سیم کارت GSM - GPRS مدارهای الکترونیک

راه اندازی و کار با ماژول SIM800L بخش پنجم: اینترنت GPRS سیم کارت

نوشته شده توسط معین صابری

در مجموعه آموزش های ماژول SIM800L، این بار به سراغ قابلیت اینترنت این ماژول می رویم. در بخش های پیشین، راجع به قابلیت تماس و پیامک صحبت نمودیم. در این آموزش، قصد داریم به اتصال به اینترنت GPRS ماژول SIM800L بپردازیم. ماژول SIM800L، دقیقا مثل یک تلفن همراه عمل کرده و می تواند علاوه بر برقراری ارتباط از طریق تماس و پیامک، با اتصال به شبکه اینترنت GPRS، به ارسال و دریافت داده بپردازد.  این قابلیت در پروژه های اینترنت اشیا بسیار کاربردی خواهد بود، آنجا که به مودم های وای فای دسترسی نداشته و می توان با اینترنت سیم کارت بدون نیاز به هر مودم جانبی، به شبکه اینترنت متصل شد و داده ها را ارسال و یا دریافت نمود. در این آموزش به معرفی اولیه دستورات اتصال به اینترنت می پردازیم و در قسمت های بعدی، به بررسی پروتکل های اینترنتی و دستورات و نحوه اتصالات، خواهیم پرداخت. در ادامه این آموزش با مرجع تخصصی ماژول سیم کارت به زبان فارسی، دیجی اسپارک همراه باشید.

 


اینترنت GPRS و کاربرد در اینترنت اشیا


عبارت GPRS مخفف سرویس ارسال و دریافت داده رادیویی(General Radio Packet Service) است. این تکنولوژی قادر است تا سرعت بین ۵۶ الی ۱۱۴ کیلوبیت بر ثانیه داشته باشد. به کمک این فناوری می توانید به ارسال و دریافت داده بپردازید. این داده ها ها می توانند از حجم کم مثل دمای محیط تا داداه هایی با حجم بالا نظیر عکس باشند. ماژول SIM800L می تواند به کمک این فناوری، به ارسال و دریافت داده بپردازد. به عنوان مثال، میتوان دمای محیط را به یک سرور ارسال کرد و یا فرمان قطع و وصل رله را از یک سرور، به ماژول ارسال نمود.

 

همانطور که بیان شد، به کمک قابلیت GPRS ماژول SIM800L، می توان داده ارسال و دریافت نمود. یکی از پروژه های کاربردی، ارسال تصاویر از طریق اینترنت ماژول SIM800L است. در این آموزش(لینک آموزش، کلیک کنید) با دوربین ماژول ESP32 عکس گرفته و سپس به کمک اینترنت ماژول SIM800L، تصاویر را ارسال می نماییم.

 


اتصال اینترنت GPRS ماژول SIM800L


همانطور که در قسمت های پیشین بررسی کردیم، ماژول SIM800L به کمک فرامین از پیش تعیین شده به نام AT-Command ها کنترل می گردد. به کمک این فرامین، می توان به برقراری تماس تلفنی و ارسال و دریافت پیامک پرداخت. در اینجا نیز، برای اتصال به اینترنت از فرامین AT استفاده خواهیم نمود. پیش از هر چیز در نظر داشته باشید که بر روی سیم کارت شما پین کد وجود نداشته باشد. همچنین از فعال سازی اینترنت بر روی سیم کارت خود، اطمینان حاصل نمایید. در ابتدا، برای اتصال به اینترنت، از دستور زیر استفاده می نماییم.

به کمک دستور فوق، به اینترنت متصل خواهیم شد. زمانیکه اتصال به اینترنت موفقیت آمیز باشد، چراغ چشمک زن ماژول تغییر وضعیت می دهد. این تغییر وضعیت از حالت چشمک زن هر سه ثانیه یکبار(در حالت عادی) به چشمک زن پشت سر هم، تغییر وضعیت خواهد داد. در ادامه، با دستور زیر، می توانیم آی پی که شبکه به ماژول تخصیص داده است را مشاهده نماییم.

همچنین، در صورتیکه قصد قطع اتصال اینترنت را داشته باشیم، می توانیم از دستور زیر استفاده نماییم.

دستورات AT Command بررسی اتصال اینترنت ماژول سیم کارت SIm800 - دیجی اسپارک

 


تست اتصال به شبکه اینترنت


در مرحله قبل، نحوه اتصال به اینترنت را مورد بررسی قرار دادیم. برای اتصال به اینترنت، حتما می بایست اینترنت را بر روی سیم کارت خود فعال کرده باشید. پس از وارد کردن دستور اتصال به اینترنت، وضعیت چشمک زن ماژول تغییر کرده و به حالت سریع تغییر وضعیت می دهد. یکی از روش های تست اتصال به اینترنت، بررسی آی پی است. اما جهت اطمینان بیشتر از اتصال به اینترنت، تست اتصال به یک سرور را انجام خواهیم داد. به همین منظور، از دستور زیر، جهت اتصال به یک سرور دلخواه، به عنوان مثال google.com استفاده خواهیم کرد.

پس از ارسال دستور فوق به ماژول، چنانچه ارتباط موفقیت آمیز باشد، از طرف ماژول عبارت CONNECT OK برخواهد گشت.

دستورات AT Command برای تست اتصال شبکه اینترنت GPRS - دیجی اسپارک

جهت قطع ارتباط با سرور، می توانید از دستور زیر، استفاده نمایید.

یک راه دیگر برای تست اتصال به شبکه، استفاده از دستور زیر است.

به کمک دستور فوق می توانیم تاریخ و زمان را از اینترنت(به صورت میلادی و گرینویچ) دریافت نماییم. چنانچه ماژول در پاسخ به دستور فوق، هر عبارتی غیر از تاریخ و زمان را به صورت خروجی برگرداند، یعنی اتصال به اینترنت به طور صحیح انجام نشده است.

 


پروتکل‌های اینترنتی ماژول SIM800L


در این آموزش در رابطه با اتصال ماژول SIM800L به اینترنت بحث کردیم. همانطور که اطلاع دارید، برای ارسال و دریافت داده در سطح اینترنت، پروتکل های متنوع بسته به کارکرد وجود دارند. ماژول SIM800L قادر است تا از اکثر پروتکل های اینترنتی، پشتیبانی نماید. به عنوان مثال، به کمک پروتکل FTP، می توانید فایل آپلود وو یا دانلود نمایید. به کمک پروتکل SMTP به ارسال و دریافت ایمیل بپردازید. همچنین، به کمک پروتکل HTTP می توانید داده ها را به روش POST و یا GET نمایید. به کمک قابلیت GPRS ماژول SIM800L، می توان پروژه های اینترنت اشیا را بدون وابستگی به مودم وای فای و یا مودم دیگر، اجرا کرد. با توجه به قابلیت های ماژول SIM800L که قادر به ارسال داده های محیطی نظیر دما، رطوبت ، فشار و… است، پروژه های اینرتنت اشیا را می توان با سرعت و هزینه کم اجرا نمود. حتی با قابلیت FTP این ماژول، می توان به ارسال فایل و دانلود فایل نیز پرداخت. در قسمت های بعدی، به تشریح هریک از این پروتکل ها و دستورات آن خواهیم پرداخت.

 

 


وسایل مورد نیاز


ماژول SIM800L

مبدل سریال به USB

باتری (متناسب به نیاز)

 


جمع بندی


در این آموزش، به بررسی قابلیت اینترنت GPRS ماژول SIM800L پرداختیم. این ماژول، همانطور پیشتر هم بیان شد، قابلیت تماس تلفنی و پیامک را در خود جای داده و با اتصال به اینترنت، می تواند همانند یک تلفن همراه، به ارسال و دریافت داده بپردازد. در این آموزش، به بررسی نحوه اتصال این ماژول به اینترنت پرداختیم. ماژول SIM800L از پروتکل های کاربردی اینترنت نظیر TCP و UDP پشتیبانی می نماید. همچنین این ماژول، تحت پروتکل TCP، می تواند به کمک پروتکل SMTP ایمیل ارسال و دریافت نماید، به کمک پروتکل FTP فایل دانلود و یا آپلود نمایید. حتی، به کمک پروتکل HTTP می توانید دیتای خود را به سرور ارسال کرده و از سرور دیتا دریافت نمایید. در قسمت های بعدی، به طور مفصل و کامل، به هریک از این پروتکل ها چرداخته و دستورات آن ها را شرح خواهیم داد.

 

چنانچه در مراحل راه اندازی و انجام این پروژه با مشکل مواجه شدید، بدون هیچ نگرانی در انتهای همین پست، به صورت ثبت نظر سوالتان را مطرح کنید. من در سریع‌ترین زمان ممکن پاسخ رفع مشکل شما را خواهم داد. همچنین اگر ایرادی در مراحل اجرایی وجود داشته و یا با رعایت نکات فوق، همچنان قادر به اتصال به اینترنت و دریافت آی پی نیستید، می‌توانید از همین طریق اطلاع رسانی کنید.

 

 

درباره نویسنده

معین صابری

کارشناسی ارشد رشته معماری سیستم های کامپیوتری

مالي که ز تو کس نستاند، علم است
حرزي که تو را به حق رساند، علم است
جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چيزي که تو را ز غم رهاند، علم است
(شیخ بهایی)

تبادل نظر و رفع عیب با ثبت دیدگاه

۲۵ دیدگاه

 • سلام دوست عزیز
  ممنون از آموزشتون
  من یه مشکلی در راه اندازی ماژول های sim800l و A6 داشتم و اونم این بود که یه مدت بخوبی کار میکردند ولی بعد یه مدت دیگه به شبکه متصل نشد و امکان استفاده نبود
  اگه بدلیل طرح رجیستری باشه راهی برای رفع اشکال هست؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام یک سوالی داشتم
  من بعد از راه اندازی ماژول و قرار دادن سیمکارتم ، شبکه های سیمکارت شناسایی شده ولی روی شبکه ریجیستر نمیشه
  به نظرتون ماژول خرابه؟

  • سلام
   لزوما از خرابی ماژول نیست
   بررسی کنید که سیم کارت پین کد نداشته باشد و همچنین از آنتن مناسب برای این مورد استفاده نمایید.

 • سلام شبتون بخیر
  برای میکروفن ماژول Sim800l ماژول میکروفن خازنی با مولتی ترن جواب میده؟

 • سلام اقای صابری من میخواستم با استفاده از این ماژول،اطلاعاتی را که با استفاده از اردوینو بدست اوردم روی یک سرور سایت از قبل طراحی شده بفرستم ایا امکان این کار با sim800وجود دارد؟

 • سلام ، ممنون بابت مطالب خوبتون ، چطوری میشه با ارسال یک داده مثلا یک دستور تعریف شده به سرور پاسخ متناسب رو از سرور دریافت کرد؟ آموزشی در این رابطه دارید؟ من مشکلی با کد نویسی وب سرویس ندارم (با php کار میکنم) ولی در کد نویسی آردوینو یا sim800 مبتدی هستم.

 • سلام وقت بخیر اقای مهندس ممنون بابت اموزش خوبتون یه سوال دلشتم ممنون میشم پاسخ دهید
  من اردواینو و ماژول سیم۸۰۰ را به هم ارتباط دادم و فرامین AT را برای وصل شدن به gprs ارسال میکنم و با وب سرور هم تبادل دیتا کردم
  فقط سوالم اینجاست چه طوری داده ای که از سمت سرور به سیم ارسال میشه و در httpread نمایش داده میشه را مینونم در یک متغیر دخیره کنم؟

 • سلام مهندس
  یه سری مودم های سیمکارتی usb وجود دارد
  که با متصل کردن آن به کامپیوتر میشه کامپیوتر را به اینترنت متصل کرد
  میشه با استفاده از ماژول سیم‌کارت sim800l یه همچین چیزی درست کرد ؟؟

  • سلام
   بله آموزش لینک زیر را مطالعه کنید. در این آموزش سیستم برد رزبری پای را به اینترنت متصل کرده ایم. در این آموزش از شیلد SIM800C استفاده شده، اما می توانید با اتصال پایه RX رزبری به TX ماژول و پایه TXرزبری به پایه RX ماژول و GND مشترک رزبری را یه اینترنت متصل کنید.
   لینک آموزش ساخت مودم سیم کارتی، کلیک کنید

 • سلام ممنون از مطالب مفیدتان
  میخواستم بپرسم برای انتقال دیتا روی سرور بایستی جداگانه خودمون وب سروری رو طراحی کنیم؟

  • خواهش می کنم
   بله باید سرور گرفته و برنامه ای را جهت دریافت داده ها طراحی کنید. امشب ساعت ۱۰ در پیج اینستا دانشجو کیت، این آموزش را به صورت لایو اجرا می کنیم. همچنین آموزشی که در ادامه قرار میگیرد را می توانید مطالعه کنید. این آموزش با مازولsim808 انجام شده، اما دستورات اینترنتی آن با sim800l یکسان است.
   لینک آموزش ارتباط اینترنتی sim800l

 • سلام آقای صابری روز بخیر من هنوز این پروژه را نساختم ولی بعد از اینکه مطمئن شدم چیزی که میخواهم هست،حتما آنرا خواهم ساخت.
  راستش میخواستم بدونم که آیا این پروژه مانند یک مودم جیبی سیمکارتی عمل خوهد کرد و برای دسترسی به اینترنت باید برای سیمکارت اینترنت بخریم؟قابلیت رمز گزاری آن است؟ممنون میشم جواب بدین

  • مورد پیچیده ای هست. من روی آن کار نکردم اما سعی می کنم کار کنم و اگر نتیجه مثبت شد آموزش آن را قرار دهم.

 • سلام.
  سرعت تبادل دیتا با این ماژول به چه چیزی بستگی داره؟
  فرض کنید یه مدیا سرور شخصی با رزبری دارین و سرعت تبادل براتون مهمه.
  راه های دیگه برای بیشینه کردن سرعت تبادل دیتا چیه؟
  ممنونم.