین منظور، منبع تغذیه شما می بایست از توان حداقل دو آمپری، برخوردار باشد. در این آموزش، به بررسی نحوه برقراری تماس تلفنی، دریافت تماس تلفنی، فعال سازی Id Caller و… خواهیم پرداخت. در ادامه، با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


برقراری تماس تلفنی ماژول SIM800L


برقراری تماس تلفنی SIM800L، تقریبا همانند تلفن های همراه است. همانطور که در یک تلفن همراه، با وارد کردن سیم کارت و تعیین شماره مقصد، تماس را برقرار می سازید، دقیقا همین مورد در ماژول SIM800L صادق است. برای برقراری تماس تلفنی SIM800L، می بایست فرمان تماس را از طریق پروتکل UART، به ماژول ارسال نماییم. ماژول SIM800L، برای اجرای هر فرمان نظیر ارسال پیامک، برقراری تماس تلفنی و… از یکسری دستورات از پیش تعیین شده به نام AT-Command ها پشتیبانی می نماید. جدول زیر، تعدادی از فرامین مهم برای برقراری تماس را نشان می دهد.

دستورات AT Command برای راه اندازی تماس صوتی با ماژول سیم کارت Sim800 - دیجی اسپارک

در قسمت شماره یک این آموزش، در رابطه با نحوه برقراری ارتباط با ماژول از طریق مبدل سریال به USB صحبت کرده ایم. در ادامه، با اتصال مبدل به رایانه، از طریق ترمینال آردویینو، اقدام به ارسال فرامین تماس خواهیم نمود. اما پیش از ادامه، به اتصال بلندگو و میکروفون به ماژول، برای برقراری تماس، می پردازیم.

 


اتصال میکروفون و بلندگو SIM800L


برای برقراری تماس تلفنی دو طرفه صوتی، نیاز به میکروفون و بلندگو خواهیم داشت. بر روی ماژول SIM800L، پایه های زیر، مربوط به میکروفون و بلندگو است. با اتصال بلندگو و میکروفون، می توانید تماس صوتی دو طرفه برقرار نمایید. پایه های اتصال میکروفون و بلندگو، به شرح زیر است.

SPK+: پایه مثبت بلندگو

SPK-: پایه منفی بلندگو

MIC+: پایه مثبت میکروفون

MIC-: پایه منفی میکروفون

در زیر، تصویر این پایه ها را مشاهده می نمایید.

پایه های ماژول سیم کارت Sim800L برای برقراری تماس - دیجی اسپارک

 


برقراری تماس تلفنی ماژول SIM800L


 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 


مدیریت تماس و تنظیم CALLER ID


همانطور که بیان شد، ماژول SIM800L توانایی برقراری تماس صوتی دو طرفه را دارد. زمانی که با ماژول تماس گرفته می شود، می توان تماس را رد کرده و یا پاسخ داد. دستورات زیر مربوط به مدیریت تماس دریافتی است.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 


تنظیم میزان قدرت میکروفون


همانطور که گفته شد، ماژول SIM800L قابلیت برقراری تماس صوتی دو طرفه را داراست. شما می توانید همانند یک تلفن همراه، با این ماژول تماس گرفته و از طرق میکروفون صحبت کنید و صدای طرف مقابل را با بلندگو، بشنوید. در ماژول SIM800L، می توان میزان حساسیت میکروفون را تنظیم کرده و حتی آن را حین تماس، قطع نمایید. برای این منظور، می توانید از دستور زیر، استفاده نمایید.

برای تنظیم میزان حساسیت میکروفون، می توانید عددی بین ۰(قطع میکروفون) و ۱۵(قدرت کامل) تنظیم نمایید.

اتصال میکروفن و بلندگو به ماژول سیم کارت Sim800L - دیجی اسپارک

 


تنظیم آهنگ زنگ ماژول SIM800L و ولوم بلندگو


در قسمت پیشین، نحوه تنظیم میزان حساسیت میکروفون را بررسی نمودیم. در این قسمت، به بررسی نحوه تنظیم میزان صدای زنگ تماس و تنظیم آهنگ آن می پردازیم. در ابتدا، به کمک دستور زیر، میزان ولوم زنگ صدا را تنظیم می نماییم.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 


وضعیت پایه RING


در قسمت پیشین، در قسمت مدیریت تماس دریافتی، در رابطه با عبارت RING در حین دریافت تماس، صحبت کردیم. زمانیکه با ماژول تماس گرفته می شود، ماژول عبارت RING و در صورت فعال سازی id caller، شماره تلفن تماس گیرنده را ارسال می نماید. اما علاوه بر این، حین تماس گیری، وضعیت پایه RI ماژول SIM800L تغییر می نماید. در حالت عادی، ولتاژ روی این پایه، ۲٫۸ ولت یا یک منطقی ماژول SIM800L است. زمانیکه تماسی با ماژول گرفته می شود، این پایه وضعیت خود را به ۰ تغییر داده و تا زمانیکه تکلیف تماس مشخص نگردد(رد و یا پذیرش)، وضعیت این پایه ۰ خواهد ماند. از این قابلیت می توان به صورت وقفه خارجی، برای تشخیص تماس در آردویینو و یا سایر میکروکنترلرها، استفاده نمود.دستورات AT Command برای راه اندازی تماس صوتی با ماژول سیم کارت Sim800 - دیجی اسپارک

 

 


قطعات مورد نیاز


ماژول SIM800L

مبدل سریال به USB

بلندگو

میکروفون

 


جمع بندی


در این آموزش که قسمت سوم از سلسله آموزش های ماژول SIM800L به شمار می رود، به نحوه برقراری تماس تلفنی به کمک ماژول SIM800L پرداختیم.  ماژول SIM800L، همانند یک تلفن همراه، قادر به برقراری تماس، ارسال و دریافت پیامک و اتصال به اینترنت است.  در این آموزش، به دستورات مربوط به برقراری تماس، دریافت و مدیریت تماس، فعال سازی id caller، تنظیم آهنگ زنگ ماژول، تنظیم شدت صدای بلندگوی مکالمه و … پرداختیم. در آموزش های بعدی، به دیگر قابلیت های ماژول SIM800L نظیر پیامک و اینترنت، خواهیم پرداخت.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این آموزش با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۸ دیدگاه

 • سلام
  ممنون بابت آموزش من دستور at+csq که میزنم، هیچی بر نمیگردونه، به نظرتون مشکل از چیه؟

  • سلام
   دلیل این خطا موارد زیر می تواند باشد:
   ۱-عدم اتصال صحیح RX,TX مبدل سریال به ماژول
   ۲-عدم قرار دادن گراند مشترک بین مبدل و ماژول

 • سلام شما در ابتدا گفتید بایت تغذیه این ماژول حداقل ۲آمپر باشه ولی من برای تغذیه این ماژول از خود آردویینو کمک گرفتم و الان یک ماهه با ولتاژ ۵ولت آردویینو کار میکنه و تغذیه آردویینو هم از پورت usbکامپیوتر هست. به نظرشما آیا این کار من به کامپیوتر و آردویینو آسیبی وارد میکنه؟

  • سلام
   این ماژول همانطور که گفته شد، جریان لحظه ای ۲ امپر نیاز دارد. در صورت ضعف تغذیه این مورد را م یتواند با خازن جبران نمود. اما تغذیه این ماژول از طریق آردویینو متصل به رایانه، شدنی است اما اصولی نیست. چراکه در پروژه های سنگین جریان لحظه ای ماژول بالا رفته و نیاز به تامین تغذیه مناسب خواهید داشت.

  • سلام، در مدارات dc زمانیکه خازن به صورت موازی قرار می گیرد، شروع به شارژ شدن می نماید. این مورد دقیقا مثل یک باتری می ماند که به شارژ متصل شده و فول شارژ شده باشد.
   در طرف دیگر، زمانیکه مداری با قطعات مختلف مثلا سنسور ها و ماژول های مختلف دارید، ممکن است یک ماژول یا سنسور جریان لحظه ای بالایی از مدار بکشد. این موضوع سبب کاهش ولتاژ تغذیه شده و می تواند در عملکرد ماژول سیم کام تاثیر بگذارد. در اینجا خازن که از پیش شارژ شده وارد مدار شده و افت ولتاژ را جبران میکند. برین ترتیب ولتاژ ماژول همواره ثابت خواهد ماند.