سیم کارت GSM - GPRS

راه اندازی و کار با ماژول سیم کارت SIM800L بخش سوم: تماس تلفنی

نوشته شده توسط معین صابری

در دو قسمت قبل، در رابطه با کلیات ماژول SIM800L و نحوه تامین تغذیه آن، سخن به میان آوردیم. اکنون در قسمت سوم، به برقراری تماس تلفنی و نکات و فرامین مربوط به آن می پردازیم. در قسمت دوم، به مبحث بسیار مهم، تغذیه پرداختیم. آنچنان که در قسمت دوم بیان شد، این ماژول حین اتصال به شبکه و برقراری تماس تلفنی، جریان زیادی لازم دارد. به همین منظور، منبع تغذیه شما می بایست از توان حداقل دو آمپری، برخوردار باشد. در این آموزش، به بررسی نحوه برقراری تماس تلفنی، دریافت تماس تلفنی، فعال سازی Id Caller و… خواهیم پرداخت. در ادامه، با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


برقراری تماس تلفنی ماژول SIM800L


برقراری تماس تلفنی SIM800L، تقریبا همانند تلفن های همراه است. همانطور که در یک تلفن همراه، با وارد کردن سیم کارت و تعیین شماره مقصد، تماس را برقرار می سازید، دقیقا همین مورد در ماژول SIM800L صادق است. برای برقراری تماس تلفنی SIM800L، می بایست فرمان تماس را از طریق پروتکل UART، به ماژول ارسال نماییم. ماژول SIM800L، برای اجرای هر فرمان نظیر ارسال پیامک، برقراری تماس تلفنی و… از یکسری دستورات از پیش تعیین شده به نام AT-Command ها پشتیبانی می نماید. جدول زیر، تعدادی از فرامین مهم برای برقراری تماس را نشان می دهد.

دستورات AT Command برای راه اندازی تماس صوتی با ماژول سیم کارت Sim800 - دیجی اسپارک

در قسمت شماره یک این آموزش، در رابطه با نحوه برقراری ارتباط با ماژول از طریق مبدل سریال به USB صحبت کرده ایم. در ادامه، با اتصال مبدل به رایانه، از طریق ترمینال آردویینو، اقدام به ارسال فرامین تماس خواهیم نمود. اما پیش از ادامه، به اتصال بلندگو و میکروفون به ماژول، برای برقراری تماس، می پردازیم.

 


اتصال میکروفون و بلندگو SIM800L


برای برقراری تماس تلفنی دو طرفه صوتی، نیاز به میکروفون و بلندگو خواهیم داشت. بر روی ماژول SIM800L، پایه های زیر، مربوط به میکروفون و بلندگو است. با اتصال بلندگو و میکروفون، می توانید تماس صوتی دو طرفه برقرار نمایید. پایه های اتصال میکروفون و بلندگو، به شرح زیر است.

SPK+: پایه مثبت بلندگو

SPK-: پایه منفی بلندگو

MIC+: پایه مثبت میکروفون

MIC-: پایه منفی میکروفون

در زیر، تصویر این پایه ها را مشاهده می نمایید.

پایه های ماژول سیم کارت Sim800L برای برقراری تماس - دیجی اسپارک

 


برقراری تماس تلفنی ماژول SIM800L


 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 


مدیریت تماس و تنظیم CALLER ID


همانطور که بیان شد، ماژول SIM800L توانایی برقراری تماس صوتی دو طرفه را دارد. زمانی که با ماژول تماس گرفته می شود، می توان تماس را رد کرده و یا پاسخ داد. دستورات زیر مربوط به مدیریت تماس دریافتی است.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 

 


تنظیم میزان قدرت میکروفون


همانطور که گفته شد، ماژول SIM800L قابلیت برقراری تماس صوتی دو طرفه را داراست. شما می توانید همانند یک تلفن همراه، با این ماژول تماس گرفته و از طرق میکروفون صحبت کنید و صدای طرف مقابل را با بلندگو، بشنوید. در ماژول SIM800L، می توان میزان حساسیت میکروفون را تنظیم کرده و حتی آن را حین تماس، قطع نمایید. برای این منظور، می توانید از دستور زیر، استفاده نمایید.

برای تنظیم میزان حساسیت میکروفون، می توانید عددی بین ۰(قطع میکروفون) و ۱۵(قدرت کامل) تنظیم نمایید.

اتصال میکروفن و بلندگو به ماژول سیم کارت Sim800L - دیجی اسپارک

 


تنظیم آهنگ زنگ ماژول SIM800L و ولوم بلندگو


در قسمت پیشین، نحوه تنظیم میزان حساسیت میکروفون را بررسی نمودیم. در این قسمت، به بررسی نحوه تنظیم میزان صدای زنگ تماس و تنظیم آهنگ آن می پردازیم. در ابتدا، به کمک دستور زیر، میزان ولوم زنگ صدا را تنظیم می نماییم.

 

جهت دسترسی به این بخش، اشتراک اسپارکر پلاس تهیه کنید.

 


وضعیت پایه RING


در قسمت پیشین، در قسمت مدیریت تماس دریافتی، در رابطه با عبارت RING در حین دریافت تماس، صحبت کردیم. زمانیکه با ماژول تماس گرفته می شود، ماژول عبارت RING و در صورت فعال سازی id caller، شماره تلفن تماس گیرنده را ارسال می نماید. اما علاوه بر این، حین تماس گیری، وضعیت پایه RI ماژول SIM800L تغییر می نماید. در حالت عادی، ولتاژ روی این پایه، ۲٫۸ ولت یا یک منطقی ماژول SIM800L است. زمانیکه تماسی با ماژول گرفته می شود، این پایه وضعیت خود را به ۰ تغییر داده و تا زمانیکه تکلیف تماس مشخص نگردد(رد و یا پذیرش)، وضعیت این پایه ۰ خواهد ماند. از این قابلیت می توان به صورت وقفه خارجی، برای تشخیص تماس در آردویینو و یا سایر میکروکنترلرها، استفاده نمود.دستورات AT Command برای راه اندازی تماس صوتی با ماژول سیم کارت Sim800 - دیجی اسپارک

 

 


قطعات مورد نیاز


ماژول SIM800L

مبدل سریال به USB

بلندگو

میکروفون

 


جمع بندی


در این آموزش که قسمت سوم از سلسله آموزش های ماژول SIM800L به شمار می رود، به نحوه برقراری تماس تلفنی به کمک ماژول SIM800L پرداختیم.  ماژول SIM800L، همانند یک تلفن همراه، قادر به برقراری تماس، ارسال و دریافت پیامک و اتصال به اینترنت است.  در این آموزش، به دستورات مربوط به برقراری تماس، دریافت و مدیریت تماس، فعال سازی id caller، تنظیم آهنگ زنگ ماژول، تنظیم شدت صدای بلندگوی مکالمه و … پرداختیم. در آموزش های بعدی، به دیگر قابلیت های ماژول SIM800L نظیر پیامک و اینترنت، خواهیم پرداخت.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این آموزش با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در کدها و یا مراحل اجرایی وجود دارند می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۶۰ دیدگاه

 • سلام
  ممنون بابت آموزش من دستور at+csq که میزنم، هیچی بر نمیگردونه، به نظرتون مشکل از چیه؟

  • سلام
   دلیل این خطا موارد زیر می تواند باشد:
   ۱-عدم اتصال صحیح RX,TX مبدل سریال به ماژول
   ۲-عدم قرار دادن گراند مشترک بین مبدل و ماژول

 • سلام شما در ابتدا گفتید بایت تغذیه این ماژول حداقل ۲آمپر باشه ولی من برای تغذیه این ماژول از خود آردویینو کمک گرفتم و الان یک ماهه با ولتاژ ۵ولت آردویینو کار میکنه و تغذیه آردویینو هم از پورت usbکامپیوتر هست. به نظرشما آیا این کار من به کامپیوتر و آردویینو آسیبی وارد میکنه؟

  • سلام
   این ماژول همانطور که گفته شد، جریان لحظه ای ۲ امپر نیاز دارد. در صورت ضعف تغذیه این مورد را م یتواند با خازن جبران نمود. اما تغذیه این ماژول از طریق آردویینو متصل به رایانه، شدنی است اما اصولی نیست. چراکه در پروژه های سنگین جریان لحظه ای ماژول بالا رفته و نیاز به تامین تغذیه مناسب خواهید داشت.

  • سلام، در مدارات dc زمانیکه خازن به صورت موازی قرار می گیرد، شروع به شارژ شدن می نماید. این مورد دقیقا مثل یک باتری می ماند که به شارژ متصل شده و فول شارژ شده باشد.
   در طرف دیگر، زمانیکه مداری با قطعات مختلف مثلا سنسور ها و ماژول های مختلف دارید، ممکن است یک ماژول یا سنسور جریان لحظه ای بالایی از مدار بکشد. این موضوع سبب کاهش ولتاژ تغذیه شده و می تواند در عملکرد ماژول سیم کام تاثیر بگذارد. در اینجا خازن که از پیش شارژ شده وارد مدار شده و افت ولتاژ را جبران میکند. برین ترتیب ولتاژ ماژول همواره ثابت خواهد ماند.

  • سلام
   همانطور که در جدول ابتدای مطلب آمده، به کمک دستور ATH می توان تماس تلفنی را قطع نمود.

 • مهندس این ماژول ها خودشون حافظه دارن؟ مثلا قدرت میکروفون رو یکبار تنظیم کنیم روی۱۵ دیگه نیازی به تنظیم نیست؟و با قطع برق مقدار قدرت میکروقون رو تو خودش ذخیره کرده؟

  • سلام
   بله، بعضی دستورات را می توان در حافظه ذخیره نمود. پس از انجام تنظیمات، از دستور زیر استفاده کنید:
   AT&W
   دستور فوق تنظیمات را ذخیره می کند.

 • سلام مهندس وقتی با یک گوشی به ماژول زنگ میزنیم و قبل از اینکه تایید کنیم تماس رو، با همون گوشی قطع کنیم چه دستوری رو ماژول بر میگردونه؟

 • سلام مهندس
  آیا میشه این تماس دوطرفه با دو sim800 انجام بشه
  واینکه میشه بخش میکروفن و بلندگو را با هدست یا هندزفری وصل کرد؟
  ممنون

  • سلام
   بله تماس بین دو SIM800 کاملا امکان پذیر هست.
   برای سوال دوم بله، می توانید هدفون متصل کنید.

   • با تشکر از پاسخ سریع شما چند سوال دیگه اینکه
    برای وصل هدفون به ماژول چه رابطی باید بگیریم؟؟
    و اینکه آیا جعبه ایی هست که مدارها داخل اون باشن و فقط خروجی ها مثل usb و محل اتصال هدفون به مدار بیرون باشه
    عمر کاری آن چگونه است
    و اینکه باطری لیتیومی با چه ولتاژی نیاز هستش
    یه سوال دیگه اینکه آیا میشه همزمان برنامه دیگه ای مثل قطع و وصل کردن یک دستگاه و یا …. رو قطعه پیاده کنیم
    سوال آخر اینکه میشه لیست کامل وسایلی که باید خریداری بشه رو بفرمایید
    ممنون بابت دقت نظر و حوصله شما

    • خواهش میکنم
     توجه داشته باشدی که این ماژول پایه های جداگانه برای بلندگو و میکروفون دارد. بنابراین این موارد باید جداگانه متصل شوند. برای اتصال، یا باید کابل های میکروفون و بلندگو را از جک آن جدا کنید و به ماژول متصل کنید. یا اینکه جک مادگی ۳٫۵ میلی متری تهییه کرده و به ماژول متصل کنید. به عنوان مثال یک جک مانند زیر:
     لینک جک ۳٫۵ کلیک کنید

     برای جعبه، می توانید از جعبه های اماده استفاده کنید. قاب های مشکی رنگ پلایتیکی ساده ای که می توانید به سادگی آن را تهییه کرده و در قسمت های مختلف آن، سوراخکاری جهت اتصال جک انجام دهید.
     در رابطه با باتری، می بایست باتری متناسب با مدت زمان کارکرد و جریان مدار خود انتخای کنید. اما باتری زیر مورد مناسبی است:
     لینک باتری ۱۲۰۰ میلی آمپر، کلیک کنید
     برای سوال آخر هم بله، این مورد کاملا امکان پذیر است.

  • سلام
   کمی بیشتر توضیح دهید.
   شما با ماژول تماس می گیرید، اما تماس برقرار نمی شود یا اینکه با ماژول به شماره تلفن تماس می گیرد اما تماس برقرار نمی شود؟

    • وضعیت چشمک زن ماژول به چه صورتی هست؟
     اینکه می گویید تماس وصل نمی شود، شما با ماژول تماس می گیرید؟
     لطفا به این دو سوال با دقت جواب دهید.

      • سلام
       راهنمایی تنها از همین طریق صورت می گیرد. سوالات خود را دقیق، واضح و با حوصله بپرسید تا راهنمایی به شکل درست انجام بگیرد.

      • سلام چه جوری میشه در یک تماس چند مخاطب را اضافه کرد و باهم ادغام کرد و حالت تماس به صورت کنفرانسی داشت.ممنون

       • سلام
        برای این مورد می بایست از دستور AT+CHLD استفاده کنید. اپراتورهای همراه اول و ایرانسل تا ۵ نفر را به صورت کنفرانسی پشتیبانی می کنند. برای این مورد، مراحل زیر را دنبال کنید:
        ۱-ابتدا با شماره ماژول تماس بگیرید و پس از برقراری تماس، با دستور ATA تماس را قبول کنید.
        ۲-در اینجا با دستور AT+CHLD=2 تماس را در حالت HOLD قرار دهید.
        ۳ در اینجا با دستور ATD تماس را با شخص دیگری برقرار کنید. نحوه استفاده از این دستور در توضیحات مطلب آمده است.
        ۴- پس از اینکه تماس مرحله قبل برقرار شد، در ماژول دستور AT+CHLD=3 را وارد نمایید. حال تماس کنفرانسی سه نفره برقرا می شود.

       • #include
        SoftwareSerial SIM800(2, 3);
        String myNumber = “+989376739526”;

        void callMe()
        {
        SIM800.print(F(“ATD”));
        SIM800.print(myNumber);
        SIM800.print(F(“ATA”));
        SIM800.print(F(“;\r\n”));
        }

        void setup()
        {
        delay(7000);
        Serial.begin(9600);
        SIM800.begin(9600);
        Serial.println(“Initializing …”);
        delay(1000);
        callMe();
        }
        void loop()
        {
        if (SIM800.available() > 0)
        Serial.write(SIM800.read());
        }

 • سلام مهندس لایو فوق‌العاده بود
  فقط اگه میشه یه مدار طراحی کنید که نویز صدا ماژول سیم‌کارت را بگیره

  • سلام و متشکرم از لطف شما
   بله حتما
   البته شیلد رزبری پای ماژول SIM800C کیفیت خوبی دارد.

 • سلام استاد اگر بخواهیم وقتی به ماژول زنگ زده میشه در جواب یک فایل صوتی پخش بشه چیکار باید کرد

 • ببخشید در آردوینو میخواستم دستور AT+SAPBR=3,1,”Contype”,”GPRS ارسال کنم ولی ” این رشته رو با ” خود کد اشتباه میگیره.

  • سلام
   به این صورت ارسال کنید. مورد را تست کنید و لطفا در کامنت بعدی نتیجه را اعلام نمایید.
   AT+SAPBR=3,1,\”Contype\”,”GPRS

 • سلام مهندس میشه فرم ویر ماژول SIM 800l را اپدیت کرد؟
  اگر میشود لطفاً یه اموزش درموردش بزارید

 • سلام مهندس میشه بجای استفاده از USB به سریال پایه منفی و ریست اردوینو را بهم متصل کرد و پایه های سریال ماژول سیم‌کارت را به TX و RX اردوینو وصل کرد و دستورات را اجرا کرد؟

  • سلام
   برای این کار برنامه نویسی لازم داریم. ولی چرا پایه ریست و منفی آردوینو را به هم متصل کنیم؟

 • سلام
  تفاوت مدل esp ماژول sim800 با این مدل چیه نحوه راه‌اندازی و یا برنامه نویسی ش فرق میکنه؟؟
  تو مشخصات فنی زده به جای ۳٫۶ولت از پنج ولت استفاده میشه

  • سلام
   تفاوت ساختاری ندارند، ظاهرا این برد روی خود رگولاتور دارد که با کاهش ولتاژاز ۵ به ولتاژ ایده آل ماژول ها، تغذیه آن ها را فراهم می کند.

 • با سلام
  من برا ماژول sim800l میکروفن خازنی وصل کردن بعد از چند بار استفاده ماژول به شبکه وصل نمیشه و چراغش هر چشمک میزنه
  آیا ماژول سوخته؟
  آیا برای اتصال میکروفن ، به خازن یا مقومت نیاز داره؟

  • سلام
   خیر ماژول نسوخته
   برای اتصال میکروفن نیازی به مدار جانبی نیست.
   وضعیت چشمک زن به چه صورت است؟